Opiskelijat ideoivat tervetulopakkausta turvapaikanhakijoille
Tervetuliaispaketin tarkoituksena on auttaa turvapaikanhakijoita uuteen yhteiskuntaan tutustumisessa antamalla välineitä mm. Suomen kulttuurin ja kielen perusteiden opiskeluun.
– Ennen kaikkea paketilla pyritään positiiviseen tunnereaktion synnyttämiseen: pienellä eleellä voidaan antaa hieman valoa heille, jotka ovat tulleet pitkän matkan takaa vailla omaisuutta ja tietoa tulevasta, sanoo yksi kurssin järjestäjistä, tuottaja Maria Leinvuo Aalto-yliopistosta.
Noin 20 Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opiskelijaa lähestyy kurssitehtävää mm. palvelumuotoilun, pakkaussuunnittelun ja graafisen suunnittelun keinoin. Paketin kehittämisessä konsultoidaan turvapaikanhakijoita, entisiä pakolaisia ja turvapaikan saaneita. Lapsille ja aikuisille suunnitellaan omat paketit, mutta tarkoituksena on suunnitella kokonaisuudesta sellainen, joka sopii kaikille kielitaidosta ja koulutuksesta riippumatta.
Alustavana tavoitteena on saada pakkaus tuotantoon vuoden loppuun mennessä. Paketin toteuttamisen avuksi etsitään parhaillaan rahoitusta. Paketti tehdään yhteistyössä Aallon graafisen suunnittelun alumnin Katju Aron ja Refugee Hospitality Club -verkoston kanssa.
Lue lisää uutisia
Oletko kyllästynyt huonoihin uutisiin?
Toivon laboratorio -näyttely tarjoilee oivalluksia paremmasta tulevaisuudesta 5.2.-27.3.2026.
UniSportin palvelut Aalto-yliopistossa keväällä 2026
UniSportin lisää palveluitaan kampuksilla opiskelijoille ja henkilökunnalle!Hae vierailevaksi professoriksi tai tutkijaksi Université Grenoble Alpes:iin
Unite!-yliopistoallianssiin kuuluva Université Grenoble Alpes (UGA) on avannut haun kansainvälisten tutkijoiden lyhytaikaisille vierailuille.