Uutiset

”Opiskelijoiden työ tulee vaikuttamaan konkreettisesti Porvoon Taidetehtaan toiminnan kehittämiseen”

Monialainen Aallon opiskelijatiimi kehitti tulevaisuuden skenaarioita Taidetehtaalle.
Räätälöity opiskelijaprojekti Porvoon Taidetehtaalle
Projektiin osallistuivat Anders Lindholm-Ahlefelt (vas.), Fredrick Von Schoultz, projektin akateeminen ohjaaja Hanne Savolainen, opiskelijat Aino Soinio, Ella Nikulainen ja Ada Tola sekä Susann Hartman.

Porvoon Taidetehdas on kulttuurin ja tapahtumien keskus, joka toimii entisessä tehdasmiljöössä Porvoon keskustassa. Taidetehtaalla on useita erilaisia toimijoita, joista tässä opiskelijaprojektissa keskeisimpiä olivat Porvoon kaupunki sekä sen tytäryhtiö Porvoo Event Factory Oy Ab. 

Aalto-yliopiston opiskelijaryhmä teki yhteistyötä Taidetehtaan kanssa analysoidakseen ja kehittääkseen sen toimintaa ja vetovoimaa. Monialainen ryhmä kartoitti nykyisiä käytäntöjä, selvitti kävijäkokemusta ja toteutti haastatteluja Taidetehtaan keskeisten toimijoiden ja sidosryhmien kanssa. Projektiryhmään kuuluivat Ella Nikulainen (Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu), Aino Soinio (Perustieteiden korkeakoulu) ja Ada Tola (Kauppakorkeakoulu). Projektin akateemisena ohjaajana toimi Kauppakorkeakoulun väitöskirjatutkija, arkkitehti Hanne Savolainen

Liiketoiminnan kehittämistä kestävästi

Taidetehdas tarjoaa laajan kirjon kulttuuritapahtumia, taidenäyttelyitä, elokuvia sekä kokous- ja tapahtumatiloja. Opiskelijaryhmän tehtävänä oli selvittää, miten Taidetehdas voisi parantaa kävijöidensä asiakaskokemusta, houkutella laajempaa yleisöä ja kehittää liiketoimintaansa kestävällä tavalla. Lisäksi opiskelijaryhmä loi useita mahdollisia skenaarioita Taidetehtaan toiminnalle tulevaisuudessa. 

Opiskelijat hyödynsivät projektissaan monipuolisia tutkimusmenetelmiä, kuten kävijäkyselyitä, haastatteluja ja alueellista markkina-analyysiä. Selvityksen tarkoitus oli tukea opiskelijoiden työtä skenaarioiden rakentamisessa.

Projektissa keskityttiin erityisesti Taidetehtaan vision ja strategian vahvistamiseen, taloudellisen kestävyyden edistämiseen, rakennuksen tilankäytön ideointiin sekä yhteistyön parantamiseen eri sidosryhmien välillä. Lisäksi opiskelijat kartoittivat mahdollisuuksia uusille toiminnoille ja toimijoille, jotka voisivat rikastuttaa alueen kulttuuritarjontaa.

Projektin tuloksena opiskelijat laativat raportin, joka sisälsi konkreettisen, heti toteutettavissa olevan ratkaisun. Raportissa tarkasteltiin erityisesti Porvoon kaupungin tytäryhtiön, Porvoo Event Factory Oy Ab:n, toiminnan kannattavuutta, tilojen käyttöasteen nostamista sekä Taidetehtaalla sijaitsevan Taidehallin kehittämismahdollisuuksia. 

”Oli kiinnostavaa analysoida, miten Porvoon kaupungin tytäryhtiölle suunnittelemiamme toimintamalleja voitaisiin viedä käytäntöön kannattavasti. Yksi projektin oivalluksista oli se, kuinka suurta potentiaalia Taidetehtaan vajaakäyttöisissä tiloissa on – niiden nykyistä parempi hyödyntäminen voi tuoda merkittäviä lisätuloja ja kasvattaa kulttuuritarjontaa Taidetehtaalle”, kertoo opiskelijatiimi. 

Projektin akateemisen ohjaajan Hanne Savolaisen mukaan Taidetehtaan projekti havainnollisti hyvin sitä, miten monet asiat vaikuttavat julkisen kulttuurikeskuksen toiminnan pyörittämiseen ja kuinka haastavaa taloudellisen tasapainon saavuttaminen voi olla. ”Opiskelijat kykenivät kuitenkin taitavasti löytämään toimivat ratkaisut, jotka huomioivat lukuisat reunaehdot.”

”Oli erittäin tarpeellista, että Aalto-yliopiston opiskelijat tekivät tämän projektin, koska ilman tutkittua tietoa meidän on hankala tehdä todellisuuteen perustuvia päätöksiä.  Tulemme käyttämään selvitystä Taidetehtaan tulevaisuuden vision ja uudistetun toimintamallin aikaansaamiseksi”, kertoo Porvoo Event Factory Oy Ab:n toimitusjohtaja Anders Lindholm-Ahlefelt.

Hieno oppimiskokemus opiskelijoille

Projektin myötä opiskelijat saivat arvokasta kokemusta tosielämän projektinhallinnasta, monialaisesta yhteistyöstä sekä paineensietokyvystä. Opiskelijat oppivat myös liiketoiminta-analyysistä ja sen soveltamisesta käytännön suunnittelutyöhön erityisesti tilankäytön optimoinnin ja palvelumuotoilun näkökulmista. Lisäksi projekti kehitti opiskelijoiden viestintä- ja neuvottelutaitoja, kun he työskentelivät eri sidosryhmien kanssa ja esittelivät ratkaisujaan työn tilaajana toimineille Porvoon kaupungin edustajille.

Porvoon kaupungin ja Taidetehtaan johto otti opiskelijoiden suositukset vastaan ja aikoo hyödyntää niitä osana tulevaa kehitystyötään. 

"Tämä raportti ei tule jäämään pöytälaatikkoon. Opiskelijoiden työ tulee vaikuttamaan konkreettisesti Taidetehtaan tulevaisuuden suunnitteluun", sanoo Porvoon apulaiskaupunginjohtaja Fredrick von Schoultz

Räätälöidyn opiskelijaprojektin loppuesitys Taidetehtaalla
Opiskelijoiden loppuesitys. Opiskelijat Aino Soinio, Ella Nikulainen ja Ada Tola, Porvoosta Anders Lindholm-Ahlefelt, Fredrick Von Schoultz ja Susann Hartman ja projektia ohjannut Hanne Savolainen.

Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit / Customized Student Business Projects

Kauppakorkeakoulun Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konsepti on suunniteltu yrityksille tehtäviä tutkimus- ja selvitysprojekteja varten ja sen lähtökohtana ovat yrityksen tarpeet.

Lue lisää
Opiskelijoita Kauppakorkeakoululla. Kuva: Aalto-yliopisto / Unto Rautio
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Uusi suositus: tohtoriopiskelijoiden suunnitelmat (THOPS) keskusteluun kahdesti vuodessa

Tohtoriopiskelijoita ja vastuuprofessoreita kannustetaan hyödyntämään My Dialogue -keskusteluiden aikataulua Tohtoriopiskelijan henkilökohtaisen opintosuunnitelman (THOPS) läpikäymiseen.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Muistathan huomioida e-aineistojen käyttöehdot

Aalto-yliopiston opiskelijoiden ja tutkijoiden käyttöön on hankittu laaja valikoima elektronisia aineistoja. On kuitenkin hyvä muistaa, että kaikki Aalto-yliopiston oppimiskeskuksen hankkimien aineistojen käyttö on käyttöehtojen alaista.
Ihmisiä tutustumassa Aalto-yliopiston näyttelyyn messuhallissa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksen ja CHEMARTSIN projekteja esillä Dutch Design Weekillä

Aalto-yliopiston näyttely 'Designs for the Material Future' Dutch Design Weekillä tavoitti yhdeksän päivän aikana jopa 10 000 kävijää, sai huomiota kansainvälisessä mediassa ja kiitosta vierailijoilta.
talvinen kuva Otarannasta kaisloineen
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tohtoriopiskelijoiden vuosiseuranta avoinna 15.12.2025 saakka

Missä vaiheessa olet tohtoriopintojesi ja tutkimuksesi kanssa? Päivitä tilanteesi vastaamalla kyselyyn.