Uutiset

Marius Anger rohkaisee tiimikavereitaan jakamaan erilaisia näkemyksiä

100 sanaa -sarjassa väitöskirjatutkija ja Aallonhuippujen puheenjohtaja kertoo, miten hän edistää yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työssään.
Vasemmalla sateenkaaren värit gradienttina. Oikealla henkilö mustassa hupparissa seisoo portaikko takanaan.

Mitä teet työssäsi?

Aallon satelliittitiimin tohtorikoulutettavana kehitän teknologioita piensatelliitteihin haastavissa ympäristöissä, kuten Maan säteilyvyöhykkeillä.

Kertoisitko esimerkin, miten sinä toteutat yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta?

Tutkimusryhmäni tapaamisissa kannustan jakamaan erilaisia näkökulmia, sillä ne ovat alallani ratkaisevan tärkeitä innovaatioiden ja onnistumisten kannalta. Yhteistyö eri taustoista tulevien kollegoiden kanssa auttaa löytämään luovia ratkaisuja monimutkaisiin haasteisiin. Avaruustutkimuksessa monimuotoisuus edesauttaa parempaa päätöksentekoa ja menestyksekkäämpiä projekteja, sekä varmistaa, että tutkimuksen hyödyt jakautuvat laajasti.

Aalto-yliopiston tohtorikoulutettavien Aallonhuiput-yhdistyksessä pyrimme yhdistämään tohtorikoulutettavia ja rakentamaan kannustavaa yhteisöä. Aallonhuippujen puheenjohtajana edistän yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta koko yliopistossa sekä tapahtumissamme. Varmistamme, että jokaisessa tapahtumassa on nimetty häirintäyhteyshenkilö, tarjoamme sauna-aikoja kaikille sukupuolille ja edistämme ymmärrystä neurodiversiteetistä.

Valkoinen teksti '100 sanaa' sateenkaaren värisellä taustalla.

100 sanaa yhteisöllisyyden teoista

Juttusarjassa aaltolaiset jakavat konkreettisia esimerkkejä, miten he edistävät yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta omassa työssään – ja inspiroivat sinua osallistumaan!

Ihmiset
Aalto ARTS pajakuva, photo: Mikko Raskinen

Yhdenvertaisuus, diversiteetti ja inklusiivisuus Sähkötekniikan korkeakoulussa

Rakennamme inklusiivista yhteisöä, jossa yhteisömme jäsenet tuntevat yhteenkuuluvuutta ja voivat täysipainoisesti elää työn tai opintojen arkea tasavertaisina.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ihmisten siluetit kävelemässä ja vuorovaikuttamassa, harmaalla taustalla oransseja maalitäpliä.
Yliopisto Julkaistu:

Tilaa luovuudelle yhdenvertaisuusrahoituksen avulla

Tim Moesgen halusi käynnistää kehollisuuteen liittyvät työpajat Aalto-yliopistossa, sillä hän tiesi liikkeen ruokkivan luovuutta.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Yliopisto Julkaistu:

Mobiilitulostuksen tulostusportaali myPrint avattu aalto open- ja eduroam-verkkoihin

Portaalin kautta voit muokata mobiilitulostuksen asetuksia
Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.

John Millar
Yliopisto Julkaistu:

John Millar varmistaa ryhmien monimuotoisuuden algoritmin avulla

100 sanaa -sarjassa sähkötekniikan ja automaation laitoksen vanhempi yliopistonlehtori kertoo, miten hän edistää yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työssään.