Uutiset

Kiinnostaako C-ohjelmointi – ilmoittaudu verkkokurssille

Jos kesäsuunnitelmasi ovat vielä avoinna, nyt on mahdollisuus opiskella koodaustaitoja kaikille avoimella C-ohjelmoinnin verkkokurssilla.
aalto_moocuutinen_aki-pekka_sinikoskiwww_fi.jpg

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski

Aalto-yliopiston tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitoksella suunniteltu C-ohjelmoinnin MOOC-verkkokurssi (Massive Open Online Course) on avattu yhteistyössä Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitoksen kanssa. Kesän aikana suoritettava verkkokurssi perehtyy C-ohjelmointikieleen sen alkeista lähtien.

– Kurssi sopii kenelle tahansa ohjelmoinnista kiinnostuneelle, eikä edellytä syvällisiä pohjatietoja. Kurssin suorittaa vuosittain noin 400 Aalto-yliopiston opiskelijaa ja Sähkötekniikan korkeakoulussa kurssi on koettu välttämättömäksi. Esimerkiksi lukionsa päättäville tämä on hyvä tilaisuus perehtyä yliopisto-opintoihin, yliopistonlehtori Pasi Sarolahti toteaa.

C-ohjelmointi poikkeaa monista muista ohjelmointikielistä siten, että se on lähemmin tekemisissä tietokonejärjestelmän kanssa. C-kielen avulla on toteutettu esimerkiksi Linux-käyttöjärjestelmä, useat tietoliikennetoteutukset sekä monet teollisen internetin myötä yleistyvät sulautetut järjestelmät. Lisäksi yhteiskunnan palveluiden digitalisoitumisen myötä ohjelmisto-osaaminen on työelämässä yhä tärkeämpää, kun suuri osa uusista työpaikoista syntyy ohjelmistokehityksen ympärille.

– Tietokoneohjelmistojen peruskäsitteiden ymmärtäminen on jo lähes kansalaistaito monella alalla, Sarolahti muistuttaa.

Kurssimateriaali ja tehtävät ovat sekä suomeksi että englanniksi. Kurssin ensimmäisessä vaiheessa käydään lyhyesti läpi ohjelmoinnin perusrakenteet, jossa opiskelijat tutustuvat C-ohjelmoinnin alkeisiin ja käsitteisiin. Kurssi on jo avoinna ja opiskelun voi aloittaa heti. Kurssin suoritusaikaa on 31. elokuuta saakka.

Lisätietoa kurssista sekä sen aloittamiseen tarvittavista toimenpiteistä löytyy kurssin sivuilta.

Aallon opiskelijoiden tulisi ensisijaisesti suorittaa C-ohjelmoinnin kesäkurssi (ELEC-A7100), joka löytyy sekä Oodista että MyCourses -palvelusta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

OpenLearning
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu:
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.
Henkilö neulotussa hatussa ja punaisessa huivissa seisoo lumisessa pihassa, taustalla rakennuksia ja puita.
Opinnot Julkaistu:

Minecraft-peli innosti Kasper Fröjdön opiskelemaan arkkitehdiksi

Määrätietoinen valmistautuminen pääsykokeisiin palkittiin opiskelupaikalla heti ensi yrittämällä, ja kesätöissä Fröjdö on jo päässyt piirtämään venevajan.
Henkilö seisoo kirjastossa, yllään vaaleanharmaa poolopaita ja huivi. Taustalla näkyy kirjahyllyjä ja kattovaloja.
Opinnot Julkaistu:

Jill Laurén valitsi tuotantotalouden, koska halusi pitää mahdollisimman monta ovea avoinna

Opinnot yhdistävät luonnontieteitä ja yhteiskuntatieteitä, ja eniten Laurén on oppinut projekteista, joissa ratkotaan oikeiden yritysten aitoja haasteita ja joissa teoriaosaamista pitää osata soveltaa.