Uutiset

Useita Kauppakorkeakoulun professoreita Stanfordin ja Elsevierin vuoden 2024 parhaiden tieteentekijöiden listalla

Stanford/Elsevierin 'Top 2% Scientist List' on arvostettu vuosittainen ranking, joka listaa professoreita, jotka edistävät tiedettä merkittävästi maailmanlaajuisesti.
Kuvituskuva: SCIn kristallikukat
Kuva: Aalto-yliopisto

Stanford Universityn yhteistyössä Elsevier-kustantamon kanssa laatima sijoitus kattaa saavutukset viime vuoden ajalta ja koko tieteellisen uran ajalta. Tieteentekijät edustavat 22 tieteellistä alaa ja peräti 174 tutkimusaluetta, kattaen laajan valikoiman maailmanlaajuisesta tutkimuksesta. 

Arviointi perustuu useisiin indikaattoreihin, mukaan lukien viittausten määrä, artikkelien yhteiskirjoittaminen, Hirsch-indeksi ja tieteentekijöiden asema tieteellisissä instituutioissa. Tällä tavalla sijoitus antaa tarkemman kuvan heidän työnsä todellisesta vaikuttavuudesta.

Tunnustus sisältää kaksi kategoriaa: koko uran vaikuttavuus ja vaikuttavuus vuonna 2024. Koko uran aikaisten vaikuttavien saavutusten listalle pääsivät emeritusprofessori Eric Arnould, emeritusprofessori Kristian Möller ja professori Rebecca Piekkari. Vaikuttavuus vuonna 2024 -listalle nousivat professorit (associate) Katri Kauppi ja Ewald Kibler sekä professorit Henri Schildt ja Minna Halme. Huomionarvoista on, että Arnould, Möller ja Piekkari löytyvät myös tältä jälkimmäiseltä listalta, mikä korostaa heidän tutkimuksensa jatkuvaa vaikuttavuutta heidän omilla aloillaan.

Parhaat onnittelut kaikille professoreillemme, jotka noteerattiin näillä arvostetuilla listoilla! 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Neljän miehen kasvokuvat rinnakkain, kasvot sumennettu, eri paidat ja taustat
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Neljälle fysiikan tutkijalle merkittävä rahoitus Jane ja Aatos Erkon säätiöltä

Hankkeissa etsitään ratkaisua muun muassa kvanttitietokoneiden ylikuumentumiseen ja lasipintojen huurtumiseen.
BCA-vierailu
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Singapore haki oppeja Building 2030:n menestysmallista

Aalto-yliopiston ja 16 yrityskumppanin konsortio on herättänyt kansainvälistä huomiota jo vuosien ajan eri seminaareissa ja tutkimusjulkaisuissa. Toukokuussa 2026 se sai Singaporesta vieraita, jotka halusivat ymmärtää, miten jo 10 vuotta toiminut ryhmä on onnistunut kehittämään Suomen rakennusalaa.
Harmaa kivinen pörssirakennus, korkeat ikkunat ja sisäänkäynnillä liput, joissa lukee BÖRS ja PÖRSSI
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Sijoittamisesta on tullut suomalaisten arkea – tutkimus murtaa myytin säästötilikansasta

Professori Samuli Knüpfer selvitti suomalaisten osake- ja rahastosijoittamista. Sijoittaminen on Suomessa Ruotsin jälkeen toiseksi yleisintä.
Perhe poseeraa vuonon satamassa punaisten mökkien ja lumihuippuisten vuorten taustalla
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuono-elokuvalle Kultainen palmu Cannesissa – mukana joukko suomalaistekijöitä

Elokuvan yhteistuottajana on elokuvayhtiö Aamun Jussi Rantamäki, ja elokuvalla on myös suomalainen puku- ja äänisuunnittelija.