Uutiset

Ota tohtoriopintojen uusi THOPS-työkalu käyttöön – tukiklinikat apunasi syyskuussa

Toukokuussa käyttöönotettu digitaalinen THOPS-työkalu tohtoriopiskelijoiden henkilökohtaisen opintosuunnitelman tekemiseen ja käsittelyyn on saatavilla tohtoriopiskelijoille MyStudies-työpöydällä. Vastuuprofessoreiden käyttöliittymää Student Success Hubissa on uudistettu helpottaen THOPSin hyväksyntäprosessia. Jokaisen, jolta kokonaan puuttuu virallisesti hyväksytty THOPS järjestelmästä, tulisi laatia se mahdollisimman pian. Kaikkia tohtoriopiskelijoita pyydetään laatimaan THOPSinsa uudella työkalulla viimeistään kun he seuraavan kerran päivittävät henkilökohtaista suunnitelmaansa
Abstrakti lähikuva värikkäästä lasista, jossa on pyörteisiä kuvioita oranssin, sinisen ja violetin sävyissä.

Ohjeistusta uuden työkalun käyttöön

Tohtorinkoulutuspalvelut pitää alkusyksystä kaksi tunnin pituista THOPS-tukiklinikkaa uuden työkalun käyttöönoton avuksi. Ensimmäinen klinikoista järjestetään verkossa etänä, toinen paikan päällä kampuksella. Ajankohdat ovat:

  • Tukiklinikka 1: perjantai 4.9. klo 10–11 (osallistuminen vain etänä verkossa)
  • Tukiklinikka 2: keskiviikkona 23.9. klo 14–15 (osallistuminen vain kampuksella)

Klinikoilla esitellään kattavasti uutta THOPS-työkalua sekä vastataan siihen liittyviin kysymyksiin esittelyn aikana tai sen jälkeen.

Myös kuukausittaisissa Sisu- ja THOPS-klinikoissa voi kysyä työkalun käytöstä ja saada tukea käytännön ongelmiin. Seuraava Sisu- ja THOPS-klinikka on perjantaina 11.9. klo 9:00.

Mitä uudesta THOPS-työkalusta tulisi tietää? 

Uusi THOPS-työkalu tukee tohtoriopiskelijoita tohtoriopintojen ja väitöskirjaprojektin hallinnassa. THOPS-työkalu auttaa tohtoriopiskelijoita myös kommunikoimaan tutkimuksesta ja omista suunnitelmistaan vastuuprofessorilleen sekä väitöskirjaohjaajille. Uusi työkalu auttaa pitämään THOPSin sisällön ajantasaisena, sillä sisältöä on helppo päivittää suoraan järjestelmässä. Lisäksi vastuuprofessoreiden hyväksyntämenetelmää on virtaviivaistettu ja helpotettu Student Success Hubissa.

Tohtorinkoulutuksen tutkintosäännön mukaan jokaisella tohtoriopiskelijalla on oltava THOPS. Ohjeistuksen mukaisesti sen sisällöstä tulisi keskustella vastuuprofessorin kanssa kahdesti vuodessa, esimerkiksi MyDialogues-keskustelujen yhteydessä Aaltoon työsuhteessa olevien tohtoriopiskelijoiden osalta.

Siirtyminen vanhasta uuteen 

Kaikkien tohtoriopiskelijoiden kannattaa alkaa käyttämään uutta THOPS-työkalua heti syyslukukaudesta 2026 alkaen, mutta niin kauan kuin vanha järjestelmässä hyväksytty THOPS pysyy sisällöltään ajantasaisena, myös vanha THOPS riittää toistaiseksi. Jos olet aloittanut tohtoriopinnot ennen maaliskuuta 2026 ja palauttanut THOPSin MyStudies-työpöydälle vanhan ohjeistuksen mukaisesti pdf-koosteena, huomioi seuraavaa:

  • Vastuuprofessorin hyväksymä THOPS, joka löytyy MyStudiesin Muistiinpanot-osiosta vahvistusviestin yhteydestä (vastuuprofessorin tai tohtorinkoulutuspalveluiden kirjaama), säilyy siellä ja on edelleen voimassa, mikäli siihen ei tule muutoksia.

Jos sinulla ei ole järjestelmässä hyväksyttyä THOPSia Muistiinpanot-osiossa, tulee sinun laatia tohtoriopiskelijan henkilökohtainen suunnitelma tehdä uudella työkalulla.

Tarkista järjestelmästä löytyvät ohjaajatietosi

Erityisesti useita vuosia sitten aloittaneiden opiskelijoiden ohjaajatiedoissa saattaa esiintyä puutteita, koska tiedot tallennetaan järjestelmään heti opintojen alussa ja on mahdollista, että ohjaajan yhteystiedot ovat alkuperäisen tallennuksen jälkeen vaihtuneet. Ennen kuin lähetät THOPSisi hyväksyttäväksi, tarkista, että ohjauskokoonpanosi kaikkien henkilöiden sähköpostiosoitteet ovat ajantasaiset. Näet ne joko MyStudiesin Väitöskirja-sivulta tai THOPSin ohjaussuunnitelmasta.

Tämä on tärkeää, sillä THOPSin ohjaussuunnitelma lähetetään ohjaustiimillesi heidän järjestelmästä löytyviin sähköpostiosoitteisiinsa. Jos järjestelmästä ei ole löytynyt henkilölle ollenkaan sähköpostiosoitetta, on sen paikalle generoitunut datasiirrossa järjestelmän oma noreply-osoite, jonka tilalle tulisi ilmoittaa henkilön oikea sähköpostiosoite.

Jos huomaat että ohjaajatiedoissa esiintyy puutteita, olethan yhteydessä tohtoriohjelmasi Tohtorinkoulutuspalveluihin tietojen korjausta varten. Huom. Jos ohjaustietojen korjaus ei koske yhteystietojen päivittämistä vaan kokonaisen henkilön vaihtamista, muutokset tulisi hoitaa virallisen muutoslomakkeen avulla. Ks. Lomakkeet tohtoriopiskelijoille (aalto.fi). Kehitämme tällä hetkellä uutta digitaalista menettelyä tietojen vaihtamiseksi suoraan MyStudies-työpöydän kautta. Uudet toiminnot julkaistaan syksyn 2026 aikana.

Ohjeet ja lisätietoa

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

MWP
Opinnot Julkaistu:

Kemian tekniikan korkeakoulun opiskelijat voittivat ensimmäisen ja toisen palkinnon MWP nuorten tutkijoiden haastekilpailussa

Aalto-yliopiston kemian tekniikan korkeakoulun opiskelijat voittivat ensimmäisen ja toisen palkinnon Marcus Wallenberg -säätiön järjestämässä nuorten tutkijoiden haastekilpailussa. Elijah Garcia voitti ensimmäisen palkinnon ligniinipohjaisia funktionaalisia materiaaleja käsittelevällä tutkimuksellaan, ja Emily Hart sai toisen palkinnon puupohjaisiin vettä hylkiviin tekstiilikuituihin keskittyvästä tutkimuksestaan.
Taideinstallaatio: arkiobjekteja värillisillä alustoilla valkoisessa tilassa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaista designia ja opiskelijatöitä esillä Tokion ARTEK-myymälässä

Contemporary Collected -näyttelyssä esitellään suomalaista muotoilua, opiskelijoiden töitä sekä Suomessa toimivien niin nousevien kuin vakiintuneidenkin suunnittelijoiden, käsityöläisten ja valokuvaajien teoksia.
työelämäprofessori Nando Malmelin
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Miten uudistua epävarmuudessa? Viisi asiaa, jotka jokaisen pitäisi ymmärtää avoimuudesta uudelle

Nopeasti muuttuvassa maailmassa tarvitsemme kykyä ajatella toisin, kyseenalaistaa totuttua ja tunnistaa uusia mahdollisuuksia. Aalto-yliopiston työelämäprofessori Nando Malmelin kertoo, miten kuka tahansa voi kehittää avoimuustaitojaan.
Läppäri. Kuva: Kalle Kataila
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Yliopiston verkkopalvelujen häiriötilanne pääosin korjattu

Osa Aalto-yliopiston verkkopalveluista oli keskiviikkona suljettu.