Uutiset

"Suomi on mahtava paikka perustaa yritys"

Aaltoes:n puheenjohtaja Tiina Nyman näkee yrittäjyyden korvaamattomana oppimismahdollisuutena.
Kuva: Mikko Raskinen

Tiina Nyman oli ensimmäisen vuoden kauppatieteiden opiskelija, kun hän ensi kerran saapui Startup Saunalle orientaatioviikollaan syyskuussa 2016. Yhteisö imaisi välittömästi mukaansa. Sen jälkeen Nyman on ollut järjestämässä liutaa tapahtumia Slushista Junctioniin ja Kansainvälisestä epäonnistumisen päivästä FallUpiin.

Viime joulukuussa hänet valittiin Aalto Entrepreneurship Societyn eli Aaltoes:n puheenjohtajaksi vuodelle 2018. Kyseessä on Euroopan aktiivisin opiskelijavetoinen yrittäjyysyhteisö, joka on Slushin, Junctionin ja Startup Saunan kaltaisten menestyskonseptien takana. Tekemisen takana on aito into edistää yrittäjyyttä. Mitä heillä on tällä hetkellä takataskussaan?

”Huomasimme, että meillä oli paljon tapahtumia, jotka inspiroivat yrittäjyyteen, mutta aika vähän tarjontaa sellaiselle, joka todella halusi perustaa oman startupin. Siksi lanseerasimme viime vuonna Kiuas-hautomo-ohjelman, johon keskitymme nyt täysillä. Se tarjoaa konkreettisesti paikan, jonne kävellä liiketoimintaidean kanssa. Ohjelmaan valitut tiimit saavat tilat Saunalta sekä tukea laajalta valmentaja- ja kumppaniverkostoltamme”, Nyman sanoo.

Aaltoes haluaa myös lisätä yhteistyötä yliopiston kurssien kanssa siten, että esimerkiksi prototyyppejä suunnitelleet opiskelijat voisivat halutessaan jatkaa ideansa kehittelyä Aaltoes:n tuella.

Yrittäjän vastuu ja vapaus

”Suomi on mahtava paikka perustaa yritys. Markkinat ovat toki pienet, mutta toisaalta tämä on monin tavoin turvallinen ympäristö – jos epäonnistut, korjausliikkeet voi tehdä nopeasti. Tämä tekee yrittäjyyden kokeilusta helpompaa juuri opiskelijoille”, Nyman iloitsee.

Hän näkee, että opiskelijoille yrittäminen on ainutlaatuinen tilaisuus oppia täysin erilaisia taitoja akateemisen opiskelun ohella. Nyman itse kiinnostui asiasta työskennellessään yksityisyrittäjälle ennen Aaltoon tuloaan. Työssä sai paljon vastuuta, mutta myös vapautta toteuttaa ja tuoda omat ideat esille. Mahdollisuus oppimiseen ja itsensä kehittämiseen ovat saaneet pysymään tiiviisti mukana myös Aaltoes:n toiminnassa.

”Rohkeus tulee ensimmäisenä mieleen, kun mietin mitä olen saanut tältä yhteisöltä. Ensimmäisen varainhankintapuhelun soittaminen jollekin yritykselle oli maailman pelottavin asia, mutta ties mihin olenkaan päätynyt sen jälkeen mukaan”, Nyman nauraa. ”Lisäksi olen saanut korvaamatonta oppia startup-skenestä ja yrittämisestä paitsi erilaisten projektien kautta, myös laajalta alumniverkostoltamme. Nähdessäni kuinka paljon tämä yhteisö on antanut itselleni, ymmärrän hyvin, miksi he haluavat auttaa ja antaa niin paljon takaisin.”

Nyman kannustaa kaikkia Aaltoes:n toiminnasta kiinnostuneita tulemaan mukaan tapahtumiin tai ottamaan yhteyttä.

”Mitään valmiita taitoja ei tarvita, vain halua ja intoa tehdä. Tapahtumien järjestämisessä oppii hurjasti – moni on sanonut, että sitä voisi jopa verrata yrittäjyyden kokeilemiseen turvallisesti. Saat paljon vastuuta, ja jos asiat sattuisivat menemään mönkään, saadaan tiimille ainakin mahtava oppimiskokemus.”

Lisätiedot:

Aaltoes.com

Kiuas-hautomo ja -kiihdyttämö

Kuukausittainen teknologiatapahtuma HEL Tech

Opiskelijoiden yrittäjyystapahtuma FallUp

Design-hackathon Dash

Tiina Nyman
puheenjohtaja 2018, Aaltoes
[email protected]
+358 50 412 7571

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Karita ja Jani
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tohtoriksi työn ohessa – väitöstutkimus avasi ovet deep tech -yrityksen tuote- ja teknologiakehitykseen

Karita Kinnunen-Raudaskoski ja Jani Lehmonen ovat Aalto-yliopiston kemian tekniikan tohtoreita, joille päivätyön ohessa tehty väitöstutkimus tiesi myös yötöitä, mutta antoi sitäkin enemmän.
Aalto Digital Creatives main image
Kampus, Yhteistyö Julkaistu:

Luovien alojen esihautomo-ohjelma Aalto Digital Creatives etsii osallistujia. Haku auki 5.9. asti.

Mukaan etsitään luovien alojen ammattilaisia, joiden yritysideoissa yhdistyy luovuus ja digitaalinen teknologia. Esihautomo-ohjelman neljäs hakukierros on auki 5.9.2023 asti.
Creative Demo Day presenters on stage
Kampus, Yhteistyö Julkaistu:

Aalto Digital Creatives ja Uniarts Hub -esihautomoiden yhteisessä Creative Demo Day -tapahtumassa annettiin näkyvyyttä luovien alojen uusille liikeideoille

Aalto-yliopiston ja Taideyliopiston luovien alojen esihautomo-ohjelmien kevään osallistujat esittelivät pitchaus-tapahtumassa liikeideansa yleisölle.
Opiskelijat kannettavien tietokoneiden äärellä. Kuva: Ari Toivonen
Opinnot Julkaistu:

Uusi Sustainable Entrepreneurship -maisteriohjelma kouluttaa kestävän liiketoiminnan seuraavan sukupolven johtajia

Kestävän yritystoiminnan osaajat ovat visionäärejä, jotka keskittyvät luomaan kannattavia yrityksiä, joista on hyötyä yhteiskunnalle ja ympäristölle.