Oppimispalvelut - Menestyksen mahdollistaja opettavalle henkilöstölle
Oppimispalvelut tukevat opiskelijoiden lisäksi opettajia erilaisten opetusta mahdollistavien järjestelmien avulla ja tuottamalla opetushenkilökunnalle palveluja.
• Mahdollistamme yliopiston opetuksen ja oppimisen perustehtävän.
• Tuemme yhteisömme hyvinvointia muuttuvassa työympäristössä inhimillisten kohtaamisten kautta.
• Edistämme yhteistyötä opiskelijoiden, akateemisten ja palveluiden välillä.
• Tarjoamme yhteisölle ja yksilölle merkityksellisiä tehtäviä ja kehittymismahdollisuuksia.
Tarjoamme Oppimispalveluissa henkilöstöllemme säännöllisiä tilaisuuksia oppimisen, johtamisen ja yhteiskehittämisen tueksi. Edistämme näin yhteisömme elinvoimaisuutta ja jatkuvaa kehitystä sekä yksikkömme tavoitteiden toteutumista. Kaikki Oppimispalveluiden henkilöstön jäsenet saavat kutsun yhteisiin tilaisuuksiin automaattisesti. Alla kooste keskeisistä tapahtumista ja niiden tavoitteista, kohderyhmistä ja toteutusrytmistä.
Kuukauden ajankohtaisimmat asiat ja nopeat nostot tiiviisti puolessa tunnissa. Tilaisuus on yleensä keskiviikkona klo 9.00–9.30. Jos tunnistat ajankohtaisen koko LES-yhteisöä kiinnostavan teeman, voit olla yhteydessä tilaisuutta koordinoivaan Mari Nuottajärveen (etunimi.sukunimi@aalto.fi).
Henkilöstön kehittämisen foorumi – keskiössä ajankohtainen tieto, tavoitteet ja osaaminen. Tilaisuus toteutetaan kaksi kertaa vuodessa, tyypillisesti helmi- ja syyskuussa. Oppimisen teemat nousevat muun muassa LES tavoitteista ja palveluvisiostamme.
Yhteinen aitiopaikka strategisiin sisältöihin – kehittämisen tiekartat, johto- ja ohjausryhmien keskeiset nostot sekä laajaa yhteiskehittämistä ja muutosjohtamista edellyttävät aiheet. Tilaisuus toteutuu kaksi kertaa vuodessa, maalis- ja marraskuussa.
LES Leader call: Tiivis puolen tunnin katsaus ajankohtaisiin esihenkilöasioihin keskiviikkoisin. Koordinaattori: Sanna Nyberg (HR)
LES Leader forum: Esihenkilötyön vahvistaminen – valmiuksien tukeminen, toimintamallien jakaminen ja yhteisten tavoitteiden jalkauttaminen. Tilaisuus toteutuu kaksi kertaa lukuvuodessa (1,5–2 h). Koordinointi: Sanna Nyberg ja Mari Nuottajärvi
LES projektipäällikkötapaamiset: projektipäälliköiden ajankohtaisten asioiden ja projektien statusten foorumi. Koordinaattori: Mari Nuottajärvi
Oppimispalvelut tukevat opiskelijoiden lisäksi opettajia erilaisten opetusta mahdollistavien järjestelmien avulla ja tuottamalla opetushenkilökunnalle palveluja.
Oppimispalvelut tukevat tulevaisuuteen suuntautuvaa oppimista ja päivittäisen työn sujuvuutta.
Oppimispalvelut mahdollistaa opiskelijoille ja koko yhteisölle uuden digitaalisen kokemuksen Aalto-yliopistosta.