Uutiset

Professori Tapio Lokista Akustinen Seura ry:n kunniajäsen

Lokki on toiminut seurassa sihteerinä vuosina 1999-2001 sekä hallituksen jäsenenä vuodesta 2002 alkaen.
Tapio Lokki nostaa kuulokkeita korviltaan

Suomen Akustinen Seura ry on nimennyt professori Tapio Lokin kunniajäsenekseen tunnustuksena hänen ansiokkaasta ja pitkästä toiminnastaan Akustisen Seuran hyväksi sekä merkittävästä suomalaisen akustiikan alan edistämisestä.

Professori Lokki on toiminut seurassa sihteerinä vuosina 1999-2001 sekä hallituksen jäsenenä vuodesta 2002 alkaen. Seuran puheenjohtaja hän on toiminut vuosina 2005-2018. Lisäksi hän toimi vuosina 2013-2016 European Acoustics Association -kattojärjestön pääsihteerinä. Lokki on muun muassa järjestänyt kymmenen kertaa Akustiikkapäivät, jonka tieteelliset artikkelit muodostavat nykyään ainoa avoimen suomenkielisen kirjallisuuden akustiikan alalta.

Professori Lokki on osallistunut aktiivisesti tieteen popularisointiin ja edistänyt merkittävästi akustiikan alan tunnettavuutta maassamme. Hänen viimeisimpiä töitään akateemisen maailman ulkopuolella ovat olleet osallistuminen G Livelab -musiikkiklubien konseptisuunnitteluun ja klubeissa olevan virtuaaliakustiikan toteuttamiseen tutkimusryhmänsä kanssa sekä yhden näyttelykohteen suunnittelu ja äänimaailman toteutus FAME Musiikkimuseoon.

Professori Tapio Lokki ryhmineen tekee monitieteistä tutkimustyötä Aalto-yliopiston akustiikan laboratoriossa, joka yhdistää Aalto-yliopistossa äänen parissa työskentelevät tutkijat.

Kuvassa nimitykseen liittyvä palkinto

Akustinen Seura toimii linkkinä akustiikasta kiinnostuneiden välillä

Vuonna 1943 perustettu Akustinen Seura ry toimii yhdyssiteenä akustiikasta kiinnostuneiden eri alojen henkilöiden, kuten foneetikkojen, fysiologien, fyysikkojen, insinöörien, muusikkojen ja opiskelijoiden välillä. Yhdistys pyrkii kehittämään akustiikan tutkimusta, koulutusta, julkaisutoimintaa ja suomenkielistä sanastoa.

Seurassa on jäseniä yli 200 ja se yhdistää valtaosan akustiikan alan toimijoista Suomessa. Seuran päätapahtuma on joka toinen vuosi järjestettävä Akustiikkapäivät, maailman ainoa suomenkielinen akustiikan alan konferenssi.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Apulaisprofessori Patrick Fleming
Nimitykset Julkaistu:

Patrick Fleming nimitetty rakennetekniikan ja rakennussuunnittelun apulaisprofessoriksi

Flemingin mukaan kestävän tulevaisuuden rakentaminen vaatii nykyisten rakennusten tehokasta käyttöä.
Kaksi naista seisoo vierekkäin, toinen harmaassa villapaidassa ja toinen tummassa bleiserissä ja valkoisessa paidassa.
Nimitykset Julkaistu:

Sara Hulkkonen ja Johanna Wartio aloittivat data-agentteina Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa

Data-agentit tukevat koulunsa ja laitostensa tutkijoita tutkimusdatanhallintaan liittyvissä kysymyksissä.
Henkilö beige villapaita ja kaulakoru seisoo sisällä ikkunan ääressä, josta näkyy metsä.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Tiedeakatemia palkitsi mikroskooppisen pienten eliöiden liikkeen tutkijan

Fyysikan professori Matilda Backholm sai Suomalaisen Tiedeakatemian Väisälän palkinnon, joka myönnetään vuosittain nuorille, jo ansioituneille matemaattisluonnontieteellisten alojen tutkijoille.
Sanna Suoranta
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Sanna Suoranta valittu tietotekniikan laitoksen vuoden opettajaksi 2025

Vuoden opettaja julkistettiin laitoskouksessa tiistaina 9. joulukuuta 2025.