Opiskelijat kehittämään julkisia palveluja osana Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhlavuotta

Itsenäinen Suomi täyttää 100 vuotta vuonna 2017. Aalto-yliopisto juhlistaa tätä merkkipaalua yhdessä Accenturen ja valittujen julkisen sektorin organisaatioiden kanssa järjestämällä monitieteisen maisteritason kurssin, #pshack100. Tämän julkisen sektorin digitalisaation vauhdittamiseen keskittyvän kurssin case-organisaatiot ilmentävät itsenäisyyttämme ja ovat jatkossakin suomalaisen yhteiskunnan maamerkkejä. Mukana "Hackathon"-kurssilla ovat Puolustusvoimat, sisäministeriö, Suomen tulli, Apotti-hanke ja Patentti- ja rekisterihallitus.
Lue lisää kurssista ja mukana olevista organisaatioista englanniksi.
Kurssin verkkosivut: https://nordic-events.accenture.com/hackathon/#/
Rekisteröityminen kurssille Aalto-yliopiston WebOodin kautta kurssikoodilla 20E00200: https://oodi.aalto.fi/a/
Lisätietoja:
Johanna Bragge
Aalto-yliopisto
vanhempi yliopistonlehtori, tieto- ja palvelutalouden laitos
+358 40 530 1032
[email protected]
Rita Mustonen
Accenture
projektipäällikkö
+358 40 772 5715
[email protected]
Twitter: #pshack100
Tunnelmia viime kevään kurssilta:
Lue lisää uutisia

Marsin sää vaihtelee rajusti, mutta sen ilmasto ei ole muuttumassa
Väitöstutkimuksessaan Henrik Kahanpää myös kyseenalaistaa Marsin pölypyörteisiin liittyvän vallitsevan käsityksen. Tutkijana hän toivoo, että ihminen ei koskaan menisi Marsiin.
Opiskelija Iikka Huttu: Diplomi-insinöörin opinnot ovat täydellinen yhdistelmä teoriaa ja käytäntöä
Elektroniikan ja sähkötekniikan pääaineessa opiskellut Iikka uskoo, että sähkötekniikalla ratkaistaan monet kestävään kehitykseen ja hyvinvointiin liittyvät ongelmat.
Uusi tohtorikoulutusohjelma keskittyy radioaaltojen energiatehokkuuteen
Nokian lahjoitus Aalto-yliopistolle kohdistuu tulevaisuuden matkaviestinjärjestelmiin ja erityisesti laitekehityksen tutkimukseen.