Uutiset

Miina Rautiainen: Kaukokartoitusmenetelmien kehittäminen vaatii paljon perustutkimusta

Suomen Metsätieteellinen Seura on myöntänyt Cajander-ansiomitalin metsien kaukokartoituksen tutkimuksesta Aalto-yliopiston geoinformatiikan professori Miina Rautiaiselle.
Miina Rautianen 2023
Professori Miina Rautiainen

Ansiomerkki myönnettiin Metsätieteen päivän juhlassa lokakuussa.

Professori Miina Rautiainen sai vuonna 2017 merkittävän ERC Consolidator -rahoituksen (2018-2024) tutkimukselle, jonka tavoitteena on kehittää metsän kaukokartoituksen perusteoriaa. Rautiainen on kehittänyt satelliittikuvien informaation käsittelyyn matemaattisen mallin, jonka avulla metsiä voidaan seurata avaruudesta käsin huomattavasti nykyistä tarkemmin. Lisäksi Rautiainen on johtanut useita Suomen Akatemian rahoittamia tutkimushankkeita, joissa on luotu perusymmärrystä pohjoisen havumetsävyöhykkeen kasvillisuuden seurannalle satelliittikuvien avulla. 

"Kaukokartoitusmenetelmien kehittäminen vaatii vielä paljon perustutkimusta. Olen aina ollut kiinnostunut kasvillisuuden ja nykyään erityisesti metsien ja soiden kaukokartoituksesta. Minua kiinnostaa esimerkiksi latvusto, jonka rakenteen tutkimiseen kehitämme erilaisia menetelmiä. Latvusto on metsän herkin osa, joka reagoi nopeimmin erilaisiin stressitekijöihin, kuten kuivuuteen ja hyönteistuhoihin. Siksi sen kunto on runkoja nopeampi indikaattori, kun selvitetään ympäristömuutoksia", toteaa Rautiainen.

Cajander-ansiomitali on lyötetty Suomen Metsätieteellisen Seuran perustajan ja kunniapuheenjohtajan, professori, Metsähallituksen pääjohtaja A. K. Cajanderin (1879-1943) ja hänen elämäntyönsä kunnioittamiseksi. Se myönnetään henkilölle, joka on tieteellisellä toiminnallaan ansiokkaasti toteuttanut Seuran tarkoitusperiä metsätieteellisen tutkimustyön hyväksi.

Lue lisää metsien ja soiden kaukokartoituksesta:

Uusi kaukokartoitusmenetelmä auttaa seuraamaan suoalueilla tehtyjen ennallistamistoimien onnistumista

Miina Rautiaisen metsäkuvat tulevat satojen kilometrien korkeudesta

Satelliiteilla tietoa maapallon pinnan ja ilmakehän ilmiöistä

Valokuvaaja törmäsi kaukokartoittajiin – syntyi kirja metsästä, näkemisestä ja tieteen tarkoituksesta

Kahden miljoonan euron ERC-rahoitus maailman metsien satelliittitutkimukseen

Miina Rautiainen

Miina Rautiainen

Professori (Associate professor)
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

In the photo Lauri Saarinen.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden opettaja 2024 on Lauri Saarinen

Aalto-yliopiston tuotantotalouden opiskelijat ovat valinneet apulaisprofessori Lauri Saarisen vuoden opettajaksi.
Nesteen polttoainejalostamon tankit Porvoossa
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yhteistyö Aallon kanssa tuo Nesteelle merkittävää taloudellista hyötyä

Yhteistyön tuloksena Nesteen polttoainetutkimukseen tuotiin digitaalisia työkaluja perinteisen testaamisen rinnalle.
Excellence-laatuleiman logo
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Aalto-yliopisto sai excellence-laatuleiman

Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen tunnustus myönnetään poikkeuksellisen laadukkaasta kehittämistyöstä.
Pitkähiuksinen nainen hymyilee kameralle, taustalla punaista kangasta
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden nuori maisema-arkkitehti 2024 on Aada Taipale

Palkinnon näkökulmana on erityisesti ennakkoluulottoman, uuden näkökulman tuominen maisema-arkkitehtuuriin.