Uutiset

SAFA:lta Wuorio-palkinto Heikki Myllyniemelle diplomityöstä, joka haastaa purkamisen normin

Arkkitehti Heikki Myllyniemi on palkittu diplomityöstä, joka tarkastelee Alppitalon säilyttämistä purkamisen sijaan. Työ nostaa ansiokkaasti esiin olemassa olevan rakennuskannan arvon ja ilmastovastuun merkityksen.
Havainnekuva, jossa piha, pastellisävyiset talot, puita, istutuksia ja kävelijöitä tiilipoluilla
Heikki Myllyniemen diplomityö esittää vaihtoehdon, jossa purkukohteeksi kaavoitettu Alppitalo säilytetään ja muutetaan asuinkäyttöön.

Suomen Arkkitehtiliiton (SAFA) vuosittain myöntämä parhaan diplomityön Wuorio-palkinto jaettiin Arkkitehtipäivässä Oulussa 17.4.

Aalto-yliopistosta valmistuneen Heikki Myllyniemen diplomityö Niin hyvää betonia – Suunnitelma Alppitalon säilyttämiseksi ja Karjalankadun täydennysrakentamiseksi esittää vaihtoehdon, jossa purkukohteeksi kaavoitettu Alppitalo säilytetään ja muutetaan asuinkäyttöön. Kaija ja Heikki Sirenin suunnittelema Alppitalo valmistui pienteollisuuskäyttöön Helsingin Karjalankadulle vuonna 1961.

”Työ kyseenalaistaa purkamisen oletusarvona ja osoittaa, että rakennusten purkaminen ei ole ensisijaisesti tekninen välttämättömyys. Pikemmin kyse on talouden ja kaavoituksen rakenteista, jotka suosivat rakennusoikeuden kasvattamista ja uudisrakentamista”, Wuorio-palkinnon saajan valinnut arkkitehti Eve Sarapää sanoo.

Sarapään mukaan Myllyniemen työ yhdistää kriittisen ajattelun ja konkreettisen suunnittelun ja osoittaa, että korjaaminen on tämän päivän arkkitehtuuria. 

”Olemassa olevan rakennuskannan hyödyntäminen on keskeistä rakentamisen päästöjen leikkaamiseksi. Uuden rakentamisen sijaan meidän on opittava käyttämään ja kunnioittamaan sitä, mitä meillä jo on”, Sarapää painottaa. 

Kestävyysajattelu ei ole vielä juurtunut rakentamiseen

“Alppitalon purkaminen on esimerkki siitä, ettei kestävyysajattelu ole vielä juurtunut rakentamisen rakenteisiin tai ohjausmekanismeihin”, Heikki Myllyniemi arvioi. “Purkava uudisrakentaminen palvelee vain harvoja ja ohittaa kokonaisvaltaisen vastuullisuuden ja resurssiviisauden.”

Gerda ja Salomo Wuorion mukaan nimetty palkinto myönnetään vuosittain ansiokkaimmaksi arvioidun diplomityön tekijälle. Palkintotuomari valitsee ensin kolme Wuorio-finalistia, yhden kustakin arkkitehtuurikoulusta, ja lopuksi voittajan heidän joukostaan.

Oulun yliopistosta finalistikolmikkoon valikoitui Outi Lassilan työ Kaupungin ja luonnon sekoittuneet korttelit – Monimuotoisuutta edistävä kortteli ja muunlajisten edellytykset rakennetussa ympäristössä. Tampereen yliopiston finalistiksi nousi Olivia Myntin diplomityö Luonnonmukainen ja kestävä Viinikanlahden keskuskortteli: Kaupunkiasumista olki- ja puurakentamisella. 

Lisätietoja:

Arkkitehti Eve Sarapää, p. 050 305 0866, eve@sarapaa.com

Heikki Myllyniemi, p. 050 3441780, hmyllyniemi@gmail.com

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Gloria Dal Santo (kesk.) ja väitöstyön ohjaajat, prof. Sebastian Schlecht (vas.) ja prof. Vesa Välimäki (oik.) vastaanottivat voittodiplomin MIT-yliopiston musiikkitalossa.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aallon akustiikan laboratorion tutkimusryhmälle DAFx 2026 -konferenssin parhaan artikkelin palkinto

Palkittu artikkeli uudistaa suositun shimmer-kaikuefektin, joka on tunnettu ilmavasta, sävelkorkeutta muuntavasta tekstuuristaan.
Annika Blomqvist
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden Yritysjohtaja 2026 on Valion toimitusjohtaja Annikka Hurme

Lisäksi Annika Blomqvist palkittiin yrittäjyyden edistämisestä ja Sanni Mustonen erinomaisesta pro gradu -lopputyöstään.
Voittajat lavalla vastaanottamassa EAA:n parhaan opiskelija-artikkelin palkinnon
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkijatohtori Thomas Deppisch sai EAA:n nuorten tutkijoiden parhaan artikkelin ja esityksen palkinnon

Palkittu tutkimus osoittaa, kuinka puhetta voidaan tehdä selkeämmäksi meluisissa ympäristöissä säilyttäen samalla tilan tuntu.
Kaksi kulmikasta lasilamppua ja yksi hehkuva pyöreiden muotojen lamppu, väreinä beigeä, meripihkankeltaista ja mustaa, vaalea tausta.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Muotoilun opiskelijat menestyivät kansainvälisessä Glass Design Award -kilpailussa Saksassa

Contemporary Design -maisteriohjelman opiskelijat Elisa Roinisto ja Viivi Hirvikangas on palkittu kolmannella sijalla kansainvälisessä 4th Glass Design Award -lasisuunnittelukilpailussa.