Uutiset

Sähkötekniikan korkeakoulussa jaettiin ensimmäiset Vuoden sytyttäjä -palkinnot tunnustuksena oppimisen edistämisestä

Kandi- ja maisteritason kursseja palkittiin dekaanin kahveilla 4.10.2018.
Aalto University / awarded teachers and teaching assistants / photo: Linda Koskinen

Kandi- ja maisteritason kursseista julkaistiin TOP10-lista, joihin valikoituvat opiskelijapalautteen perusteella kymmenen parasta kandi- tai maisteritason kurssia. TOP10-listalta valittiin molemmista kolme kurssia, joiden opettajat palkittiin rahallisesti. Opettajien palkitseminen perustui kursseista saatuun opiskelijapalautteeseen ja Opetuksen laatutoimikunnan (OpLaa) tekemään erilliseen arvioon. Kurssipalautteesta huomioitiin opiskelijoiden antama yleisarvosana sekä menetelmistä ja kuormittavuudesta annettu (numeerinen) arvio.

Lisäksi tämän vuoden uutuutena oli palkintosarja, johon kuka tahansa sai ehdottaa opetuksen kehittämisen ja oppimisen eteen työskentelevää henkilöä palkittavaksi. Ehdotusten ja Opetuksen laatutoimikunnan tekemän erillisen arvion perusteella jaettiin kaksi Vuoden sytyttäjä -palkintoa.

Vuoden sytyttäjät ovat:

Mika Nupponen opettajien kattavasta tukemisesta opetuksen suunnittelemisessa ja organisoimisessa sekä ongelmien ratkaisemisessa.

Glenn Ross – opiskelijoiden projektitöiden loistavasta ja omistautuneesta ohjauksesta.

“Tämä on mahtava yllätys. Työ maksaa itsensä takaisin, kun näen opiskelijoiden pitävän siitä, mitä teen”, Ross sanoo.

Kandisarjan TOP10 (satunnaisessa järjestyksessä):

ELEC-A4930      Astronomical View of the World
ELEC-C1210      Automaatio 1
ELEC-A7100      C-ohjelmoinnin peruskurssi
ELEC-D7010      Engineering for Humans
ELEC-C8722      Molekyyli- ja solubiologia
ELEC-C4110      Piirianalyysi I
ELEC-C4120      Piirianalyysi II
ELEC-C5340      Sovellettu digitaalinen signaalinkäsittely
ELEC-A4010      Sähköpaja
ELEC-A4020      Työssäoppiminen

Palkitut kanditason kurssit ovat:

Automaatio 1

  • Seppo Sierla, vastuuopettaja
  • Panu Harmo, vastuuopettaja
  • Timo Oksanen, vastuuopettaja
  • Aleksi Pesonen, assistentti
  • Aleksi Kuuva, assistentti
  • Ville Piesala, assistentti

 

C-ohjelmoinnin peruskurssi

  • Pasi Sarolahti, vastuuopettaja
  • Emilia Nuppumäki, pääassistentti
  • Serena Aaltonen, assistentti
  • Henrik Granö, assistentti
  • Ella Hakala, assistentti     
  • Jenny Hissa, assistentti      
  • Oliver Järnefelt, assistentti      
  • Aleksanteri Paakkinen, assistentti      
  • Kuura Parkkola, assistentti      
  • Jaakko Perttula, assistentti      
  • Emmi Rehn, assistentti      
  • Sampo Simolin, assistentti      
  • Nuutti Sten , assistentti     
  • Pinja Venäläinen, assistentti      
  • Joona Viheriä, assistentti      
  • Minéa Wuori, assistentti

 

Piirianalyysi I

  • Anu Lehtovuori, vastuuopettaja
  • Ville Viikari, luennoitsija
  • Tapio Saarinen, assistentti
  • Elias Hirvonen, assistentti
  • Simo Höglund, assistentti
  • Mikko Pitkänen, assistentti
  • Santeri Suitiala, assistentti

Maisterikurssien TOP10 (satunnaisessa järjestyksessä):

ELEC-E3220      Semiconductor Devices
ELEC-E3560      IC Design Project
ELEC-E4810      Metamaterials and Nanophotonics P
ELEC-E5500      Speech Processing
ELEC-E8123      Networked Control Systems P
ELEC-E8410      Materials in Energy Applications
ELEC-E8713      Materials and Microsystems Integration
ELEC-E9550      Magnetism and applications P
ELEC-L3211       Postgraduate Course in Micro and Nanosciences I V
ELEC-L3999       Micronova Individual Study Module P V

Palkitut maisteritason kurssit ovat:

Semiconductor Devices

  • Hele Savin, teacher in charge
  • Ville Vähänissi, teacher in charge
  • Toni Pasanen, teaching assistant

 

Metamaterials and Nanophotonics

  • Constantin Simovski, teacher in charge
  • Sergei Tretiakov, teacher in charge
  • Fu Liu, teaching assistant
  • Pavel Voroshilov, teaching assistant
  • Xuchen Wang, teaching assistant
  • Francisco Cuesta Soto, teaching assistant
  • Ana Diaz-Rubio, course develoment

 

Magnetism and applications
 

  • Eija Tanskanen, teacher in charge
  • Pyry Peitso, teaching assistant
  • Reko Hynönen, teaching assistant
  • Shabnam Nikbakhsh, teaching assistant
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lisää tästä aiheesta

Aalto University/ Acoustics Lab research group
Palkitut Julkaistu:

Akustiikan laboratorio kirjoitti vuoden parhaan artikkelin äänitekniikan lehteen

Voittaja-artikkeli esittelee uudenlaisen kaikualgoritmin.
vanhempi mieshenkilö istuu kotisohvalla ja katsoo kameraan, sohvan selkänojan päällä on kasa pehmonalleja ja pöydällä palaa kynttilöitä
Palkitut, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Poikien puhelin -elokuva on puheenvuoro empatian puolesta

Dokumentaarin teossa pohdittiin, miten suojata soittajien anonymiteettiä ja käsitellä vihapuhetta.
Kuva: Unto Rautio.
Palkitut Julkaistu:

Vuoden Strategiapalkinto 2019 on jaettu - Aallossa kolme palkinnonsaajaa

Diplomityöpalkinnon saivat aaltolaisista Susanna Tamminen ja Lasse Mäki, ja väitöskirjapalkinnon Katharina Cepa.
Lähikuva pinseteistä, jonka päässä nanoselluloosakalvoa, ja tutkijalla turkoosit hansikkaat
Palkitut, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Yhdeksän uutta akatemiatutkijaa ja 18 tutkijatohtoria

Suomen Akatemia syyskuun 2019 rahoitetut tutkijatehtävät vahvistavat yliopiston tutkimusta 8,6 miljoonalla eurolla.