Uutiset

Opiskelijat suunnittelevat Unite-kesäprojektissa kasvihuoneen Marsiin

Kolmen viikon kesäprojekti INSPIRED käynnistyy 14. kesäkuuta 2021. Eri mantereilta, maista ja yliopistostoista osallistuvat opiskelijat työskentelevät poikkitieteellisissä ryhmissä. Heidän tehtävänään on suunnitella kestävä ja tehokas kasvihuone Marsiin.
Unite! summer school students will design an extra-terrestrial greenhouse for Mars

INSPIRED-kesäkoulun järjestää Unite-yliopistoverkoston saksalainen partneri TU Darmstadt.  Ohjelma koostuu kahdesta vaiheesta: verkko-oppimisvaiheesta ja yhdessä työskentelystä. Itsenäisesti suoritettavalla verkkokurssilla eri akateemisen taustan omaavat osallistujat valmistautuvat suorittamaan tehtävää, joka odottaa heitä kesäkoulun aikana. Heidän päätavoitteensa on tutkia epätavanomaista ja haastavaa (bio)tekniikan ongelmaa yhdessä - kansainvälisissä ja poikkitieteellisissä projektiryhmissä.

Räätälöity virtuaalinen työympäristö 55 kansainväliselle opiskelijalle

Verkossa toteutetun valmistelukurssin (22. maaliskuuta - 6. kesäkuuta) päätyttyä ohjelman koordinaattorit odottavat nyt innolla 55 Unite-opiskelijaa Euroopasta ja muualta – osallistujia on myös Brasiliasta, Japanista, Singaporesta ja USA: sta. Aalto-yliopistosta on mukana kaksi opiskelijaa. INSPIRED 2021 järjestetään 14. kesäkuuta - 2. heinäkuuta ja se tarjoaa osallistujille räätälöidyn virtuaalisen työympäristön.

"Olemme innoissamme nähdessämme niin paljon opiskelijoita ympäri maailmaa osallistumassa tähän hyvin erityiseen puhtaasti virtuaaliseen kesäkouluumme. Vaikka emme pysty matkustamaan omalla planeetallamme, olemme jälleen valmiit ratkaisemaan tulevaisuuden avaruusmatkojen haasteita”, sanoo biologian professori Heribert Warzecha TU Darmstadt:sta. Opiskelijoiden tehtävänä on suunnitella maapallon ulkopuolinen kasvihuone, joka pystyy tarjoamaan tulevaisuuden avaruudenkulkijoille ravintoa. Tämä edellyttää luovuutta, kekseliäisyyttä ja yhteistyötä.

ESA Lab Experience -nimellä kutsutun vierailuluentosarjan ja kysymys- ja vastaustilaisuuksien aikana ohjelman osallistujat saavat mahdollisuuden selvittää, mitä tarvitaan, jotta voisi menestyä avaruustieteilijänä. Luennot täydentävät monialaista ryhmätyötä, jota tukevat koulutetut mentorit ja neuvonantajat.

INSPIRED kesäprojekti järjestetään nyt toista kertaa virtuaalisesti

Kolmen viikon kesäprojekti INSPIRED, kansainvälinen tieteidenvälisen tutkimuslähtöisen digitaalisen oppimisen projektiviikko, pidettiin ensimmäisen kerran paikan päällä Darmstadtissa vuonna 2019. Vuodesta 2020 se on järjestetty virtuaalisesti. Unite-kumppaniyliopistot TU Darmstadt, Aalto-yliopisto, Grenoble INP-UGA, PoliTO, ULisboa ja UPC ratkovat yhdessä tulevaisuuden haasteita.

INSPIRED on hyvä esimerkki siitä, mitä Unite! edustaa ja sitä, miten opiskelijat hyötyvät siitä: innovatiiviset, haasteisiin perustuvat, ryhmäkeskeiset opetusmuodot muiden opiskelijoiden kanssa ympäri maailmaa. Kesäprojekti tarjoaa opiskelijoille ainutlaatuisen mahdollisuuden tehdä monialaista ryhmätyötä.

INSPIRED-kesäkoulu edistää opiskelijoiden välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä joko kasvotusten tai verkossa, ja tarjoaa räätälöidyn verkostoitumisalustan, jolla valmistetaan opiskelijoita tulevaisuuden monialaisiin haasteisiin.

Kysyttävää? 

Ota yhteyttä TU Darmstadt:n koordinaattoriin: 

Agata Staniek, Ph.D., staniek@bio.tu-darmstadt.de

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kyltti lukee 'Made in Aalto University' ja alla iso 'A'. Läpinäkyvät kuplatuolit etualalla.
Yliopisto Julkaistu:

Tutkimuksesta pörssiyritykseksi – näin Aalto rakensi kaupallistamismallin, joka palkitsee keksijät ja synnyttää uusia toimialoja

Aallon kaupallistamismalli on sijoittajaystävällinen, julkisen rahoituksen sääntöjen mukainen ja työtä tehdään vaikuttavuus edellä.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Alumni Ding Ma
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”

37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.