Uutiset

Matematiikan Ernst Lindelöf –palkinto Big Dataan liittyvälle diplomityölle

Jatko-opiskelija Jerri Nummenpalo tutki palkitussa diplomityössään menetelmää isojen tietoaineistojen laskentaan.

Työssä analysoitiin suurten tietomäärien käsittelyyn, Big Dataan, liittyvän matemaattisen menetelmän toimivuutta ja näytettiin sen toimivan myös alkuperäistä yleisemmässä tilanteessa. Matemaatikot ympäri maailman ovat erityisen kiinnostuneita  ratkaisemaan Big Datan laskennallisia haasteita.

ETH Zürihissa jatko-opiskelujaan tekevä Jerri Nummenpalo oli iloisesti yllättynyt palkinnosta.

"Suuria datamääriä käsiteltäessä monimutkaisia matemaattisia malleja ei voida enää käyttää laskentatehon loppuessa kesken. Työssäni tutkitaan menetelmää, jossa tiettyä mallia yksinkertaistetaan, jolloin se on jälleen laskettavissa. Tällöin tilastollinen virhe kasvaa, mutta suuren datamäärän avulla tätä ongelmaa voidaan paikata. Mielenkiintoista on, että  tilastollisen virheen ja vaaditun datamäärän välistä vuorovaikutusta on mahdollista kuvailla", kertoo Jerri Nummenpalo diplomityötään.

"Diplomityön tekeminen kehitti paljon matemaattista ajatteluani. Erityisen antoisaa oli hyvä yhteistyö Engströmin tutkimusryhmän jäsenten kanssa".

Suomen matemaattisen yhdistyksen vuoden 2014  parhaaksi valitseman diplomityön on ohjannut professori Alexander Engström Perustieteiden korkeakoulusta.

Vuonna 1886 perustetun Suomen matemaattisen yhdistyksen (SMY) tavoitteena on edistää matematiikan tutkimusta ja harrastusta Suomessa. http://www.matemaattinenyhdistys.fi/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö neulotussa hatussa ja punaisessa huivissa seisoo lumisessa pihassa, taustalla rakennuksia ja puita.
Opinnot Julkaistu:

Minecraft-peli innosti Kasper Fröjdön opiskelemaan arkkitehdiksi

Määrätietoinen valmistautuminen pääsykokeisiin palkittiin opiskelupaikalla heti ensi yrittämällä, ja kesätöissä Fröjdö on jo päässyt piirtämään venevajan.
Henkilö seisoo kirjastossa, yllään vaaleanharmaa poolopaita ja huivi. Taustalla näkyy kirjahyllyjä ja kattovaloja.
Opinnot Julkaistu:

Jill Laurén valitsi tuotantotalouden, koska halusi pitää mahdollisimman monta ovea avoinna

Opinnot yhdistävät luonnontieteitä ja yhteiskuntatieteitä, ja eniten Laurén on oppinut projekteista, joissa ratkotaan oikeiden yritysten aitoja haasteita ja joissa teoriaosaamista pitää osata soveltaa.
Henkilö, jolla on vaaleanpunainen villapaita ja kaulakoru, seisoo sisätiloissa, taustalla sumeat valot.
Opinnot Julkaistu:

Fanny Koskinen valitsi rakennustekniikan poissulkumenetelmällä

Kiinnostuksen kohde luonnontieteet yhdistyy opinnoissa sopivasti teoriaan ja käytäntöön. Opiskelijan elämään kuuluvat myös oman alan työ ja aktiivinen rooli Aallon ruotsinkielisten opiskelijoiden järjestössä.
MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu: