Muotoilun opiskelijat menestyivät kansainvälisessä Glass Design Award -kilpailussa Saksassa
Glass Design Award -kilpailun järjestävät Gerhard Bürger -säätiö ja Glasmanufaktur Harzkristall ja sen tavoitteena on tukea opiskelijoiden lasisuunnittelua ja tarjota heille mahdollisuuksia yhdistää opinnoissa hankittu suunnitteluosaaminen käytännön lasinvalmistukseen.
Kilpailun teemana oli tänä vuonna Glass can … Siinä osallistujia kannustettiin tutkimaan lasin erityisominaisuuksia sekä yhdistämään lasia mahdollisuuksien mukaan muihin materiaaleihin. Kilpailu tarjosi opiskelijoille mahdollisuuden kokeilla, tutkia ja kehittää lasin käyttöä sekä taiteen että tuotesuunnittelun näkökulmasta. Kilpailuun osallistui 39 opiskelijaa Saksasta, Suomesta ja Belgiasta.
Elisa Roinisto palkittiin teoksellaan Glass falls, jossa värillinen lasi yhdistyy lasitettuun posliiniin. Tuomaristo nosti palkintoperusteluissa esiin erityisesti materiaalien hienovaraisen käsittelyn ja teoksen muotokielen laadun.
Viivi Hirvikankaan Cube-teos puolestaan perustuu värillisten lasielementtien käyttöön, jotka hän valmisti itse liekkityötekniikalla. Teoksessa suunnittelijan aktiivinen rooli lasin valmistusprosessissa yhdistyy valaisimen geometriseen muotoon.
Kilpailun palkintojenjako järjestettiin 29. elokuuta Glasmanufaktur Harzkristallissa Derenburgissa Saksassa. Kilpailun kaksi ensimmäistä sijaa jaettiin Julia Rheinin ja Leon Adrian Habigin kesken. Kilpailun yhteydessä järjestetyssä näyttelyssä on esillä yhteensä 17 opiskelijoiden suunnittelemaa lasiteosta. Näyttely on avoinna Harzkristallin lasitehtaalla syyskuun 2026 loppuun saakka.
Lisätietoja:
Lehtori Kirsti Taiviola, Aalto-yliopiston muotoilun laitos, kirsti.taiviola@aalto.fi, 0505769579
Lue lisää uutisia
Toolkits for Co-creation: käytännön työkaluja yhteiskehittämiseen
Yhteiskehittämisen työkalusarja opiskelijoille, opettajille ja ammattilaisille tarpeiden tunnistamiseen, haasteiden määrittelyyn, ideointiin, kokeiluihin ja testaamiseen.
Apurahoja ja tunnustusta Wihurin rahastolta
Aalto-yliopistosta apurahan sai 40 henkilöä tai työryhmää vuonna 2026. Suurimman yksittäisen rahoituksen sai omistajuuden tutkimuksen Ownership Lab. Lisäksi Tapani Vuorinen palkittiin kansainvälisellä palkinnolla.
Aalto-professori Tapani Vuorinen sai arvostetun Wihurin kansainvälisen palkinnon
Yli 40 vuotta puukemiaa tutkinut Vuorinen on vaikuttanut laajasti tiedemaailmaan, teollisuuteen ja yhteiskuntaan.