Vuorineuvos Marcus Wallenbergin säätiö tukee professuurien perustamista Hankeniin ja Kauppakorkeakouluun
Marcus Wallenbergin Liiketaloudellisen Tutkimussäätiön tarkoitus on edelleen sama kuin 50 vuotta sitten eli tukea liikkeenjohdon tutkimusta. ”Olemme iloisia voidessamme näiden lahjoitusten avulla vahvistaa entisestään Hankenin ja Aallon jo ennestään arvostettuja akateemisia asemia. Odotamme innolla niitä edistysaskeleita ja innovaatioita, joita nämä professuurit tuovat mukanaan”, sanoo Marcus Wallenbergin säätiön puheenjohtaja Paul Ehrnrooth.
”Haluamme lämpimästi kiittää Marcus Wallenbergin säätiötä tästä anteliaasta tuesta. Säätiöllä on viidenkymmenen vuoden ajan ollut aivan keskeinen rooli liiketalouden tutkimuksen huippuosaamisen edistämisessä. Tällä professuurilla on kestävä vaikutus pitkälle tulevaisuuteen”, Kauppakorkeakoulu Hankenin rehtori Ingmar Björkman sanoo. Hän kiittää myös Hankenin tukisäätiötä, joka myöntää vastinrahoitusta Hankenin professuurille.
Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki sanoo, että lahjoitus on erittäin merkittävä pitkän aikavälin investointi yliopiston akateemiseen työhön. ”Sen avulla voimme entisestään vahvistaa panostamme sekä suomalaiseen liike-elämään että globaaliin akateemiseen yhteisöön. Olemme erittäin kiitollisia ja arvostamme suuresti tätä lahjoitusta.”
Professuurit julkistettiin 6. marraskuuta 2024 Hankenilla, jossa Marcus Wallenbergin säätiö juhlisti 50-vuotista taivaltaan johtamista käsitelleellä seminaarilla. Seminaarin pääpuhuja oli Investor Ab:n puheenjohtaja Jacob Wallenberg. Kauppakorkeakoulu Hanken ja Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu järjestivät juhlaseminaarin yhteistyössä.
Kauppakorkeakoulu
Teemme työtä paremman liiketoiminnan ja yhteiskunnan puolesta. Olemme yksi Euroopan johtavista kauppakorkeakouluista.
Lue lisää uutisia
Jokainen porras vie lähemmäs huippua – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen HeiaHeiassa
Aalto-yliopiston opiskelijat ja henkilökunta juhlistavat tämän vuoden Porraspäiviä yhteisellä matkalla kohti Mount Everestin huippua. UniSportin uusi HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa, tekee hyvinvointiteot näkyviksi ja tuo koko yhteisön mukaan yhteiseen haasteeseen.
Kvanttihypen anatomia
Väitöskirjatutkija Christa Schauman kertoo, miten Suomi ja Eurooppa pärjäävät kisassa, johon kaikki haluavat mukaan – palkinnon epävarmuudesta huolimatta.
Ilmoittaudu tutkimuspalveluiden koulutuksiin – aiheina tekoäly, datanhallinta, avoin tiede ja paljon muuta
Koulutustarjonnassa on jälleen paljon uusia aiheita. Rekisteröityminen syksylle 2026 on avattu.