Uutiset

Tulevaisuuden kestäviä elämäntapoja esillä Otaniemessä

Yksi Helsinki Design Weekin päätapahtumista, Designs for a Cooler Planet, esittelee Aalto-yliopiston monialaisia tulevaisuuden ratkaisuja, kuten nanoselluloosapolkupyörän, mikrobikuulokkeet ja Ioncell-vaatteita.
Nanocellulose bicycle Photo: Eeva Suorlahti
Uusiutuvasta nanoselluloosamateriaalista tehty pyörän runko. Design: Tiina Härkäsalmi, Tuomas Pärnänen & Kim-Niklas Antin Kuva: Eeva Suorlahti

Ilmastonmuutos puhuttaa, mutta miten voimme käytännössä vähentää ihmisten ja teollisuuden aiheuttamaa kuormitusta maapallolle ja ilmakehään? Millaisia ovat kestävät tuotteet, materiaalit ja konseptit?

Aalto-yliopisto järjestää syyskuussa Otaniemen kampuksella yhden Helsinki Design Weekin päätapahtumista. Yksitoista näyttelyä ja yhteensä yli 40 kestävämpiin elämäntapoihin liittyviä projektia kattava Designs for a Cooler Planet -kokonaisuus esittelee monialaisia tutkimushankkeita ja projekteja, joita muotoilijat ja taiteilijat ovat suunnitelleet yhdessä tutkijoiden ja yritysten kanssa.

Designs for a Cooler Planet on nähtävissä 5.–26. syyskuuta ja se käynnistyy keskiviikkona 4. syyskuuta Otaniemessä yhdessä Helsinki Design Weekin kanssa järjestettävällä PechaKuchalla.

Dipolin päänäyttelyssä nähdään biomateriaaleista valmistettujen esineiden prototyyppejä, kuten nanoselluloosapolkupyörä, Ioncell-kuidusta tehtyjä vaatteita sekä maailman ensimmäiset mikrobien avulla tehdyt kuulokkeet. Metroaseman yhteydessä sijaitsevan uuden Väre-rakennuksen näyttelyissä voi tutustua kestävämpiin tekstiileihin, pakkauksiin sekä kaupunkisuunnitteluun. Harald Herlin -oppimiskeskuksessa esillä ovat Chemarts-kesäkoulun biomateriaalikokeilut ja Kandidaattikeskuksen Beta Space -galleriassa saastuneesta saviaineksesta Venetsian Biennaleen tehty keramiikkanäyttely TracesfromAnthropocene. WorkingwithSoil

HDW-näyttely ensimmäistä kertaa Otaniemessä

Helsinki Design Week laajenee ensimmäistä kertaa Otaniemeen, joka on Itämeren alueen suurimpia luovien osaajien ja kasvuyritysten keskittymiä.  

‘Toivotamme kaikki tervetulleiksi tutustumaan näyttelyihin ja Otaniemen alueen palveluihin ja toimijoihin’, sanoo Aalto-yliopiston taiteesta ja luovista käytännöistä vastaava vararehtori Anna Valtonen.

‘Haluamme tehdä näkyväksi kiinnostavia ja monialaisia kehitysprojekteja sekä edistää luovaa ajattelua muotoilun ja taiteen keinoin. Tutkimuksista ei tule automaattisesti visuaalisesti ymmärrettävää sisältöä, mutta monialaisesta yhteistyöstä usein syntyy konkreettisia prototyyppejä ja malleja, joita nyt tuomme näyttelyissämme esiin osana Suomen merkittävintä muotoilutapahtumaa’, kertoo Valtonen.   

Otaniemen näyttelyiden lisäksi aaltolaiset ovat näkyvästi mukana muussa HDW:n ohjelmistossa.  

‘Entistä tiiviimpi yhteistyö Aalto-yliopiston kanssa lisää ohjelmistoomme paitsi täysin uuden tapahtuma-alueen myös poikkitieteellisyyttä, kiinnostavia konsepteja ja kokeiluja liittyen esimerkiksi kaupunkisuunnitteluun, materiaalitutkimukseen ja palvelumuotoiluun', sanoo Kari Korkman, Helsinki Design Weekin perustaja.

Helsinki Design Week PechaKucha Dipolissa ke 4.9. klo 18–21, liput 5 / 10 e 

Designs for a Cooler Planet -näyttelyt ovat ilmaisia ja auki yleisölle 5.–26.9, Dipolin päänäyttely 5.9-4.10.2019 myös Otaniemen Taiteiden yössä lauantaina 21.9. Tarkista rakennuksen aukioloajat näyttelykohtaisesti.
 
Lisätiedot: 

Vararehtori Anna Valtonen, Taide ja luovat käytännöt, 050 592 2317, anna.valtonen@aalto.fi 

Erityisasiantuntija Tiina Toivola, 050 326 0300, tiina.toivola@aalto.fi 

Osallistu Otaniemen tapahtumiin

Designs for a Cooler Planet

Designs for a Cooler Planet -näyttelykokonaisuus

Yksitoista Helsinki Design Week -näyttelyä ilmastoystävällisistä valinnoista ja tulevaisuuden konsepteista syyskuun ajan Otaniemessä.

Tapahtumat
Designs for a Cooler Planet Pecha Kucha

PechaKucha-ilta Aalto-yliopistolla

Designs for a Cooler Planet -näyttely käynnistyy Helsinki Design Weekin kanssa tehdyllä PechaKuchalla.

Tapahtumat
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kasvot peitetty henkilö raidallisessa paidassa lasi-ikkunan ja punatiiliseinän edessä
Palkinnot ja tunnustukset, Mediatiedotteet, Opinnot Julkaistu:

Prototyping and Validation Grant: VeinOptima

Aallon opiskelijan kehitteillä oleva tuote auttaa hoitajia löytämään verisuonet nopeammin.
A group of people cheering with branded black cups. 4 people sitting, 2 on each side, and one in the middle standing up. 3 men and two women
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys

Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.
Hehkuva neonpallo, geometrinen ydin ja valojuovat leijuvat tumman tabletin yläpuolella
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa

Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Portrait of Kimmo Järvinen, from the Xiphera team. A man smiling at the camera
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Tutkijoiden perustama Xiphera kasvaa vauhdikkaasti

Yhdeksänvuotisjuhliaan viettävä Xiphera Oy on kehittänyt tietoturvauhkien torjuntaan laitepohjaisia salausratkaisuja. Yritys on ns. deep tech eli syväteknologiayritys, jonka tuotteet nojaavat tutkimukseen ja tuottavat uusia teknologisia ratkaisuja.