Matematiikan alan naisten kansainvälinen konferenssi ja Ladyženskaja-palkinnon julkistus 1.-2.7.2022
World Meeting for Women in Mathematics -konferenssin ensimmäisen päivän tapahtuma on kokonaisuudessaan verkossa ja puhujina ovat ansioituneet matemaatikoita. Lisäksi ohjelmassa on Girls and Mathematics: reflections and initiatives (Tytöt ja matematiikka: ajatuksia ja aloitteita) -paneelikeskustelu Julia Zdanovskan muistolle. Zdanovska (2000–2022) oli loistava nuori matemaatikko, joka voitti hopeaa vuoden 2017 Euroopan tyttöjen matematiikkaolympialaisissa. Vapaaehtoisena työskennellyt Zdanovska sai surmansa 7.3.2022 tulipalossa, jonka venäläisohjus sytytti hänen asuinalueellaan Harkovassa Itä-Ukrainassa.
Keskustelun aluksi kuusi panelistit kertovat aloitteista, joissa he ovat mukana ja joiden tavoitteena on kannustaa matematiikasta innostuneita nuoria naisia toteuttamaan unelmansa.
Heinäkuun 2. päivänä juhlitaan Olga Aleksandrovna Ladyženskajaa yhdessä Probability and Mathematical Physics -konferenssin kanssa. Helsingin yliopiston Porthaniassa järjestävän tilaisuuden avaavat matemaattisen fysiikan professori Antti Kupiainen Helsingin yliopistosta ja matematiikan alan naisten valiokunnan puheenjohtaja ranskalainen matemaatikko Marie-Françoise Roy.
Konferenssin järjestäjien joukossa on myös henkilökuntaa Aallosta.
Ohjelmassa on Olga Alexandrovna Ladyzhenskayasta kertovan elokuvan ensinäytös sekä ensimmäisen matemaattisen fysiikan saralla myönnettävän Ladyženskaja-palkinnon saajan julkistaminen.
Olga Aleksandrovna Ladyženskaja (1922–2004) on yksi matematiikan ja matemaattisen fysiikan historian merkkihenkilöistä. Hänen teoreemansa muokkasivat osittaisdifferentiaaliyhtälöiden nykyteoriaa ja toimivat innoituksena poikkeuksellisille edistysaskeleille usealla matemaattisen fysiikan eri osa-alueella. Vuonna 2022 juhlistetaan hänen syntymänsä 100-vuotispäivää.
- (WM)2-konferenssin verkkosivut
- Tapahtuman järjestäjien yhteystiedot: contact@worldwomeninmaths.org
Lue lisää uutisia
Kauppakorkeakoulu on liittynyt Amcham Finlandin jäseneksi
Amcham edistää kansainvälistymistä, innovaatioita, liiketoiminnan kehittämistä ja kestäviä kumppanuuksia Suomessa.
Rakennustuotteiden Laatu Säätiö lahjoittaa 200 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle
Lahjoituksella edistetään esimerkiksi kestävän ja terveellisen rakentamisen tutkimusta.
Mikko Möttönen arvostetun European Inventor Award 2026 -kilpailun finaaliin: ratkaisu mahdollistaa kvanttijärjestelmien seuraavan kehitysvaiheen
Möttönen on kehittänyt erittäin herkän kryogeenisen mikroaaltosensorin kvanttitietokoneiden häiriöiden diagnosointiin ja valittu finalistiksi European Inventor Award 2026 -kilpailun “Tutkimus”-kategoriassa. Voittajat julkistetaan palkintoseremoniassa 2. heinäkuuta 2026.