Uutiset

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.
Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
17 students, including Aalto's Vivi Bengs and Louie Cardoso attended the SURE! Forum in Wrocław, Poland.

Unite!-opiskelijat kokoontuivat Puolan Wrocławiin ensimmäistä kertaa järjestettyyn SURE! Forum -tapahtumaan, jossa Uniten opiskelijaedustajat pääsivät kehittämään käytännön johtamis- ja viestintätaitoja sekä pohtimaan yliopistojen roolia nopeasti muuttuvassa maailmassa. SURE! — Students of Unite! for Representation and Empowerment — on Unite!-yliopistoallianssin opiskelijayhdistys.

Viiden päivän aikana he osallistuivat työpajoihin, joissa keskityttiin viestintään eurooppalaisten yliopistoallianssien sisällä (sekä sisäiseen että kulttuurienväliseen viestintään) sekä ulkoiseen viestintään, mukaan lukien opiskelijoiden näkyvyys sosiaalisessa mediassa. Työpajoja vetivät Wrocław Techin asiantuntijoiden lisäksi myös globaalien yritysten, kuten Craftin, Santanderin ja BNY:n, edustajat.

Työpajoissa osallistujat perehtyivät muun muassa tiimi- ja projektijohtamiseen, johtajuuteen akateemisessa ympäristössä sekä viestinnän taitoon globaalissa maailmassa. He keskustelivat eettisistä kysymyksistä, vallasta ja yliopistojen roolista teknologisen muutoksen muovaajina. Lisäksi he osallistuivat critical design thinking -työpajaan ja tarkastelivat omia oletuksiaan ongelmanratkaisusta ja kulttuurienvälisestä viestinnästä.

Pitkät, laineikkaat hiukset omaava henkilö, valkoinen villapaita ja kultaiset kaulakorut harmaata taustaa vasten.

Uniten opiskelijaedustaja Vivi Bengs kertoo:

”Yksi viikon kohokohdista oli työpaja, jossa keskustelimme erilaisista rooleista, joita ihmiset ottavat tiimeissä. Se oli erittäin kiinnostavaa, koska se toi esiin, kuinka eri tavoin meistä jokainen työskentelee ja ennen kaikkea sen, miten näitä eroja voidaan hyödyntää vahvemman tiimin rakentamisessa. Keskustelimme myös siitä, miten tiimin jäseniä voidaan tukea tilanteissa, joissa he saattavat kohdata haasteita, sekä millaisissa rooleissa kukin voi loistaa. Olen varma, että pystyn hyödyntämään tätä monissa tiimityötilanteissa tulevaisuudessa.”

Ihmisiä huoneessa, jossa on informaatiotauluja ja valonauhoja. Henkilö käyttää värikästä takkia, jossa on merkkejä.

Forumin ohjelmaan kuului myös Let’s Unite! -messutapahtuma ja posterisessio, jossa SURE!-opiskelijat jakoivat näkemyksiä opiskelijaelämästä Unite!-kumppaniyliopistoissa. He esittelivät myös omien yliopistojensa opiskelijajärjestöjen toimintaa sekä Unite!-verkostossa toteutettuja projekteja, erityisesti Unite! Seed Fund -ohjelman rahoittamia aloitteita.

Vivi kertoo:

Mielestäni tämä oli todella hyvä tapa luoda uusia yhteyksiä allianssin sisällä ja jakaa tietoa Unitesta Wrocław Techin opiskelijoiden kanssa. Toivon, että voisimme järjestää jotain vastaavaa myös Aallossa jonain päivänä, jotta kumppaniyliopistot voisivat tutustua paremmin toisiinsa ja opiskelijat saisivat paremman kuvan kaikesta siitä, mitä Unite! tarjoaa.

Lisätietoja Unite!-allianssista löytyy Aallon Unite!-sivulta. Ajankohtaiset opinto- ja muut mahdollisuudet löytyvät Unite! Catalogue for Students -sivustolta.

Lisää Unite!-uutisia

Mikroskooppikuva kerroksittaisesta vaaleanpunaisesta ja violetista ihokudoksesta, pinta hilseilee
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae mukaan Bioengineering human tissue: Design, fabrication, analysis -kurssille

Hae Unite!-yliopistoallianssin Blended Intensive Programme (BIP) -ohjelmaan, joka keskittyy ihmiskudoksen muokkaamiseen teknologian avulla. Ohjelma yhdistää verkko-opiskelun ja käytännön harjoittelun Saksassa. Aalto-opiskelijoille on tarjolla rajallinen määrä matka-apurahoja.
Vanha vaalea rakennus vierekkäin modernin beigen toimistotalon ja ruosteenruskean veistoksen kanssa
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:
Ilmakuva turkooseista porrastalämpöaltaista, kivirannoista, tiilikattoisesta talosta ja puustosta, teksti unite!
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae nyt: opiskele geotermistä energiaa Italiassa tänä kesänä

Tämä käytännönläheinen kurssi esittelee yhden nopeimmin kasvavista energia-aloista yhdistäen verkko-opetuksen ja paikan päällä tapahtuvan jakson Italiassa.
Two persons holding doctor's hats
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Harkitsetko tohtoriopintoja? Tule mukaan 21. huhtikuuta

Mietitkö tohtoriopintoja maisterin tutkinnon jälkeen? Tule mukaan kuulemaan tutkijoiden kokemuksia eri puolilta Eurooppaa ja tutustumaan siihen, millainen ura tutkijana Aallossa voi olla.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Alakoululaiset istuvat puupulpeteissa valoisassa luokassa ja katsovat kohti opettajaa.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kasvatuskumppanuus-hanke etenee Espoossa – huoltajien ja koulujen yhteistyötä kehitetään osallistavin menetelmin

Kaksivuotisessa hankkeessa tutkitaan ja kehitetään huoltajien ja koulujen välistä yhteistyötä palvelumuotoilun keinoin.
Opinnot Julkaistu:

ENG-opiskelijoille apurahoitettuja kesäkursseja tarjolla - Hae mukaan!

Kiinnostaisiko raikas tuulahdus opintoihin ja ulkomailla opiskelu, mutta vaihto tuntuu liian pitkältä tai muuten epäsopivalta vaihtoehdolta? Osallistu kesällä tai alkusyksystä 2026 apurahalla tuetulle lyhytkurssille Italiassa, Ranskassa tai Kiinassa!
Kolme ihmistä katsoo jotain kannettavan tietokoneen näytöltä hymyillen.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Täydennä osaamistasi maksuttomasti kesän FITech-kursseilla

Kesällä 2026 FITechin tarjonnasta löytyy monipuolinen kattaus kursseja liittyen kestävyyteen, kyberturvallisuuteen ja tulevaisuuden teknologioihin. Haku kesäkursseille alkaa 14.4.2026.
kestävällä tiellä
Kampus, Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Teemakuukausi kannustaa liikkumaan kestävästi

Toukokuussa Otaniemessä on tarjolla monenlaisia tapahtumia ja tempauksia muistuttamaan kestävistä valinnoista liikkumisessa.