Uutiset

Aalto-yliopisto jälleen Suomen ykkönen QS:n yliopistovertailussa

Maailman yliopistoista Aalto oli sijalla 114.
#1 yliopisto Suomessa (QS World University Rankings) punaisella taustalla.

Aalto-yliopisto menestyi jälleen kansainvälisessä QS World University Rankings -vertailussa ja säilytti paikkansa Suomen parhaana yliopistona. Maailmanlaajuinen sijoitus oli 114. Viime vuoden sijoitus oli 113. maailmassa.

QS on arvioinut Aallon Suomen ykköseksi nyt kolmena perättäisenä vuonna, Se on juuri 15 vuotta täyttäneeltä yliopistolta upea suoritus, sanoo rehtori Ilkka Niemelä.

”Aaltolaiset ovat työskennelleet kovasti laadun ja vaikuttavuuden puolesta. On hienoa, että QS tunnistaa tällaisen nuoren ja tiettyihin aloihin erikoistuneen yliopiston myös yleisrankingissaan ja pitää meitä Suomen ykkösyliopistona, aivan maailman top 100:n kannoilla”, Niemelä iloitsee.

QS-rankingissä yliopistoja arvioidaan kokonaisuutena ja käytössä on yhdeksän indikaattoria, joilla kullakin on hieman erilaiset painoarvot. Yliopistoja arvioidaan tutkimusviittausten, akateemisen maineen, työnantajamielikuvan, kansainvälisen akateemisen henkilöstön määrän, valmistuneiden työllistymisen, kestävyyden, kansainvälisten tutkimusverkostojen, opiskelija-opettaja-suhdeluvun sekä kansainvälisten opiskelijoiden suhteellisen määrän perusteella.  

Viime vuoteen verrattuna Aalto paransi pisteitään erityisesti työnantajamielikuvassa sekä kansainvälisissä tutkimusverkostoissa.

QS:n ranking-listalle on valikoitu mukaan 1 500 parasta yliopistoa maailmassa. Ensimmäisellä sijalla oli tänä vuonna Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Maailmassa arvioidaan olevan laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.  

QS (Quacquarelli Symonds) on yksi merkittävimmistä yliopistovertailuista. Yleisrankingien lisäksi QS tuottaa tieteenalakohtaisia ja alueellisia ranking-listoja. Ala- ja aihekohtaiset ranking-listat ovat Aallolle relevantimpia kuin yleisrankingit, koska yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen. 

Rankingit

Aalto-yliopisto on saavuttanut vahvoja sijoituksia kansainvälisillä yliopistoja vertailevilla ranking-listoilla. Olemme maailmassa 9. sijalla taiteessa ja muotoilussa ja sadan parhaan joukossa myös...

Lue lisää
Aalto University students enjoying sunny weather
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Shimmering Wood -näytteitä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Uusia tutkimuseettisiä suosituksia – Alueina tekoäly tutkimuksessa sekä luonto ja ympäristö

Tutkija, tutustu uusiin suosituksiin ja perehdy myös muuhun tutkimuksen eettiseen ohjeistukseen.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutustu kirjaston teemakokoelmiin

Uusi palvelu Aalto-Primossa
Two people are sitting on a bench in an empty hallway. One of them shows the other something from their laptop screen.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

FITech-verkoston selvitys: Energia-alan tulevaisuuden osaajat tarvitsevat teknisen osaamisen rinnalle uusia valmiuksia

Aalto-yliopiston koordinoimassa FITech-verkostossa tuotettiin selvitys sähkö- ja energia-alan osaamistarpeista sekä koulutuksen kehittämistarpeista.
""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Kerää pisteitä liikunnasta – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen

UniSportin HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa.