Opinnäytetyö tutkii pintasuunnittelun ja arkkitehtuurin yhteyksiä

Pintasuunnittelijoita on enenevässä määrin alettu käyttää suunnittelun eri alueilla. Pintasuunnittelijan ammattikuva onkin muotoilun alueen uudehkoja tulokkaita ja muodostunut viimevuosien aikana. Opinnäytteessään Korhonen käsittelee myös kysymystä mistä, ja miten arkkitehtuurin kuviot syntyvät. Työ vahvistaa sitä kuvaa millainen suhde arkkitehtuurilla ja pintasuunnittelulla on.
Tutkittuaan kuvia Korhonen huomasi että arkkitehtuurissa on rakenteellisuudessaan eräänlaista kuviomaisuutta, mikä ei välttämättä ole tarkoituksellistakaan. Toistettu massa ja näkyvät rakenteet synnyttävät usein kaksi tai kolmiulotteisia pintoja, samalla pinnat, massat ja näkyvät rakenteet ovat kuviomaisia, ja eri mittakaavoissa.
Arkkitehtuurista löytyikin pohjaton määrä kuvia, jota työstämällä opinnäyte eteni. Aluksi hän käsitteli kuvamassaa sommittelukeinojen avulla: toisto ja rytmi, liike ja suunta, symmetria ja tasapaino, suhde ja mittakaava sekä väri. ”Esimerkiksi toisto voi olla säännöllistä tai epäsäännöllistä, ja voi saada aikaan tunteen rytmistä.” sanoo Korhonen ja jatkaa: ”Rytmi vuorostaan aiheuttaa helposti liikkeen vaikutelman. Liike voi olla hyvin yksinkertaista tai monimutkaista, kiertyvää, aaltoilevaa tai poimuilevaa.”
Haasteensa kuvamateriaali tuotti myös siinä miten se käännetään inspiraatioksi. ” Moodboard sekä värikartta syntyivät läpikäydyn kuvamateriaalin pohjalta. Päivitin näitä työkalua koko suunnittelun ajan, jotta löytäisin olennaisimman jokaiseen kuvioperheeseen.” Inspiraatiokartan pohjalta Korhonen luonnosteli, piirsi tussilla, valokuvasi ja skannasi erilaisia pintoja. ”Lopputuloksena syntyivät kuviomallit joita työstin yksi kuvioperhe kerrallaan.”
Kuvioperheitä syntyi lopulta neljä. Korhonen ei kuitenkaan rajannut kuvioperheitä tiettyihin raameihin, vaan ne ovat sovellettavissa erilaisiin tarkoituksiin, vaikka ne on lopputyössä onkin suunniteltu myös tekstiilisuunnittelun reunaehtojen mukaisesti.
Maisterin opinnäyte Muotoilun laitos 22.9. Hanna Korhonen: Inspiraationa arkkitehtuuri.
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Mind & Study - Hyvinvoivan opiskelijan työkalupakki (3op) -kurssi tulossa jälleen keväällä
Suosittu Mind & Study - Hyvinvoivan opiskelijan työkalupakki (3op) järjestään keväällä suomeksi ja englanniksi!
Fabian ja Jaakko Ahvenaisen rahaston apurahat haettavissa 31.1.2024 asti
Apurahoja myönnetään talon- ja sillanrakennuksen aloilla suoritetuista opinnoista tai kannustuksena aihealueiden jatko-opiskelijoille.
Kuuletko muumipilvien kutsun? Esa Saarinen luennoi taas Aalto-salissa tammi- ja helmikuussa
Filosofi ja emeritusprofessori Esa Saarinen tekee paluun Aalto-saliin 10. tammikuuta ja 28. helmikuuta.