Uutiset

Slovakian presidentti Andrej Kiska perehtyi innovaatioihin ja tutkimukseen

Aalto-yliopisto isännöi jo toista presidenttivierailua tällä viikolla.
Provosti Ilkka Niemelä toivotti presidentti Andrej Kiskan tervetulleeksi Aalto-yliopistoon.

Slovakian presidentti Andrej Kiska vieraili tänään Aalto-yliopistossa. Mukana presidentin delegaatiossa oli Slovakian ulkoministeri sekä tieteen asiantuntijoita. Provosti Ilkka Niemelä esitteli Aalto-yliopiston toimintaa ja tutkimusta, ja tilaisuudessa allekirjoitettiin Aalto-yliopiston ja slovakialaisen Žilinan yliopiston välinen aiesopimus yhteistyöstä. 

Presidentti tutustui valtiovierailullaan laajemminkin suomalaiseen koulutus-, tutkimus- ja innovaatiotoimintaan ja avasi Aallon kampuksen läheisyyteen Slovakian ensimmäisen ulkomailla sijaitsevan innovaatiotoimiston.

Presidentti Kiska kävi seurueineen myös Startup Saunassa ja Design Factorylla, jossa hänelle esiteltiin Aalto-yliopiston piirissä syntyneitä innovaatioita.

Presidentti tapasi Aalto-yliopiston slovakialaisia opiskelijoita. Presidentti Kiskan vieressä vasemmalla oikealle Libor Bado, Nikola Leščinská, Matej Murgas, Daniel Compel, Jozef Babuliak ja Martin Steiner.

 

Frank Russi (vasemmalla) esitteli presidentille Design Factorylla kehitettyä Laastikamu-tuotetta.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kolme henkilöä keskustelee pöydän ääressä läppärit edessä. Yksi lukee samalla kirjaa.
Opinnot Julkaistu:

Uusien esihenkilöiden keskinäinen vertaistuki korostui Aallon First time manager -ohjelmassa

Ohjelman vertaistapaamiset saavat osallistujilta kiitosta, ja osa on jatkamassa niitä koulutuksen jälkeenkin.
Eero Eloranta
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Uusi kirja tuotantotalouden kehittymisestä tieteenalana Suomessa ja kansainvälisesti

Eero Elorannan kirja kuvaa tuotantotalouden kehitystä osana talouden muutosten ja tekniikan yliopistojen kehitystä.
Opiskelijoita kävelemässä vihreiden puiden alla
Opinnot Julkaistu:

Lahjoitukset mahdollistavat kaikille opiskelijoille opiskeluvaihtoon lähtemisen

Kansainvälinen opiskelijavaihto on oleellinen osa monen Kauppakorkeakoulun opiskelijan opintoja.
Illustration image of an early autumn day, depicting Otakaari 2B from the opposite side of Tietotie. Some leaves are on the ground, there are people walking on campus, undistinguishable faces.
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Ehdota uutta nimeä Otakaari 2B -rakennukselle

Lähetä oma nimiehdotuksesi viimeistään 14.6.!