Neljälle fysiikan tutkijalle merkittävä rahoitus Jane ja Aatos Erkon säätiöltä
Neljä Aalto-yliopiston teknillisen fysiikan laitoksen professoria on saanut Jane ja Aatos Erkko säätiön myöntämän miljoonarahoituksen. Hankkeita vetävät professori Jukka Pekola, professori Robin Ras, professori Sebastiaan van Dijken ja apulaisprofessori Anton Zasedatelev. Nelivuotiset rahoitukset ovat yhteensä noin 5,4 miljoonaa euroa.
Professori Jukka Pekola on maailman johtavia kvanttitermodynamiikan asiantuntijoita. Pekolan rahoitus, noin 1,8 miljoonaa euroa, on Aaltoon tulleista rahoituksista suurin. Sen avulla hän etsii ratkaisua kvanttiteknologioiden keskeiseen haasteeseen: komponenttien ylilämpenemiseen tulevaisuuden kvanttitietokoneissa.
"Tutkimme termodynamiikkaa kvanttisysteemeissä ja lämmönhallintaa tulevaisuuden laitteiden tarpeisiin."
Professori ja kesällä 2026 Perustieteiden korkeakoulun tutkimuksen varadekaanina aloittava Robin Ras tutkii vesipisaroiden ja pintojen välistä fysiikkaa.
“Tutkimme vesipisaroiden muodostumista pinnoilla uudella lähestymistavalla. Nukleaationa tunnettu ilmiö vaikuttaa esimerkiksi säähän, ja siksi teemmekin yhteistyötä Ilmatieteen laitoksen kanssa. Tutkimus voi johtaa myös entistä parempiin keinoihin estää lasipintojen huurtumista.”
Professori ja teknillisen fysiikan laitoksen varajohtaja Sebastiaan van Dijken tutkii magnetismia ja kehittää esimerkiksi uusia datan tallennustapoja nanometrien mittakaavassa.
Apulaisprofessori Anton Zasedatelev tutkii kvanttioptiikkaa eli valon ja aineen vuorovaikutusta kvanttimaailmassa.
Yhteensä Jane ja Aatos Erkon säätiö tukee kahdeksaa tekniikan, taloustieteiden ja kulttuurin alan hanketta, jotka etsivät ratkaisuja tulevaisuuden suuriin kysymyksiin. Nyt myönnetyt rahoitukset nostivat säätiön perustamisesta lähtien myöntämien tukien kokonaismäärän yli puolen miljardin euron.
Lisätietoja:
Lue lisää uutisia
Singapore haki oppeja Building 2030:n menestysmallista
Aalto-yliopiston ja 16 yrityskumppanin konsortio on herättänyt kansainvälistä huomiota jo vuosien ajan eri seminaareissa ja tutkimusjulkaisuissa. Toukokuussa 2026 se sai Singaporesta vieraita, jotka halusivat ymmärtää, miten jo 10 vuotta toiminut ryhmä on onnistunut kehittämään Suomen rakennusalaa.
Sijoittamisesta on tullut suomalaisten arkea – tutkimus murtaa myytin säästötilikansasta
Professori Samuli Knüpfer selvitti suomalaisten osake- ja rahastosijoittamista. Sijoittaminen on Suomessa Ruotsin jälkeen toiseksi yleisintä.
Vuono-elokuvalle Kultainen palmu Cannesissa – mukana joukko suomalaistekijöitä
Elokuvan yhteistuottajana on elokuvayhtiö Aamun Jussi Rantamäki, ja elokuvalla on myös suomalainen puku- ja äänisuunnittelija.