Uutiset

Kiinnostaako C-ohjelmointi – ilmoittaudu verkkokurssille

Jos kesäsuunnitelmasi ovat vielä avoinna, nyt on mahdollisuus opiskella koodaustaitoja kaikille avoimella C-ohjelmoinnin verkkokurssilla.
aalto_moocuutinen_aki-pekka_sinikoskiwww_fi.jpg

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski

Aalto-yliopiston tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitoksella suunniteltu C-ohjelmoinnin MOOC-verkkokurssi (Massive Open Online Course) on avattu yhteistyössä Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitoksen kanssa. Kesän aikana suoritettava verkkokurssi perehtyy C-ohjelmointikieleen sen alkeista lähtien.

– Kurssi sopii kenelle tahansa ohjelmoinnista kiinnostuneelle, eikä edellytä syvällisiä pohjatietoja. Kurssin suorittaa vuosittain noin 400 Aalto-yliopiston opiskelijaa ja Sähkötekniikan korkeakoulussa kurssi on koettu välttämättömäksi. Esimerkiksi lukionsa päättäville tämä on hyvä tilaisuus perehtyä yliopisto-opintoihin, yliopistonlehtori Pasi Sarolahti toteaa.

C-ohjelmointi poikkeaa monista muista ohjelmointikielistä siten, että se on lähemmin tekemisissä tietokonejärjestelmän kanssa. C-kielen avulla on toteutettu esimerkiksi Linux-käyttöjärjestelmä, useat tietoliikennetoteutukset sekä monet teollisen internetin myötä yleistyvät sulautetut järjestelmät. Lisäksi yhteiskunnan palveluiden digitalisoitumisen myötä ohjelmisto-osaaminen on työelämässä yhä tärkeämpää, kun suuri osa uusista työpaikoista syntyy ohjelmistokehityksen ympärille.

– Tietokoneohjelmistojen peruskäsitteiden ymmärtäminen on jo lähes kansalaistaito monella alalla, Sarolahti muistuttaa.

Kurssimateriaali ja tehtävät ovat sekä suomeksi että englanniksi. Kurssin ensimmäisessä vaiheessa käydään lyhyesti läpi ohjelmoinnin perusrakenteet, jossa opiskelijat tutustuvat C-ohjelmoinnin alkeisiin ja käsitteisiin. Kurssi on jo avoinna ja opiskelun voi aloittaa heti. Kurssin suoritusaikaa on 31. elokuuta saakka.

Lisätietoa kurssista sekä sen aloittamiseen tarvittavista toimenpiteistä löytyy kurssin sivuilta.

Aallon opiskelijoiden tulisi ensisijaisesti suorittaa C-ohjelmoinnin kesäkurssi (ELEC-A7100), joka löytyy sekä Oodista että MyCourses -palvelusta.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
ITP-opiskelijoita kesällä 2020. Kuva: Petri Anttila
Opinnot Julkaistu:

ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään

Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.
Karita ja Jani
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tohtoriksi työn ohessa – väitöstutkimus avasi ovet deep tech -yrityksen tuote- ja teknologiakehitykseen

Karita Kinnunen-Raudaskoski ja Jani Lehmonen ovat Aalto-yliopiston kemian tekniikan tohtoreita, joille päivätyön ohessa tehty väitöstutkimus tiesi myös yötöitä, mutta antoi sitäkin enemmän.
Students at Aalto lecture hall in ENG orientation event
Opinnot Julkaistu:

Yli 700 opiskelijaa aloitti opintonsa insinööritieteiden korkeakoulussa

Uusi lukuvuosi alkoi 28.8.2023 uusien kandi- ja maisteriopiskelijoiden orientaatiotilaisuuksilla Kandidaattikeskuksessa.