Uutiset

Strategic Management in a Changing World -ohjelma kehittää analyyttistä ja yrittäjämäistä ajattelua

Kauppakorkeakoulu tarjoaa kolmea uutta maisteriohjelmaa syksystä 2022 alkaen.
Opiskelijanainen ja apulaisprofessori Patrick Shulist
Opiskelija ja apulaisprofessori Patrick Shulist. Kuva: Aalto-yliopisto / Roope Kiviranta

Kauppakorkeakoulun uudet maisteriohjelmat syksystä 2022 alkaen ovat johtamisen laitoksen tarjoamat Strategic Management in a Changing World ja People Management and Organizational Development sekä tieto- ja palvelujohtamisen laitoksen Business Analytics -ohjelma. Näihin ohjelmiin voi hakea ensimmäistä kertaa vuodenvaihteessa 2021–2022. Lisäksi Global Management -ohjelman (CEMS) rakenne uudistuu.

Strategic Management in a Changing World -ohjelma kouluttaa strategiseen johtamiseen erikoistuneita asiantuntijoita. Ohjelmassa kohtaavat nykyaikaiset strategiakäytännöt ja uusin tutkimustieto strategisesta suunnittelusta ja strategioiden toteuttamisesta.

Ero perinteisiin strategiaohjelmiin on se, että ohjelma korostaa niitä mahdollisuuksia ja vaatimuksia, joita kestävä kehitys sekä jatkuva digitalisaatio ja globalisaatio luovat yrityksille. Ohjelmasta valmistuneilla on siten erinomaiset valmiudet työskennellä vaativissa asiantuntijatehtävissä. He hyödyntävät analyyttistä ja luovaa lähestymistapaa yhteiskunnassa globaalisti merkittäviin kehityssuuntiin ja muutoksiin.

Ohjelmassa painottuvat analyyttiset taidot ja yrittäjämäinen ajattelu, joita tarvitaan yleisesti organisaatioiden strategiatyössä sekä erityisesti uuden, kestävän liiketoiminnan kehittämisessä.

Ohjelma antaa valmiudet liiketoiminnan kestävään kehittämiseen

Ohjelman suunnittelua johtava apulaisprofessori Patrick Shulist kertoo, että Kauppakorkeakoulun professoreilla ja lehtoreilla on vahvaa osaamista kansainvälisesti kilpailukykyisen ohjelman tarjoamiseen.

”Opetushenkilöstömme erinomaisen osaamisen lisäksi uusi ohjelma erottuu muista vastaavista ohjelmista sisällöllään. Strategian opettaminen jatkuvana prosessina ja kestävän kehityksen, digitalisaation ja kansainvälisen toimintakentän painottaminen toteutuvat ohjelmassa erityisen vahvasti. Näitä teemoja opetetaan tällä hetkellä monissa ohjelmissa myös Aallossa, mutta tässä uudessa ohjelmassa valmistuneista tulee ennen kaikkea liiketoiminnan kehittämisen asiantuntijoita, ei niinkään esimerkiksi nimenomaan kestävään kehitykseen tai informaatioteknologiaan erikoistuneita asiantuntijoita”, Patrick Shulist sanoo.

Ohjelmaan otetaan ensimmäisenä vuonna noin 40 opiskelijaa. Jatkossa sisäänottoa on tarkoitus kasvattaa 60 opiskelijaan. Ohjelmasta valmistuvat sijoittuvat monenlaisiin eri tehtäviin konsultoinnista analyytikoihin. Heidän kilpailuetunsa työmarkkinoilla on laaja ymmärrys liiketoiminnasta ja strategisesta johtamisesta sekä analyyttiset taidot ja yrittäjämäinen ote uuden liiketoiminnan luomiseen.

Strategic management in a changing world, Master of Science (Economics and Business Administration)

Strategic Management in a Changing World on ainutlaatuinen maisteriohjelma. Opiskelijat oppivat laatimaan toimivia strategioita alati muuttuvassa maailmassa. Valmistuneet ovat analyyttisia päätöksentekijöitä, jotka tunnistavat mahdollisuuksia ja riskejä ja osaavat toimia niiden mukaan. Ohjelma tarjoaa opiskelijoille arvokasta osaamista ja tietoa strategiasta, kestävästä liiketoiminnasta, johtamisesta ja yrittäjyydestä.

Lue lisää
A student and an assistant professor on Aalto University campus in Otaniemi

Kauppakorkeakoulun ohjelmatarjontaan kolme uutta maisteriohjelmaa

Maisteriohjelmatarjonnan kehittämisellä pyritään vastaamaan entistä paremmin yhteiskunnan tarpeisiin.

Lue lisää
Kolme opiskelijaa tutkimassa lehtiä pöydän ääressä. Kuva: Aalto-yliopisto / Roope Kiviranta
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

The winning collection by Ruusa Vuori at Aalto University's fashion show Näytös23, a model walking on the catwalk
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ruusa Vuori voitti Näytös23-palkinnon herkällä mallistollaan

Aalto-yliopiston muodin opiskelijoiden muotinäytöksessä perjantaina 26. toukokuuta nähtiin kandidaatti- ja maisteriopiskelijoiden mallistoja.
First Time Manager program workshop with students / photo: Johnny Jussila/AaltoEE
Opinnot Julkaistu:

Uusien esihenkilöiden keskinäinen vertaistuki korostui Aallon First Time Manager -ohjelmassa

Ohjelman vertaistapaamiset saavat osallistujilta kiitosta, ja osa on jatkamassa niitä koulutuksen jälkeenkin.
Group of students working together on laptops
Opinnot Julkaistu:

Kurssipalaute osaksi MyCoursesia syksyllä 2023

Aalto-yliopistossa otetaan käyttöön uusi kurssipalautetyökalu ensi syksyn II opetusperiodilla.
Se tukee suositeltujen palautekäytäntöjen toteuttamista sujuvasti osana kurssin toimintaa.
Opiskelijoita kävelemässä vihreiden puiden alla
Opinnot Julkaistu:

Lahjoitukset mahdollistavat kaikille opiskelijoille opiskeluvaihtoon lähtemisen

Kansainvälinen opiskelijavaihto on oleellinen osa monen Kauppakorkeakoulun opiskelijan opintoja.