Uutiset

Laajempi internet-ongelma Suomessa näkyy myös mm. Aallon VPN-palveluissa

Aallon IT-palvelut on tänään 8.10.2025 saanut ilmoituksia mm. häiriöistä Aallon VPN-palveluissa.

Palvelujen ongelmat johtuvat laajemmasta internet-ongelmasta Suomessa. Yhdysliikennepisteessä FICIX 2 on ongelmia eikä se toimi kunnolla.

Palveluntarjoajamme FUNET (Finnish University and Research Network), suomalaisten korkeakoulujen, tutkimuksen ja opetuksen tietoverkko, yrittää lieventää vian vaikutusta.

Finnish Communication and Internet Exchange, FICIX , on Suomen suurin yhdysliikennepiste. Valtaosa Suomen operaattoreiden välillä kulkevasta internet-liikenteestä kulkee sen kautta. 

Internet-yhdysliikennepiste (IXP) on fyysinen sijainti, jossa internetin infrastruktuuriyritykset, kuten Internet-palveluntarjoajat (ISP:t) ja sisällönjakeluverkot (CDN:t), muodostavat yhteyksiä toisiinsa.

Lue FICIX 2 tiedote (englanniksi): FICIX-2 critical issue - Ficix
 

Kaksi hahmoa kantaa kylttiä, jossa lukee 'IT Service Desk' ja suurennuslasin kuvake, sinisellä taustalla.

IT Service Desk yhteystiedot ja aukioloajat

IT-käyttäjätuki toimii alueellisena lähipalveluna palvellen asiakkaita yli koulurajojen. Käy palvelupisteessä tai pyydä apua apua sähköpostitse, puhelimitse tai chatissa.

Palvelut
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.

IT Help

IT-help-hubista löytyvät ajankohtaiset IT-uutiset, yhteystiedot, chat ja kysytyimpien IT-palveluiden käyttöohjeet: luvat, salasanat, sähköposti, MFA, vpn, tulostaminen, teams, zoom, VDI sekä ohjeet työasemien ja puhelinten hankintaan.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Musta käsi koskettaa tabletin näyttöä, jossa on valkoisia muotoja. Paperit ja kynä ovat vaaleanpunaisella pinnalla.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ilmoittaudu tutkimuspalveluiden koulutuksiin – aiheina tekoäly, datanhallinta, avoin tiede ja paljon muuta

Koulutustarjonnassa on jälleen paljon uusia aiheita. Rekisteröityminen syksylle 2026 on avattu.
Promotional image for the 100STARTUPS event
Yliopisto Julkaistu:

Ideasta startupiksi – 100STARTUPS 21.–22.10.

Lokakuussa tuomme yhteen opiskelijat, työnhakijat, tekijät, unelmoijat ja tulevat perustajat oppimaan oikeat työkalut ja menetelmät startupien perustamiseen.
Nuori aikuinen silmälaseissa ja viininpunaisessa paidassa seisoo tealilla ja tummalla taustalla
Nimitykset Julkaistu:

Joel Kallio aloitti tietoasiantuntijana tutkimuspalveluissa

Joel Kallio työskentelee Avoin tiede ja ACRIS -tiimissä.
Aalto AI -avustajan sivu, jossa vaalea harmaa viestikenttä ja maapallohaun painike
Yliopisto Julkaistu:

Verkkohaku nyt käytettävissä Aalto AI Assistantissa

Verkkohaku on nyt käytettävissä Aalto AI Assistantissa GPT-5- ja Gemini-malleilla. Sen avulla assistentti voi hyödyntää ajantasaista julkista verkkotietoa kysymyksissä, jotka riippuvat tuoreesta tai ulkoisesta tiedosta.