Uutiset

Ruokaa ajatuksella – Singaporen hawker centre -ruokakeskukset yhteistyöhankkeen tarkastelussa

Singaporen perinteiset hawker centre -ruokakeskukset valikoituivat tutkimuskohteeksi Aalto-yliopiston ja Singapore University of Technology and Design (SUTD) -yliopiston yhteishankkeessa.
Student exhibition is on display at the Singapore National Design Centre
Kuva: SUTD

Hawker centre -ruokakeskukset edustavat tyypillistä Singaporen ruokakulttuuria. Ulkoilmassa sijaitsevat ruokakeskittymät ovat täynnä kojuja, jotka myyvät toinen toistaan herkullisempia, edullisia annoksia kuten char kway teow -nuudelia, kanariisiä tai -laksaa. Tämä ikiaikainen katuruokakulttuuri on kuitenkin vaarassa, sillä kojujen pitäjät ikääntyvät ja lopettavat toimnintansa ja samalla kauppakeskusten ravintolat ovat alkaneet houkutella yhä enenevässä määrin asiakkaita.

Singaporen hawker centre -keskukset valikoituivat tutkimuskohteeksi Aalto-yliopiston ja Singapore University of Technology and Design (SUTD) -yliopiston yhteishankkeessa. Keskuksia tarkasteltiin myyntitorina ja ruokapaikkoina mutta myös yhteisön kokoontumispaikkoina sekä ympäristövastuun näkökulmasta. Hankkeeseen kuului seminaaritapahtuma sekä opiskelijoiden näyttely.

“Singaporessa hawker centre -ruokakeskukset ovat paikkoja, joissa juhlistetaan ruokaa ja yhteisöllisyyttä. Siitä syystä nämä paikat tarjosivat hedelmällisen tutkimuskohteen. Halusimme löytää keinoja, joilla keskuksilla voisi olla valoisa tulevaisuus”, kertoo apulaisprofessori Carlos Banon SUTD:n arkkitehtuurin ja kestävän muotoilun yksiköstä.  

Miniature of the architectural transformation of a Singapore hawker centre
Kuva: SUTD

Yliopistojen välinen opiskelijayhteistyö pureutui hawker centre -keskusten tulevaisuuteen. Opiskelijaprojektit käsittelevät ennakkoluulottomia aiheita kuten yhteisöllisiä hyötypuutarhoita, sadeveden keräämisen järjestelmiä sekä vanhenevan väestön tarpeita kaupunkitilassa. Tavoitteena on löytää holistinen suhtautumistapa kaupunkitilaan, jossa rakennukset, maisemat ja koko elävä urbaani järjestelmä järjestyy tasapainoisesti ja ympäristöä kunnioittaen.

Aalto-yliopistolla ja SUTD:llä on laajempi, strateginen yhteistyösopimus, jonka osa tämä hanke oli. Aallon opiskelijat vierailivat Singaporessa ja vastavuoroisesti singaporelaiset opiskelijat pääsevät tutustumaan Aaltoon.  

Projektista lisää:
Professori Pia Fricker pia.fricker@aalto.fi
Professori Toni Kotnik toni.kotnik@aalto.fi  

Opiskelijatöiden näyttely on esillä Singapore National Design Centre -keskuksessa 28 helmikuuta 2020 saakka.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Gloria Dal Santo (kesk.) ja väitöstyön ohjaajat, prof. Sebastian Schlecht (vas.) ja prof. Vesa Välimäki (oik.) vastaanottivat voittodiplomin MIT-yliopiston musiikkitalossa.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aallon akustiikan laboratorion tutkimusryhmälle DAFx 2026 -konferenssin parhaan artikkelin palkinto

Palkittu artikkeli uudistaa suositun shimmer-kaikuefektin, joka on tunnettu ilmavasta, sävelkorkeutta muuntavasta tekstuuristaan.
Lähikuva monimutkaisesta kultaisen värisestä koneesta, jossa on erilaisia johtoja ja liittimiä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Mitä kvantti tarkoittaa?

Kaksi Aallon kvanttitutkijaa valottaa kiehtovaa maailmaa, jossa mahdottomalta kuulostava on täysin tavallista.
Samu Taulu
Nimitykset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Samu Taulu kehittää uuden sukupolven aivomittauksia

Neurostimulaation ja neurokuvantamisen professori Samu Taulu rakentaa tarkempia menetelmiä aivojen ymmärtämiseen.
Euroopan unionin osarahoittama
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Mielipidekirjoitus: Suomen kielen oppiminen osaksi tutkintojen rakenteita

Tässä mielipidekirjoituksessa Helsingin yliopiston asiantuntija Rebekka Nylund ja Aalto-yliopiston yliopistonlehtori Elisa Räsänen pohtivat EU:n osarahoittamassa Kielituetut osaamispolut -hankkeessa oppimaansa ja tarjoavat ehdotuksia, miten ja miksi suomen kielen oppimista voisi tuoda osaksi korkeakoulujen tutkinto-ohjelmien rakenteita.