Kuningatar Silvia tutustui poikkitieteellisen muotoilukoulutuksen tuloksiin

Kuningatar Silvia ja rouva Jenni Haukio seurueineen tutustuivat suomalaiseen nykymuotoiluun ja nuoriin muotoilijoihin.
Yksi päivän teemoista oli Aalto-yliopiston ainutlaatuinen poikkitieteellinen muotoilukoulutus. Se synnyttää uudenlaisia yhteistyömahdollisuuksia ja mahdollistaa teknologian, luovuuden, käyttäjälähtöisyyden ja kaupallisuuden kohtaamisen. Hyvänä esimerkkinä tästä oli äskettäin Aallosta valmistuneen muotoilija Pyry Taanilan jo huomiota saanut Catchbox-yleisömikrofoni.
Taanilaa pyydettiin esittelemään tuotetta kuningattarelle. Delegaation pyynnöstä heille esiteltiin suomalaista muotoilua, nuorta verta ja vanhempaa.
Kuningatar tunsi tuotteen jo entuudestaan
- Tottakai suostuin, sehän on jo kansalaisvelvollisuus. Kuningatar piti tuotteesta erittäin paljon. Kuningatar pysäytti esittelyni jo yhden lauseen jälkeen, ja sanoi että hän tuntee tuotteen. Kehui että se on mahtava idea ja mahtava tuote. Myös rouva Haukio yhtyi mielipiteeseen.
Catchboxilla menee kovaa, elokuusta 2014 tähän päivään myynti on viisinkertaistunut. Catchbox on globaali toimija, päämarkkinat ovat Pohjois-Amerikka, Eurooppa ja Kanada.
Koska kyseessä on radiolähetintuote, tuote tarvitsee tekniset sertifikaatit eri maille. Ruotsiinkin tuotetta on myyty. Catchboxin idea lähti yleisömikrofonin designin uudistamisesta.
Lue lisää uutisia

5G Hack the Mall -kesäkoulu tarjoaa yrityksille ja alueille kustannustehokkaan tavan oppia 5G-teknologiasta
Se tarjoaa myös hyvän mahdollisuuden käynnistää yrityksiä ja aluetta palvelevia uusinta teknologiaa soveltavia kehitysprojekteja.
Fiskars Group lahjoittaa 250 000 euroa Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun alalle
Lahjoitus on osa Fiskars Groupin ja Aallon pitkäaikaista yhteistyötä, joka on sisältänyt muun muassa vastuulliseen muotoiluun ja tulevaisuuden materiaaleihin keskittyviä kursseja.
Matematiikan alan naisten kansainvälinen konferenssi ja Ladyženskaja-palkinnon julkistus 1.-2.7.2022
International Mathematical Union -järjestön matematiikan alan naisten valiokunta järjestää kautta aikojen toisen (WM2)- eli World Meeting for Women in Mathematics -konferenssin 1.–2.7.2022. Sen yhteydessä jaetaan matemaattisen fysiikan palkinto, joka on nimetty Olga Aleksandrovna Ladyženskajan mukaan.