Uutiset

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Martola aloitti puheenjohtajana 26.2.2026. Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtaja Hannu Martola (toinen vasemmalta) sekä uudet jäsenet Eila Lindroos (vasemmalla), Terttu Sopanen ja Esa Arola. Kuva: Maarit Heikkinen / Aalto-yliopisto

Aallon alumniverkoston johtoryhmä perustettiin vuonna 2019 aktivoimaan alumnitoimintaa ja tuomaan alumnien näkemyksiä yliopiston pitkän tähtäimen kehittämiseen. Johtoryhmän jäsenet edustavat Aallon eri korkeakoulujen ja Aalto Executive Educationin (Aalto EE) alumnikuntaa.

Hannu Martolalle tärkein tavoite johtoryhmän puheenjohtajana on vahvistaa alumnien ja yliopiston välistä yhteyttä, ja näin moninkertaistaa Aalto-yhteisön mahdollisuudet vaikuttaa Suomen ja maailman tulevaisuuteen.

"Yliopistossa rakennamme elämälle ja uralle perustan, joka antaa meille mahdollisuuden parantaa maailmaa. Aalto-yliopisto on ainutlaatuinen ja sen aktiivinen alumniyhteisö, jonka jäsenet tukevat alma materiaan, tekee yliopistosta vahvan yhteiskunnallisen toimijan. Otan innostuneena vastaan mahdollisuuden olla aktiivisesti mukana kehittämässä tätä vuorovaikutteista kumppanuutta", Martola sanoo. 

Aalto yhdistää ihmisiä 

Alumniverkoston johtoryhmällä oli merkittävä rooli kaikkien aikojen suurimman, 1500 alumnia yhteen tuoneen Alumni Weekendin toteutuksessa vuonna 2025. Tapahtumassa rehtori Ilkka Niemelä tähdensi puheessaan yhteisön merkitystä:

“Aallon kehityksen taustalla on aina ollut ihmisten yhteen tuleminen. Meitä yhdistää halu tehdä jotakin suurempaa kuin mihin yksittäinen ääni pystyy. Kun katsot tämän päivän Otaniemeä, näet kaikki kolme alaamme – taiteen ja muotoilun, kauppatieteen sekä tieteen ja teknologian – työskentelemässä yhdessä. Voiko yliopisto muuttaa maailmaa? Ehdottomasti.”

Alumniyhdistyksillä on oma johtoryhmä

Aallon piirissä toimii noin 40 alumniyhdistystä, joita edustaa alumnineuvoston johtoryhmä. Sen tehtävänä on yhteistyössä alumniverkoston johtoryhmän kanssa kehittää ja aktivoida alumnitoimintaa. Puheenjohtajana toimii Laura Nikola, joka on myös alumniverkoston johtoryhmän jäsen.

Lisätietoa:
Hannu Martola
Hannu.martola@deetee.com

Suuri valkoinen 'A!'-logo katolla, taustalla modernit rakennukset ja vihreät puut.

Aalto-​yliopiston alumniverkoston johtoryhmä

Alumniverkoston johtoryhmä edustaa alumneja ja tuo heidän näkemyksiään yliopiston kehittämiseen. 

→ Lue lisää

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kuvassa kaksi miestä testaavat lennokkia pellolla.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ideasta liiketoiminnaksi: ”Tarkempi ennuste vaatii uudenlaista dataa”

Aallon opiskelijoille suunnattu innovaatioapuraha antoi yrityksen perustajille resursseja kehittää ja testata konseptia.
Kuvassa on nainen testaamassa älylaseja.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ideasta liiketoiminnaksi: ”Kohtasin todellisen ongelman ja tartuin toimeen”

Opiskelijoille suunnattu innovaatioapuraha mahdollisti toimivan prototyypin rakentamisen.
Two people are sitting on a bench in an empty hallway. One of them shows the other something from their laptop screen.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

FITech-verkoston selvitys: Energia-alan tulevaisuuden osaajat tarvitsevat teknisen osaamisen rinnalle uusia valmiuksia

Aalto-yliopiston koordinoimassa FITech-verkostossa tuotettiin selvitys sähkö- ja energia-alan osaamistarpeista sekä koulutuksen kehittämistarpeista.
Riikka kouluttamassa kollegoitaan
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Riikka Nieminen: ”Aina ei tarvitse olla valmis paketti ottaakseen tietyn tehtävän vastaan”

Riikka Nieminen johtaa Suomen presales-tiimiä Salesforcella Dublinin teknologiahubissa.