Uutiset

Aalto-yliopisto jälleen Suomen ykkönen QS:n yliopistovertailussa

Maailman yliopistoista Aalto oli sijalla 114.
#1 yliopisto Suomessa (QS World University Rankings) punaisella taustalla.

Aalto-yliopisto menestyi jälleen kansainvälisessä QS World University Rankings -vertailussa ja säilytti paikkansa Suomen parhaana yliopistona. Maailmanlaajuinen sijoitus oli 114. Viime vuoden sijoitus oli 113. maailmassa.

QS on arvioinut Aallon Suomen ykköseksi nyt kolmena perättäisenä vuonna, Se on juuri 15 vuotta täyttäneeltä yliopistolta upea suoritus, sanoo rehtori Ilkka Niemelä.

”Aaltolaiset ovat työskennelleet kovasti laadun ja vaikuttavuuden puolesta. On hienoa, että QS tunnistaa tällaisen nuoren ja tiettyihin aloihin erikoistuneen yliopiston myös yleisrankingissaan ja pitää meitä Suomen ykkösyliopistona, aivan maailman top 100:n kannoilla”, Niemelä iloitsee.

QS-rankingissä yliopistoja arvioidaan kokonaisuutena ja käytössä on yhdeksän indikaattoria, joilla kullakin on hieman erilaiset painoarvot. Yliopistoja arvioidaan tutkimusviittausten, akateemisen maineen, työnantajamielikuvan, kansainvälisen akateemisen henkilöstön määrän, valmistuneiden työllistymisen, kestävyyden, kansainvälisten tutkimusverkostojen, opiskelija-opettaja-suhdeluvun sekä kansainvälisten opiskelijoiden suhteellisen määrän perusteella.  

Viime vuoteen verrattuna Aalto paransi pisteitään erityisesti työnantajamielikuvassa sekä kansainvälisissä tutkimusverkostoissa.

QS:n ranking-listalle on valikoitu mukaan 1 500 parasta yliopistoa maailmassa. Ensimmäisellä sijalla oli tänä vuonna Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Maailmassa arvioidaan olevan laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.  

QS (Quacquarelli Symonds) on yksi merkittävimmistä yliopistovertailuista. Yleisrankingien lisäksi QS tuottaa tieteenalakohtaisia ja alueellisia ranking-listoja. Ala- ja aihekohtaiset ranking-listat ovat Aallolle relevantimpia kuin yleisrankingit, koska yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen. 

Rankingit

Aalto-yliopisto on saavuttanut vahvoja sijoituksia kansainvälisillä yliopistoja vertailevilla ranking-listoilla. Olemme maailmassa 9. sijalla taiteessa ja muotoilussa ja sadan parhaan joukossa myös...

Lue lisää
Aalto University students enjoying sunny weather
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Apulaisprofessori Hadi Ghanbari
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkimus: Pelillistetyt palvelunestohyökkäykset pyrkivät psykologiseen sodankäyntiin Nato-maita vastaan

Venäjämielistä NoName057(16)-hakkeriryhmää käsittelevä tutkimus osoittaa, kuinka ‘haktivismi’ on kehittymässä hybridiuhaksi, joka hämärtää propagandan, geopoliittisen sodankäynnin ja taloudellisesti motivoituneen kyberrikollisuuden välistä rajaa.
Yleisö istuu keltaisilla säkkituoleilla ja portailla nykyaikaisessa salissa kuuntelemassa esitystä.
Aalto Magazine, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kvanttiosaajista yrittäjiä: Aalto Inventors auttaa tutkijoita bisnespolulle

Aalto Inventors -ohjelma kasvattaa suunnannäyttäjiä teknologia-alalle.
Neljä opiskelijaa juttelee verstaassa, ympärillä työkaluja, pöytiä ja koneita.
Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston rahastojen sijoitustoiminnan tuotto oli 9,5 % alkuvuonna 2026

Rahastoista käytetään tänä vuonna 46 miljoonaa euroa tutkimukseen ja opetukseen.
""
Yliopisto Julkaistu:

UniSportin palvelut Aalto-yliopiston tiloissa syksyllä 2026

UniSportin palvelut opiskelijoille ja henkilökunnalle