Uutiset

Elävä Pori -hankkeessa toteutetaan kaupunkitilaan liittyviä projekteja

Hankkeen tavoite on rakentaa kaupunkikehityksen innovaatioalusta keräämällä ja jakamalla uudella tavalla kaupunkitilaa koskevaa tietoa.

 - Tämä on ensimmäinen Aalto-yliopiston Pori Urban Platformin (PUPA) saama rahoitushanke. Hankkeen myötä Aallolla on Porissa uudenlaista näkyvyyttä ja toimintaa. PUPAsta tulee sen myötä todellisuutta, iloitsee tutkimuspäällikkö Taina Rajanti Aalto-yliopiston Taiteen laitokselta.

Porin kaupunki toimii innovaatioalustan rakentamisen avoimena Living Lab’ina. Alustaa rakennetaan konkreettisten kohteiden yhteydessä, joista hankkeen toteuttajilla on olemassa olevaa muun muassa suunnittelijoita ja yrittäjiä kiinnostavaa kokeellista ja tutkimuksellista tietoa. Keskeistä hankkeessa on tuoda esiin taiteellisen tutkimuksen ja työskentelyn ja kulttuurisen tiedon innovatiivista merkitystä kaupunkitilan kehittämiselle.

Hankkeen toteutuskohteina ovat muun muassa Karjarannan uusi asuma-alue ja alueeseen liittyvien puisto- ja viheralueiden suunnittelu ja Porin Asuntomessut 2018. Niissä testataan esimerkiksi rakentamisen uusia tapoja.

Yksi projekteista on uudistaa asuntomessujen konseptia. Messut järjestetään Porissa vuonna 2018. Tapahtuma on tarkoitus kehittää kansainvälisesti merkittäväksi asuntomessuksi. Suunnittelussa on tavoitteena luoda alue, joka yhdistyy nykyiseen kaupunkirakenteeseen elävästi sekä tuottaa uudenlaisia asuntoratkaisuja. Messut toimivat Porin kaupungille imagon rakentajana, jolla tavoitellaan kertatapahtumaa laajempaa taloudellista ja kulttuurista merkityistä.

Hanke yhdistää eri alojen toimijoita

- Hankkeessa kehitetään myös uudenlaista kulttuurialojen korkeakoulutuksen opetuksen mallia, joka perustuu kiinteälle yhteistyölle yrittäjien ja muiden sidosryhmien kanssa alan työtilaisuuksien ja työllisyyden edistämiseksi, kertoo Rajanti.

Uudenlainen kulttuurialan opetuksen malli takaa innovaatioalustan jatkuvuuden ja yleisen sovellettavuuden myös hankkeen kohteiden ulkopuolella sekä hankkeen päätyttyä. Kulttuurialan osaajat, kuten taiteilijat, kulttuurintuottajat ja -tutkijat voivat tulevaisuudessa toimia innovaatioalustan yhteisöllisen tiedonmuodostuksen konsultteina ja vetäjinä.

Innovaatioalusta perustuu yhteisölliseen tiedonmuodostukseen, ei tutkimustiedon yksisuuntaiseen jakamiseen. Sen joustava ja verkottunut rakenne sopii hyvin sovellettavaksi erilaisissa olosuhteissa sekä erilaisten asiantuntija- ja muiden osallistujaryhmien tarpeisiin. Hankkeen aikana on tarkoitus hyödyntää sekä jo olemassa olevaa kaupunkitilaa koskevaa tietoa että kerätä uutta tietoa kulttuurikartoituksen ja taiteellisen tutkimuksen menetelmin.

Elävä Pori - innovatiivinen yhteisöllinen tiedonmuodostus kaupunkitilan kestävän kehityksen resurssina -hankkeelle on myönnetty kolmivuotinen rahoitus. Hankkeen toteuttajina Aalto-yliopisto (päätoteuttaja), Taiteen laitos, Arkkitehtuurin laitos ja Pori Urban Platform of Aalto University, sekä Turun yliopisto (osatoteuttaja), Kulttuurin ja maisemantutkimuksen koulutusohjelma. Yhteistyökumppaneina Porin kaupunki ja Kaupunkisuunnittelu, Kulttuuritoimi, Teknisen palvelukeskuksen katu- ja puistosuunnittelu; Prizztech oy; Porin Taidemuseo, Tehdas ry, Taiteen keskustoimikunnan / Porin sivutoimipiste sekä Porin Kulttuurisäätö työryhmä.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.

Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Viisi Aalto-yliopiston opiskelijoita pöydän äärellä
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.