Rahoituksen professori Petri Jylhä on Vuoden Opettaja 2026
Rahoituksen professori Petri Jylhä on Kauppakorkeakoulun opiskelijoiden valinta Vuoden Opettajaksi 2026. Hän on opettanut tänä lukuvuonna Fundamentals of Investments- ja Advanced Corporate Finance -kursseja.
Opiskelijapalautteen mukaan Petri Jylhän opetus on erinomaista ja hän suunnittelee kurssit ja luennot huomattavan hyvin. Petrillä on laaja kokemus rahoituksen alalta ja se yhdistettynä hänen intohimoonsa työtään kohtaan näkyy luennoilla selvästi. Tärkein asia, jonka monet opiskelijat nostivat esiin, on se, että Petri Jylhä asettaa opiskelijoiden oppimisen kaiken muun edelle.
Vuoden Opettaja -valinta julkistettiin KY:n 115. vuosijuhlassa, joka järjestettiin Ravintola Töölössä 28.2.2026.
Lämpimät onnittelut, Petri!
Rahoituksen laitos
Aalto-yliopiston rahoituksen laitos on Euroopan johtavia rahoituksen laitoksia.
Lue lisää uutisia
Miltä rohkea tuotekehitys näyttää käytännössä – oivalluksia viime vuoden Tuotekehityksen tiennäyttäjät -voittajilta
Design Factoryn ja yhteistyökumppaneiden jakama palkinto nostaa esiin rohkeita tuotekehityshenkkeita. Palkinnon ehdokashaku on avoinna 21.10.2026 asti.
Mikä tiimi ansaitsisi Aalto Pioneering Excellence Award -palkinnon? Tee ehdotus 16.10. mennessä
Palkinnon voi saada tiimi, joka tekee uraauurtavaa työtä opetuksen, tutkimuksen tai taiteellisen toiminnan kehittämiseksi tai Aalto-yliopistoyhteisön kansainvälisen menestyksen mahdollistamiseksi.
Metex-palkinto 2026 Hana Rehorčíkoválle
Metex-palkinto myönnetään erinomaiselle maisterityölle, joka on tehty yhteistyössä teknologiayrityksen kanssa tai joka edistää muotoilun ja taiteen merkitystä ja käyttöä suomalaisessa teollisuudessa.