Opiskelijan opas

Uutiset

Torkkumiskapselit kampukselle - ehdota sijaintipaikkaa!

Kampukselle asennetaan kevään-kesän 2023 aikana torkkumiskapseleita opiskelijoiden toiveesta. Ehdota meille, mihin päin kampusta kapselit tulisi sijoittaa.
Sleeping Pod
Kuva: GoSleep

Lukukauden 2022 alkaessa opiskelijat saivat jälleen ehdottaa ideoita kampuksen viihtyvyyden parantamiseksi opiskelijanäkökulmasta. Ideointi perustui vuosittaiseen "yksi euro jokaiselle opiskelijalle" -osallistavan budjetoinnin projektiin, jonka tavoitteena on kehittää kampusta osallistamalla opiskelijat päätöksentekoon. Projektin toteuttamiseen varattiin 13 000 euroa yliopiston budjetista, ja voittajaideaksi opiskelijat äänestivät torkkumiskapselit kampukselle.

Mihin torkkumiskapselit sijoitetaan? Ehdota!

Nyt on aika ehdottaa sopivaa sijaintia, mihin toivoisit kampukselle tulevat GoSleep Powernap Pods -torkkumiskapselit asennettavan. Kapseleita on kaksi, ja ne voidaan asentaa vierekkäin tai eri puolille kampusta. Samanlaiset GoSleep -kapselit olivat jo aiemmin kampuksella kokeilussa Junction -tapahtumassa Dipolissa.

Huollettavuuden sekä toimivuuden kannalta torkkumiskapseleiden tulisi olla sisätiloissa, ja kaikkien kampuksella opiskelevien saavutettavissa. Huomioitavaa on myös kapseleiden ympäristön turvallisuus ja rauhallisuus.

Jätäthän ehdotuksesi kapseleiden sijainnista kampuskartalle 31.3.2023 mennssä.Opiskelijat toivovat kampukselle lisää mahdollisuuksia lepäämiseen kesken päivän. Päiväunet luentojen välillä tai lounaan jälkeen auttavat aivoja virkistäytymään ja parantavat muistia.  Ehdotusta torkkumiskapseleista perusteltiin myös siten, että enemmän unta voi parantaa opiskelijan oppimistuloksia, onnellisuutta ja energisyyttä.

Kapselit tullaan asentamaan kampukselle kevään-kesän 2023 aikana. 

Lisätietoja antaa: ACRE/Aapo Pihkala, aapo.pihkala@aalto.fi 

Lue lisää GoSleep Powernap Pods -kapseleista

Väre building in Otaniemi campus

Torkkumiskapselit äänestettiin voittoon

Vuoden 2022 osallistavan budjetoinnin äänestyksen voittaja selvisi marraskuun lopussa. Lepääminen nousi tänä vuonna voiton teemaksi.

Uutiset
Kampuspyörä

13 000 euroa opiskelijoiden hyvinvointiin - äänestä parasta ideaa!

Syyskuussa 2022 opiskelijat saivat ideoida, miten yliopiston tulisi käyttää 13 000 euroa opiskelijoiden hyvinvoinnin parantamiseen kampuksella. Nyt on aika äänestää parasta ideaa toteutettavaksi kevään 2023 aikana.

Uutiset
Students outside School of Business / photographer Unto Rautio

Miten käyttäisit 13 000e opiskelijoiden hyvinvointiin? Jätä ehdotuksesi!

Ehdota 30.9.2022 mennessä osallistavan budjetoinnin hanketta parantamaan opiskelijoiden hyvinvointia kampuksella. Toteuttamiskelpoisista ideoista äänestetään voittaja vielä vuoden 2022 aikana!

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Opintosetelikuva 3
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-​yliopisto mukana opintosetelikokeilussa

Opintoseteli tarjoaa ilman opiskelupaikkaa jääneille nuorille mahdollisuuden opiskella 30 opintopistettä avoimessa yliopistossa maksutta. Opintosetelin avulla nuori voi tutustua Aalto-yliopiston eri koulutusaloihin avoimen yliopiston kursseilla.
Mikroskooppikuva kerroksittaisesta vaaleanpunaisesta ja violetista ihokudoksesta, pinta hilseilee
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae mukaan Bioengineering human tissue: Design, fabrication, analysis -kurssille

Hae Unite!-yliopistoallianssin Blended Intensive Programme (BIP) -ohjelmaan, joka keskittyy ihmiskudoksen muokkaamiseen teknologian avulla. Ohjelma yhdistää verkko-opiskelun ja käytännön harjoittelun Saksassa. Aalto-opiskelijoille on tarjolla rajallinen määrä matka-apurahoja.
Aalto University students discussing in a group and enjoyng a summer sunny day outside Aalto University campus
Opinnot Julkaistu:

Kieliä, kulttuuria ja viestintää V periodissa

Kielikeskuksessa on tarjolla monipuolisesti kielten, kulttuurin ja viestinnän kursseja.
Opiskelijan opas uutinen, kuvitus
Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun ohjauspalvelut uudistuvat: varaa ohjausaika MyStudiesissa, yhteydenotot yhden osoitteen kautta

Kauppakorkeakoulun oppimispalveluiden organisaatio uudistuu huhtikuun alussa.