Uutiset

Tee tutkimuksesi tai projektisi näkyväksi yleisölle ja päättäjille: haku syksyn 2023 Designs for a Cooler Planetiin on auki

Teemana on ensi vuonna Näkymätön: mitä sellaista emme näe, jota meidän kannattaisi nähdä? Kokoamme aaltolaisten radikaalisti luovimmat hankkeet ja työt kampukselle – tule mukaan!
Hologram at the Aalto's Product Design Project Gala. Photo: Mikko Raskinen
Kuva: Mikko Raskinen

Molekyylitason rakenteet, aivojen toiminta, tunteet, avaruus tai systeemitason muutokset ovat näkymättömiä paljaalle silmälle.

Emme arjessamme havaitse säteilyä, radiosignaaleja tai energian kulutusta emmekä teknologioiden osana olevaa koodia, tekoälyä tai algoritmeja. Monet valmistusprosessit ja siihen kuluvat resurssit ovat piilossa loppukäyttäjien silmiltä, samoin kuin tuotannosta syntyvä jäte tai hävikki.

Myös ideat, luovat prosessit, kulttuuri, verkostot ja johtamismallit ovat näkymättömiä.

Emme siis näe kaikkia käyttäytymisemme tai valintojemme seurauksia. Monet tärkeät asiat ovat näkymättömiä, piilossa tai näkyvät viiveellä.

Teemme toivotun tulevaisuuden näkyväksi

Tule mukaan ja näytä, mitä tärkeää sinun tutkimuksesi tai projektisi tekee näkyväksi. Sisältö voi olla osa laajempaa tutkimushanketta tai opintokurssia tai yksittäinen pienempi projekti.

Abstrakteja ilmiöitä voi tehdä näkyväksi erilaisin keinoin: malleilla, prototyypeillä, teknologisilla mittauslaitteilla, simulaatioilla, visualisoinneilla tai taiteella.

Haemme näyttelyyn parempaa tulevaisuutta rakentavia ja monialaisia tutkimuksia, kokeiluja, ratkaisuja ja prototyyppejä.

Ehdota 9.1.2023 mennessä mukaan näyttelyä tai tapahtumaa, esimerkiksi seminaaria, työpajaa tai tutustumiskierrosta. Esiteltävät projektit valitaan helmikuussa 2023.

Designs for a Cooler Planet -tapahtuma järjestetään Otaniemessä 6.9.-6.10.2023 viidennen kerran osana Helsinki Design Weekin virallista ohjelmaa.

Kirjaudu sisään tälle sivulle Aalto-tunnuksillasi, niin näet alla hakuohjeet.

Lisätiedot:

Enni Äijälä, asiantuntija, outreach with partners, +358 50 359 4810

Teksti ”Designs for a cooler planet” vaaleansinisellä ympyrällä, jota ympäröi vihreä hohde tummalla taustalla

Designs for a Cooler Planet

Kurkista huomiseen Aalto-yliopiston suurimmassa näyttelyssä! Avoinna 1.9.–30.10.2026.

Radical creativity illustration: Anna Muchenikova

Radikaali luovuus

Mahdollistamme kokeilevaa toimintaa, joka haastaa vallitsevaa tilaa.​

Strategiamme
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Yliopisto Julkaistu:

UniSportin palvelut Aalto-yliopiston tiloissa syksyllä 2026

UniSportin palvelut opiskelijoille ja henkilökunnalle
Lähikuva mustasta kvanttisirusta kuparialustalla, johdettuna useisiin pyöreisiin messinkiliittimiin
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Näin Suomesta tuli kvanttialan edelläkävijä

Pitkäjänteinen panostus kvanttitieteen ja -teknologian perustutkimukseen on tehnyt Suomesta kokoaan suuremman pelurin alalla, joka on kriittinen myös EU:n teknologisen omavaraisuuden kannalta. Tavoitteena on, että tulevaisuudessa koko kvanttialan arvoketju on omissa käsissä.
MWP
Opinnot Julkaistu:

Kemian tekniikan korkeakoulun väitöskirjatutkijat voittivat ensimmäisen ja toisen palkinnon MWP nuorten tutkijoiden haastekilpailussa

Elijah Garcia voitti ensimmäisen palkinnon ligniinipohjaisia funktionaalisia materiaaleja käsittelevällä tutkimuksellaan, ja Emily Hart sai toisen palkinnon puupohjaisiin vettä hylkiviin tekstiilikuituihin keskittyvästä tutkimuksestaan.
Taideinstallaatio: arkiobjekteja värillisillä alustoilla valkoisessa tilassa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaista designia ja opiskelijatöitä esillä Tokion ARTEK-myymälässä

Contemporary Collected -näyttelyssä esitellään suomalaista muotoilua, opiskelijoiden töitä sekä Suomessa toimivien niin nousevien kuin vakiintuneidenkin suunnittelijoiden, käsityöläisten ja valokuvaajien teoksia.