Hae nyt Unite!-allianssin talvikouluun, joka käsittelee biomassan hyödyntämistä
Kasvibiomassa, arvokas resurssi innovatiivisille materiaaleille
Grenoble, 6.-10.2.2023
Grenoblessa, Alppien sydämessä hiihtokauden aikana Grenoble INP - Pagora, UGA:n tutkijakoulu ja LGP2-laboratorio isännöivät ensimmäistä kertaa Unite!-allianssin talvikoulua.
Alan yliopistojen ja referenssilaboratorioiden tunnetut asiantuntijat Aalto-yliopistosta, KTH:sta, TU Grazista ja LGP2:sta tarjoavat seminaareja ja työpajoja biomassan hyödyntämisestä, selluloosasta, nanoselluloosasta ja ligniinistä.
Ohjelma
Lisätietoja talvikoulusta ja hakuohjeet Huomaathan, että ilmoittautumisaika päättyy 15.11.2022.
Kuka voi osallistua?
Talvikoulu on suunnattu tekniikan alan maisteri- ja tohtoriopiskelijoille yhdeksästä Unite! yliopistosta, mukaan lukien Aalto-yliopisto.
Todistus ja ECTS
Jokaiselle osallistujalle annetaan osallistumistodistus seminaarin päätteeksi. Koko ohjelmaan osallistuneille opiskelijoille myönnetään 3 ECTS.
Maksut
250 € Aallon opiskelijoille, joka sisältää osallistumisen ohjelmaan, lounaat ja kuljetuksen hiihtokeskukseen.
Onko sinulla kysyttävää?
Jos sinulla on kysyttävää, lähetä sähköpostia Aalto-yliopiston Unite!-koordinaattorille osoitteeseen unitevirtualincoming@aalto.fi.
Yliopistoverkosto Unite!
Unite! on yksi Euroopan komission rahoittamista Eurooppalaiset yliopistot -verkostoista, jonka jäsen Aalto-yliopisto on yhdessä kahdeksan muun korkeatasoisen eurooppalaisen yliopiston kanssa. Unite! pyrkii merkittävästi vahvistamaan opiskelijoiden ja henkilökunnan liikkuvuutta sekä edistämään eurooppalaisen korkeakoulutuksen laatua, osallisuutta ja kilpailukykyä.
Lue lisää uutisia
Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä
Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin
“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”
37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.