Uutiset

Suomen Hallitusmuoto 1919 -juhlarahan suunnittelee Dario Vidal

Suunnittelukilpailun voitti Aalto-yliopiston muotoilun opiskelija teoksellaan Figura. Myös alumni Simon Örnbergin ehdotus Ääniaalto palkittiin.
Dario Vidal: Figura

Palkintolautakunta valitsi Vidalin kilpailutyön yksimielisesti voittajaksi. Ehdotuksesta toteutetaan nimellisarvoltaan 100 euron kultaraha. Figura-teos ”ilmentää vuoden 1919 Hallitusmuodon keskeisiä piirteitä: edustuksellista demokratiaa sekä valtiovallan kolmijakoa lainsäädäntö-, toimeenpano- ja tuomiovaltaan. Muotoilija on pyrkinyt universaalilla abstraktilla muotokielellä ilmaisemaan kolikon tunnuspuolella demokratian muodostumista kansalaisten äänien kautta, ja kolikon arvopuolen kolme osittain yhteen sulautuvaa ympyränmuotoa ilmentävät vallan kolmijakoa”, kerrotaan palkintolautakunnan tiedotteessa.

Dario Vidal on erikoistunut teolliseen ja digitaaliseen muotoiluun. Hänellä on oma muotoilutoimisto Origon ja hän valmistuu kesällä Contemporary Design -maisteriohjelmasta.

Jaetulle kolmannelle sijalle sijoittui myös Aallon alumni, Collaborative and Industrial Design (CoID) -maisteriohjelmasta valmistunut Simon Örnberg.

”Lautakunta oli innoissaan uutta muotokieltä henkivistä voittajista, ja työt oli totetettu muista kipsi-ehdotuksista poiketen 3D-printatusta muovista. Nähdäkseni aaltolaisten voitokkaissa töissä vahvuutena oli kirkas idea ja vahva konsepti”, kertoo professori, palkintolautakunnan jäsen Maarit Mäkelä Aalto-yliopistosta.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

A closeup of a woman in green light wearing goggles that reflect colourful pixels
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Syyskuussa aloittaa 14 uutta akatemiatutkijaa

Suomen Akatemia on myöntänyt Aalto-yliopistolle rahoituksen 14 akatemiatutkijan tehtävään.
On the background, white radiant lines over a black bacground and only hair and shoulder of a person passing by visible
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yli 19 miljoonaa euroa tutkimukseen

Suomen Akatemian akatemiatutkija- ja akatemiahankerahoituksen sai yhteensä 43 aaltolaista.
Kaksi ihmistä kävelee käytävällä ja puhuu keskenään.
Opinnot Julkaistu:

Hae nyt FITechin syksyn kursseille

FITech-verkostoyliopisto tarjoaa tulevana syksynä runsaasti mielenkiintoista opiskeltavaa eri tarpeisiin.
Nuori mies istuu rakennuksen kiviportailla ja selailee puhelintaan.
Opinnot Julkaistu:

FITechin opintotarjonnassa maksuttomia opintoja toisen asteen opiskelijoille

Aalto-yliopiston kurssien aiheina mm. ohjelmoinnin ja mobiilisovellusten perusteita, Python-ohjelmointia sekä koneoppimista.