Uutiset

Opiskelijaprojektissa analysoitiin KPMG:n asemaa Suomen nopeasti kasvavilla konsultointimarkkinoilla

Tutkimuksen mukaan konsultointimarkkinat ovat kasvaneet poikkeuksellisen paljon viimeisten viiden vuoden aikana. Teknologiakonsultointi on viitoittanut kasvua ja se muodostaa suurimman osan markkinoista.
KPMG:n räätälöity projekti, tiimi koolla
Kalle Nurminen (KPMG), opiskelijat Valtteri Niska ja Jessika Sjöholm ja Kim Lehto (KPMG). Kuva: Jenna Vikkula (KPMG)

Kauppakorkeakoulun laskentatoimen opiskelijat Valtteri Niska ja Jessika Sjöholm tekivät kattavan analyysin Suomen konsultointimarkkinoista arvioiden markkinoiden nykyistä kokoa ja analysoiden KPMG:n neuvontapalveluiden kilpailutilannetta. Erilaisia analyysivälineitä ja -tekniikoita käyttäen ryhmä keräsi, analysoi ja tulkitsi asiaankuuluvaa tietoa useista eri lähteistä, kuten haastatteluista, toimialaraporteista, taloudellisista kilpailijatiedoista ja tilinpäätöksistä.

Tulokset esiteltiin yksityiskohtaisessa raportissa, joka sisälsi yleiskatsauksen konsultointimarkkinoiden kokoon ja kasvuun Suomessa, KPMG Advisoryn markkinaosuuteen eri segmenteillä sekä markkinoiden kasvun ja kehityksen taustatekijöihin. Raportissa esitettiin myös perusteellinen analyysi markkinoiden tärkeimmistä kilpailijoista sekä yksityiskohtainen tarkastelu teknologiakonsultoinnin sektorista.

”Sen lisäksi, että sukelsimme syvälle konsultointialaan yleensä, saimme myös arvokasta tietoa teknologian käytöstä suomalaisissa yrityksissä. Tämä tieto täydentää varmasti kauppatieteen opintojamme”, sanoo opiskelija Jessika Sjöholm.

Hyvällä yhteistyöllä onnistuneeseen lopputulokseen

KPMG Finland voi hyödyntää projektin oivalluksia parantaakseen markkina-asemaansa ja kilpailuetuaan sekä kehittääkseen tehokkaita strategioita, jotka vastaavat sen asiakkaiden tarpeisiin. 

”Projektin lopputulos ylitti odotuksemme, ja asteikolla 1–5 arvioisin sen arvosanaksi 5. Opiskelijat onnistuivat käsittelemään monimutkaisen tehtävän erittäin hyvin ja keskittymään KPMG:lle hyödyllisiin näkökohtiin”, johtaja Kim Lehto KPMG:n neuvontapalveluista sanoo.

Projekti alkoi joulukuun 2023 alussa ja valmistui helmikuun 2024 loppuun mennessä. Tiimin jäsenten, KPMG:n ja akateemisen ohjaajan välinen yhteistyö toimi erittäin hyvin tämän intensiivisen jakson aikana. Akateeminen ohjaaja, työelämäprofessori Jari Melgin totesikin loppuesittelyn jälkeen, ettei ole helppo tehtävä esitellä tuloksia erittäin ammattitaitoiselle yleisölle. ”Jessika ja Valtteri olivat hyvin valmistautuneet, ja heidän looginen argumentointinsa tuki johdonmukaista kerrontaa. Heidän ohjaajanaan sain vain istua ja nauttia.”

Aalto-yliopiston hyvä yhteistyö elinkeinoelämän kanssa näkyi jälleen kerran erinomaisesti tässä projektissa, joka tarjosi opiskelijoille erinomaisen tilaisuuden ratkaista todellisia liiketoimintaongelmia, mikä auttaa myös yritystä navigoimaan liiketoimintaansa. 

”Projekti tarjosi loistavan tilaisuuden kehittyä ammatillisesti ja oppia KPMG:n ja Aallon kokeneilta ammattilaisilta. Projekti oli haastava ja vaati paljon työtä. Toisaalta se myös opetti minulle enemmän kuin mikään aiempi kurssi opintojeni aikana, myös tärkeistä pehmeistä taidoista, kuten haastattelemisesta ja esiintymisestä”, opiskelija Valtteri Niska pohtii.

Premium Partner - KPMG

Kauppakorkeakoulun partneri vuodesta 2002.

Lue lisää
Two women smiling and standing in a crowd. Behing a blue colorful wall with TV screen and KPMG logo on it.

Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit / Customized Student Business Projects

Kauppakorkeakoulun Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konsepti on suunniteltu yrityksille tehtäviä tutkimus- ja selvitysprojekteja varten ja sen lähtökohtana ovat yrityksen tarpeet.

Lue lisää
Opiskelijoita Kauppakorkeakoululla. Kuva: Aalto-yliopisto / Unto Rautio
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Laura Nikola ja Katja Soini.
Viisi Aalto-yliopiston opiskelijoita pöydän äärellä
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.