Uusi Sähköisku-podcast pureutuu sähköteekkareiden arkeen
Sähköisku-podcast tarjoaa erityisesti lukiolaisille arvokasta tietoa opiskelijaelämästä Aalto-yliopistossa ja sähkötekniikan opinnoista. Millainen ympäristö Aalto-yliopisto on opiskelijalle? Millaista sähkötekniikan opiskelu käytännössä on? Entä onko elämä teekkarina oikeasti niin hauskaa, kuin kaikki antavat ymmärtää? Näihin ja moniin muihinkin kysymyksiin löytyy vastaus Sähköiskusta!
Podcastin ensimmäisellä tuotantokaudella äänessä ovat informaatioteknologiaa opiskeleva Leevi Hormaluoma, bioinformaatioteknologian opiskelija Venla Kaislo sekä elektroniikan ja sähkötekniikan opiskelija Leevi Oikarinen.
Podcastia voi kuunnella Spotifyssa, YouTubessa ja Apple Podcasts -palvelussa.
Podcastin ensimmäinen jakso on nyt julkaistu. Seuraavat jaksot julkaistaan 19.2., 26.2. sekä 4.3. Mukavia kuunteluhetkiä!
Lue lisää juontajista ja kuuntele podcastia Sähköiskun sivulta!
Lue lisää uutisia
Professori Pauliina Ilmonen: Lukiossa opetellaan paljon matemaattisten ohjelmien käyttöä, joka on pois perusasioista
Aalto-yliopiston tilastotieteen professori Pauliina Ilmonen astuu kesäkuun alussa Aalto-yliopiston Perustieteiden korkeakoulun dekaanin saappaisiin. Ja juuri perusasioita hän haluaa painottaa myös matematiikan opiskelussa.
Nordean ja Aalto-yliopiston yhteishankkeessa tutkitaan tekoälyn tulevaisuutta sekä ihmisen ja teknologian vuorovaikutusta
Aalto-yliopisto ja Nordea aloittavat tutkimus- ja koulutusyhteistyön. Tarkoituksena on selvittää, miten tietoteknisten laitteiden kasvava itsenäisyys muovaa tulevaisuuden palveluja.
Uudet e-kirjasovellukset korvaavat Adobe Digital Editions -ohjelman 20.5. alkaen
DRM (Digital Rights Management) -suojattujen e-kirjojen lataaminen muuttuu palveluissa Ebook Central, EBSCO eBooks ja VLeBooks. Adobe Digital Editions korvataan uusilla, saavutettavuutta paremmin tukevilla sovelluksilla.