Uutiset

Sähkötekniikan päivä keräsi osallistujia ympäri Suomen – katso tallenne!

Virtuaalitapahtumassa sähkötekniikan opiskelijat pohtivat erityisesti opintoja ja opiskelijaelämää Aalto-yliopistossa.
Sähkötekniikan opiskelijat Venla, Iikka ja Leevi. Kuva: Filmbutik.
Opiskelijajuontajat vasemmalta oikealle: Venla Kaislo, Iikka Huttu ja Leevi Hormaluoma. Kuva: Filmbutik.

Sähkötekniikan päivä -virtuaalitapahtuma kokosi alasta kiinnostuneet ruutujen ääreen keskiviikkona 18.1.2023. Kolmatta kertaa järjestetty tapahtuma keräsi osallistujia Etelä-Suomesta Lappiin. 

Opiskelijajuontajat Iikka Huttu, Leevi Hormaluoma sekä Venla Kaislo keskustelivat muun muassa opinnoistaan, Otaniemen kuuluisasta opiskelijaelämästä ja tulevaisuuden haaveistaan. Vierailevana tähtenä studiossa nähtiin myös puheteknologian maisteriohjelmassa opiskeleva Niina Tapanainen

Katso tästä tapahtuman tallenne!

Lue lisää sähkötekniikan opinnoista

Klikkaa tästä, jos haluat tietää lisää sähkötekniikan alan hakukohteista.

Leevi Hormaluoma Sähkötekniikan päivä -tapahtumassa. Kuva: Filmbutik.

Opiskelija Leevi Hormaluoma: Tekniikan alalla polkuja on niin monta kuin tekijöitäkin

Informaatioteknologiaa opiskeleva Leevi on ollut aktiivisesti mukana opiskelijaelämässä, mikä antaa hänen mukaansa hyvää vastapainoa opiskelulle.

Uutiset
Venla Kaislo, Iikka Huttu ja Leevi Hormaluoma. Kuva: Filmbutik

Opiskelija Iikka Huttu: Diplomi-insinöörin opinnot ovat täydellinen yhdistelmä teoriaa ja käytäntöä

Elektroniikan ja sähkötekniikan pääaineessa opiskellut Iikka uskoo, että sähkötekniikalla ratkaistaan monet kestävään kehitykseen ja hyvinvointiin liittyvät ongelmat.

Uutiset
Venla Kaislo Sähkötekniikan päivä -tapahtumassa. Kuva: Filmbutik.

Opiskelija Venla Kaislo: Odotan innolla kaikkea siistiä, mitä pääsen tulevaisuudessa tekemään

Bioinformaatioteknologiaa ensimmäistä vuotta opiskeleva Venla on ollut yllättynyt siitä, kuinka aktiivinen opiskelijaelämä Aalto-yliopistossa on.

Uutiset

Seuraa meitä

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö työskentelee kannettavalla tietokoneella pöydällä, jossa on muistikirjoja, kyniä ja toinen kannettava tietokone.
Opinnot Julkaistu:

Valmis opinnäyte palautetaan arvioitavaksi PDF/A-tiedostomuodossa

Opinnäytteet palautetaan PDF/A-muodossa, joka takaa niiden pitkäaikaissäilytyksen. Käytä Aallon opinnäytepohjia ja tarkista tiedoston yhteensopivuus PDF/A-standardin kanssa huolellisesti ennen palautusta.
Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.