”Sain kilpailuetua toisen alan sivuaineesta”

Kuka olet ja mitä opiskelet, entä mikä sai sinut valitsemaan monitieteisiä opintoja?
Olen Otto Saikkonen, kolmannen vuosikurssin opiskelija teknillisen fysiikan ja matematiikan linjalta Perustieteiden korkeakoulusta. Olen tällä hetkellä opiskelijavaihdossa Hongkongin yliopistossa, jossa suoritan maisteriopintoja.
Opinnoista, joita tutkintoonsa ottaa, pitää saada hyötyä ja löytyä synergioita. Ajattelin, että omaan systeemitieteiden pääaineeseen sopisi hyvin rahoituksen sivuaine. Minulle ei ollut niinkään tärkeää saada sivuaine Kauppiksesta, vaan saada sivuaine, joka tukee mahdollisimman hyvin omaa pääainetta.
Mistä sait tietoa monialaisista kursseista ja mikä opinnoissa oli parasta?
Etsin Intosta tietoa monialaisista kursseista. Sain vähän erilaisen pääaine-sivuaine-kombon kuin monilla muilla. Se ehkä toimii tietynlaisena kilpailuetuna. Kurssit ovat olleet aivan mahtavia! Ehkä parasta on ollut nähdä ryhmätöiden ja luentojen kautta, miten muissa kouluissa hommat hoituvat ja minkälaista niissä on opiskella. Ainakin ne vähän eroavat toisistaan.
Miten voit hyödyntää uutta osaamista?
Käymällä erilaisia kursseja olen saanut selkeämmän käsityksen mikä minua kiinnostaa, jolloin omia jatko-opintojani on helpompi suunnitella. Helpottaisin liikkumista korkeakoulujen välillä ja toisin sitä enemmän tietoisuuteen. Hakuprosessi oli melkoista vääntöä, sillä tähän sivuaineeseen oli kolmen hengen vuosittainen kiintiö. Se oli vähän outoa ottaen huomioon, että yhtä yliopistoa ollaan.
University wide studies (UWS) -konsepti (aalto.fi/uws) on monitieteisen yliopiston näkökulma opiskeluun, jossa tekniikka, talous ja johtaminen sekä taide kohtaavat. Se on syntynyt yliopiston tarpeesta yhdistää tieteenaloja uusien, luovien ratkaisujen löytämiseksi ja kurssitarjonnan järjestämiseksi. UWS-kurssitoteutuksissa yhdistyy eri alojen opiskelijoiden taustasta tulevat ongelmanratkaisutavat ja käsitemaailmat.
Aallon sivuainemessut 7.3.2019, klo 12-15, Kandidaattikeskus
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään
Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.
Äänikirjoja voidaan nykyään luoda tekoälyn avulla
Tuotantotalouden laitos on julkaissut ensimmäisen tekoälyyn perustuvan äänikirjansa.