Ewald Kibler Entrepreneurship Theory & Practice -lehden toimitusneuvostoon
Assistant Professor Ewald Kibler on kutsuttu yrittäjyyden alan Entrepreneurship Theory & Practice -lehden toimitusneuvostoon, joka on yksi alan johtavista julkaisuista (Financial Times 50).
Julkaisun tavoitteena on julkaista alkuperäisiä tutkimuspapereita, jotka edesauttavat yrittäjyyden alan tutkimuksen kehittymistä. ET&P julkaisee käsitteellisiä ja empiirisiä artikkeleita kohderyhminään akateemiset, konsultit ja lainsäätäjät. Monet artikkeleista sopivat myös opetuskäyttöön.
Ewald Kiblerin yrittäjyyden alan tutkimus on erittäin monitieteellistä; hän hyödyntää teorioita niin psykologiasta, sosiologiasta kuin maantieteestä. Kibler yhdistää tutkimuksessaan kvantitatiivisia ja kvalitatiivisia menetelmiä. Erityisesti seuraavat tutkimusalueet ovat hänen mielenkiintonsa kohteita: yrittäjyysajattelu (Situated Entrepreneurial Thinking), yrittäjyyskulttuuri ja alueellinen kehitys (Entrepreneurship Culture and Regional Development), yhteisöllinen yrittäjyys ja institutionaalinen muutos (Collective Enterprising and Institutional Change), tunteet ja yhteisöllinen yrittäminen (Emotions and Place in Pro-Social Business Venturing), työuran viimeisten vuosien aikainen yrittäjyys (Late-Career Entrepreneurship) ja hyvinvointi (Well-Being).
Lisätietoja:
Ewald Kibler
Assistant Professor, yrittäjyys, johtamisen laitos
Yrittäjyyden ja innovaatiojohtamisen maisteriohjelman johtaja
ewald.kibler@aalto.fi
+358 40 353 8442
ET&P: http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1540-6520
Lue lisää uutisia
Laaja selvitys OmaKannasta kertoo: Potilastiedot voivat loukata – etenkin mielenterveyteen hoitoa saaneet herkkiä sanavalinnoille
Virheet, epäkunnioittava kieli ja tarpeettomaksi koettu tieto voivat loukata sähköisissä potilastiedoissa.
Tohtoriopintojen uusi THOPS-työkalu julkaistaan 18.5.
Tohtoriopiskelijoiden henkilökohtaisen opintosuunnitelman tekemiseen ja käsittelyyn uusi työkalu tohtoriopiskelijoille ja vastuuprofessoreille
Näin Espoossa rakennetaan luottamusta digipalveluihin yhdessä maahanmuuttajien kanssa
Digitaaliset julkiset palvelut eivät ole kaikille helposti saavutettavia. Tämän korjaamiseksi Trust-M-hankkeessa palveluita kehitetään yhdessä maahanmuuttajien kanssa.