Uutiset

Professori Tapio Lokista Akustinen Seura ry:n kunniajäsen

Lokki on toiminut seurassa sihteerinä vuosina 1999-2001 sekä hallituksen jäsenenä vuodesta 2002 alkaen.
Tapio Lokki nostaa kuulokkeita korviltaan

Suomen Akustinen Seura ry on nimennyt professori Tapio Lokin kunniajäsenekseen tunnustuksena hänen ansiokkaasta ja pitkästä toiminnastaan Akustisen Seuran hyväksi sekä merkittävästä suomalaisen akustiikan alan edistämisestä.

Professori Lokki on toiminut seurassa sihteerinä vuosina 1999-2001 sekä hallituksen jäsenenä vuodesta 2002 alkaen. Seuran puheenjohtaja hän on toiminut vuosina 2005-2018. Lisäksi hän toimi vuosina 2013-2016 European Acoustics Association -kattojärjestön pääsihteerinä. Lokki on muun muassa järjestänyt kymmenen kertaa Akustiikkapäivät, jonka tieteelliset artikkelit muodostavat nykyään ainoa avoimen suomenkielisen kirjallisuuden akustiikan alalta.

Professori Lokki on osallistunut aktiivisesti tieteen popularisointiin ja edistänyt merkittävästi akustiikan alan tunnettavuutta maassamme. Hänen viimeisimpiä töitään akateemisen maailman ulkopuolella ovat olleet osallistuminen G Livelab -musiikkiklubien konseptisuunnitteluun ja klubeissa olevan virtuaaliakustiikan toteuttamiseen tutkimusryhmänsä kanssa sekä yhden näyttelykohteen suunnittelu ja äänimaailman toteutus FAME Musiikkimuseoon.

Professori Tapio Lokki ryhmineen tekee monitieteistä tutkimustyötä Aalto-yliopiston akustiikan laboratoriossa, joka yhdistää Aalto-yliopistossa äänen parissa työskentelevät tutkijat.

Kuvassa nimitykseen liittyvä palkinto

Akustinen Seura toimii linkkinä akustiikasta kiinnostuneiden välillä

Vuonna 1943 perustettu Akustinen Seura ry toimii yhdyssiteenä akustiikasta kiinnostuneiden eri alojen henkilöiden, kuten foneetikkojen, fysiologien, fyysikkojen, insinöörien, muusikkojen ja opiskelijoiden välillä. Yhdistys pyrkii kehittämään akustiikan tutkimusta, koulutusta, julkaisutoimintaa ja suomenkielistä sanastoa.

Seurassa on jäseniä yli 200 ja se yhdistää valtaosan akustiikan alan toimijoista Suomessa. Seuran päätapahtuma on joka toinen vuosi järjestettävä Akustiikkapäivät, maailman ainoa suomenkielinen akustiikan alan konferenssi.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tummaan takkiin pukeutunut henkilö seisoo ulkona monikerroksisen rakennuksen edessä, jossa on paljon ikkunoita.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden alumni Anna Brotkin: ”Tarvitsemme moderneja tarinoita tästä ajasta”

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Vuoden alumniksi 2026 valittu käsikirjoittaja Anna Brotkin uskoo paikallisuuden voimaan ja toivon merkitykseen kriisiaikoina.
Professori Petri Jylhä
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Rahoituksen professori Petri Jylhä on Vuoden Opettaja 2026

Kauppakorkeakoulun opiskelijat äänestävät joka syksy parasta opettajaa, joka palkitaan KY:n vuosijuhlassa.
Dekaani Kari Tammi esittelee katsausta vuoteen 2025 ENG Awards -tilaisuudessa
Palkinnot ja tunnustukset, Yliopisto Julkaistu:

Henkilöstöä ja opiskelijoita palkittiin Insinööritieteiden korkeakoulun tilaisuudessa

Palkintoja jaettiin vuoden 2025 parhaille tieteellisille julkaisuille ja väitöskirjoille, aktiivisille opiskelijoille sekä saavutuksille opetuksen, vaikuttavuuden ja palveluiden alueilla.
Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.