Uusi pilottihanke tiivistää muotoilun laitoksen yhteistyötä teknologiayrityksiin
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö päätti tällä viikolla (11.4.2017) kokouksessaan rahoittaa Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun, Design Forum Finlandin ja Teknologiateollisuuden pilottihanketta.
Pilotin tavoitteena on rakentaa siltaa Aallon muotoiluopiskelijoille teknologiateollisuuden yrityksiin, havainnollistaa yrityksille muotoilun hyötyjä kilpailukyvyn ja kasvun lähteenä sekä pitkällä aikavälillä syventää ja kasvattaa muotoilun hyödyntämistä suomalaisissa teknologiateollisuuden yrityksissä. Samalla vuorovaikutuksen lisääminen edistää korkeakoulun ymmärrystä teknologiayritysten osaamistarpeista.
Design Forum Finlandin toimitusjohtaja Petteri Kolinen piti mukaan lähtöä ilmiselvänä: ”Suomen kilpailukyvyn kannalta on tärkeää, että muotoilu- ja muotoilujohtaminen saa lisää roolia myös teollisuudessa. Suomi on maailman innovatiivisimpiä maita, mutta haluttavat brändit ja tuoteportfoliot meiltä usein puuttuvat. Innovaatiot johtavat kasvavaan liiketoimintaan muotoilun avulla!”.
Opetus- ja kulttuuriministeriön juuri julkaisema ”Luova talous ja aineettoman arvon luominen kasvun kärjiksi” –raportti korostaa myös design-, palvelumuotoilu- ja brändiosaamisen merkitystä Suomen kilpailukyvyn ja työllisyyden vahvistamisessa.
Kesä-elokuussa järjestettävässä hankkeessa muotoiluopiskelijatiimit työskentelevät yritysten antamien muotoilutoimeksiantojen parissa. Toimeksiannot määritellään projektin alkuvaiheessa yhdessä yritysten, opiskelijoiden ja muotoilualan ammattilaisten kesken siten, että ne tukevat yrityksen liiketoimintaa ja strategiaa.
Lisätietoja:
Aalto-yliopiston yrityssuhteet, Pirita Posti, +358 50 3646381, [email protected]
Aalto-yliopiston muotoilun laitos, Pekka Murto, +358 50 3834649, [email protected]
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö
Lue lisää uutisia

European Media and Immersion Lab (EMIL) -projekti kutsuu XR-kehittäjät yhteistyöhön
Aalto-yliopiston koordinoima EMIL-projekti aloittaa syyskuussa 2022.
Unite-yliopistoverkosto saa Euroopan komissiolta 14,4 miljoonan euron lisärahoituksen
Euroopan komissio myönsi lisärahoituksen Uniten ehdotukselle toimia teknologian ja innovaatioiden veturina vihreän ja digitaalisen Euroopan edistämisessä.
5G Hack the Mall -kesäkoulu tarjoaa yrityksille ja alueille kustannustehokkaan tavan oppia 5G-teknologiasta
Se tarjoaa myös hyvän mahdollisuuden käynnistää yrityksiä ja aluetta palvelevia uusinta teknologiaa soveltavia kehitysprojekteja.