Tohtoriopintojen uusi THOPS-työkalu julkaistu
Mitä uudesta THOPS-työkalusta tulisi tietää?
Uusi THOPS-työkalu tukee tohtoriopiskelijoita tohtoriopintojen ja väitöskirjaprojektin hallinnassa. THOPS-työkalu auttaa tohtoriopiskelijoita myös kommunikoimaan tutkimuksesta ja omista suunnitelmistaan vastuuprofessorilleen sekä väitöskirjaohjaajille.
Uusi työkalu auttaa pitämään THOPSin sisällön ajantasaisena, sillä sisältöä on helppo päivittää suoraan järjestelmässä. Lisäksi vastuuprofessoreiden hyväksyntämenetelmää on virtaviivaistettu ja helpotettu Student Success Hubissa.
Tohtorinkoulutuksen tutkintosäännön mukaan jokaisella tohtoriopiskelijalla on oltava THOPS. Ohjeistuksen mukaisesti sen sisällöstä tulisi keskustella vastuuprofessorin kanssa kahdesti vuodessa.
Siirtyminen vanhasta uuteen
Kaikkien maaliskuusta 2026 alkaen aloittaneiden tohtoriopiskelijoiden tulisi tehdä ensimmäinen tohtoriopiskelijan henkilökohtainen suunnitelmansa uudella THOPS-työkalulla lukukauden loppuun mennessä (31.7.2026).
Kaikkien tohtoriopiskelijoiden tulisi alkaa käyttää uutta THOPS-työkalua syyslukukaudesta 2026 alkaen, mutta niin kauan kuin vanha järjestelmässä hyväksytty THOPS pysyy sisällöltään ajantasaisena, myös vanha THOPS riittää. Jos olet aloittanut tohtoriopinnot ennen maaliskuuta 2026 ja palauttanut THOPSin MyStudies-työpöydälle vanhan ohjeistuksen mukaisesti pdf-koosteena, huomioi seuraavaa:
- Vastuuprofessorin hyväksymä THOPS, joka löytyy MyStudiesin Muistiinpanot-osiosta vahvistusviestin yhteydestä (vastuuprofessorin tai tohtorinkoulutuspalveluiden kirjaama), säilyy siellä ja on edelleen voimassa, mikäli siihen ei tule muutoksia.
- Jos sinulla ei ole järjestelmässä hyväksyttyä THOPSia Muistiinpanot-osiossa, tulee sinun laatia tohtoriopiskelijan henkilökohtainen suunnitelma tehdä uudella työkalulla.
Ohjaajatietojen näkyvyys ja mahdolliset puutteet
Uusi THOPS-työkalu poimii ohjaussuunnitelmaan automaattisesti vastuuprofessorin ja ohjaajien tiedot taustajärjestelmästä. Erityisesti vanhojen opiskelijoiden ohjaajatiedoissa saattaa esiintyä puutteita, koska Aallon ulkopuolisten ohjaajien ja toisten vastuuprofessorien (co-supervisor) tallennukseen on tullut järjestelmässä muutoksia. Tohtorinkoulutuspalvelut on korjaamassa näitä tietoja, mutta jos olet nyt päivittämässä ohjaussuunnitelmaasi osana THOPSiasi ja huomaat että ohjaajatiedoissasi on puutteita, ota yhteyttä tohtoriohjelmasi Tohtorinkoulutuspalveluihin tietojen nopeaa korjausta varten.
Lisätietoa
Lue lisää uutisia
Mentori Elina Nauha: Mentorointi oli vastavuoroinen ja hauska kasvukokemus
Ensimmäistä kertaa mentorina toiminut kemian tekniikan alumni Elina Nauha lähti mukaan ohjelmaan pienestä epäröinnistä huolimatta. Osoittautui, että hänellä oli paljon annettavaa, ja saatavaa.
Pidä tauko! Uusi lepohuone avattu Kandidaattikeskukseen
Uusi opiskelijoille suunnattu lepohuone tilassa Y420.
Metex-palkinto 2026 Hana Rehorčíkoválle
Metex-palkinto myönnetään erinomaiselle maisterityölle, joka on tehty yhteistyössä teknologiayrityksen kanssa tai joka edistää muotoilun ja taiteen merkitystä ja käyttöä suomalaisessa teollisuudessa.