Yli 500 osallistui tutkimusdatan hallinnan ja avoimen tieteen koulutuksiin syksyllä 2021

Aalto-yliopiston tutkimuspalvelut – YouTube
Tänä syksynä avasimme koulutukset myös Aalto-yliopiston ulkopuolisille osallistujille. Iloksemme saimme tämän johdosta paljon kansainvälisiä osallistujia. Palautekyselyn mukaan koulutuksiimme osallistui eniten tutkimusorganisaatioiden palveluhenkilökuntaa, tutkijoita ja tohtorikoulutettavia. Eniten rekisteröitymisiä tuli Current Trends in Academic Publishing: Plan S and Overlay Journals ja Introduction to Research Data Management -webinaareihin.
Kokonaisuudessaan palaute oli erittäin positiivista: keskimäärin webinaarit saivat kokonaisarvosanaksi 4,5/5. Saimme myös paljon hyviä ideoita koulutusten kehittämiseen, kuten käytännön esimerkkien ja vuorovaikutuksen lisääminen. Lisäksi kysyimme ehdotuksia tulevien koulutusten aiheiksi ja otamme ne huomioon koulutusten kehittämisessä.
Kiitos kaikille osallistujille ja kyselyyn vastanneille. Nähdään taas kevään 2022 koulutuksissa! Rekisteröitymiset avautuvat tammikuussa 2022. Aikataulu päivitetään linkkeineen tavalliseen tapaan Avoimen tieteen ja tutkimusdatan hallinnan koulutukset | Aalto-yliopisto -sivulle.
Lisätietoa Aalto-yliopiston datatuesta:
Lue lisää uutisia

Marsin sää vaihtelee rajusti, mutta sen ilmasto ei ole muuttumassa
Väitöstutkimuksessaan Henrik Kahanpää myös kyseenalaistaa Marsin pölypyörteisiin liittyvän vallitsevan käsityksen. Tutkijana hän toivoo, että ihminen ei koskaan menisi Marsiin.
Haussa suomenkielinen kampusopas täydentämään tiimiämme
Kampusoppaana luot henkilöstölle, vierailijoillemme ja muulle yhteisöllemme mieleenpainuvia kampuselämyksiä.
Laureen Mahler luo origamitaitosten avulla biopohjaisia ja myös katseita kestäviä pakkauksia
Monet pakkausteollisuuden tuotteet perustuvat muoviin ja muihin fossiilipohjaisiin materiaaleihin. Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksessa kehitetään origamitaitoksiin perustuvia ekologisia pakkausratkaisuja, joilla on arvoa myös kauniina esineinä.