Uutiset

Uusi kirja tuotantotalouden kehittymisestä tieteenalana Suomessa ja kansainvälisesti

Eero Elorannan kirja Ongelmanratkaisijoita ja muutoksentekijöitä kuvaa tuotantotalouden kehitystä osana talouden muutosten ja tekniikan yliopistojen kehitystä.
Eero Eloranta
Eero Eloranta

Eero Eloranta on kirjoittanut kattavan teoksen tuotantotalouden kehittymisestä tieteenalana Suomessa ja kansainvälisesti. Kirja kuvaa tuotantotalouden muotoutumisen 1800-luvulta 2000-luvulle osana talouden muutosten ja tekniikan yliopistojen kehitystä. Kirja osoittaa esimerkein, että tuotantotalous on tieteenala, joka tuottaa korkeatasoisen opetus- ja tutkimustoiminnan lisäksi poikkeuksellisen suurta yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Kirja kuvaa elävällä ja seikkaperäisellä tavalla, kuinka teknologiateollisuuden ongelmien ratkaisuun keskittyvä tuotantotalouden tieteellinen lähestymistapa on eri aikoina rakentanut Suomen teollisuuden perustaa ja osoittanut voimansa muutoksissa. 

Ongelmanratkaisijoita ja muutoksentekijöitä -kirjan kansi.

Kirja esittelee myös tuotantotalouden Prodeko-yhteisössä kasvaneita yrittäjiä ja muutosten tekijöitä, joiden kädenjälki näkyy miljardien eurojen arvoisten uusien kasvuyritysten toiminnassa ja vanhojen yritysten kehityksessä. Alan toimijoiden esittelyn lisäksi kirja kuvaa oppisisältöjä, joita tuotantotalous on muodostanut teknillisissä korkeakouluissa keskittyen relevantteihin johtamisen ongelmiin ja systeemistä ymmärrystä vaativiin kokonaisuuksiin tekniikan eri aloilla. Kirjan jäsennys auttaa lukijaa poimimaan itselle kiinnostavia paloja tästä kehityksestä.

Eero Eloranta on Tuotantotalouden emeritusprofessori ja Aalto-yliopiston vanhempi neuvonantaja. Hän on toiminut tuotantotalouden osaston johtajana, Aalto-yliopiston perustieteiden korkeakoulun opetuksen varadekaanina ja Aalto-yliopiston vararehtorina. Professori Eloranta on vaikuttanut merkittävästi tuotantotalouden kehittymiseen tieteenalana ja alan asiantuntemuksen kehittymiseen Suomessa. Hänellä on laaja kokemus teollisuudesta mm. Nokia-yhtymässä ja useiden yritysten sekä Startup-säätiön hallituksessa. Tuotantotalouden alalla hänet tunnetaan Mr. Tutana.

Kirjan voi ostaa Aalto University Shop:sta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!
Neljä opiskelijaa värikkäissä huppareissa istuu sisätiloissa ja juttelee yhdessä
Kampus Julkaistu:

Erottaudu värikkäillä kouluhuppareilla ja -kangaskasseilla

Aalto University Shopista löydät koulukohtaisen huppari- ja kangaskassimalliston, joka on tarkoitettu opiskelijoille, henkilöstölle ja alumneille.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

ACRIS-järjestelmä jälleen käytettävissä

ACRIS-tutkimustietojärjestelmä on jälleen käytössä 13.–20.4.2026 toteutetun huoltokatkon jälkeen.
Lähikuva sateenkaaren sävyisestä öljykalvosta samean likaisen veden pinnalla
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin kesäkoulussa Ranskan Alpeilla

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin asiantuntijaluentojen, käytännön työpajojen ja kansainvälisen yhteistyön kautta – valituille opiskelijoille tarjotaan rahoitus matkakuluihin ja majoitukseen.