Uutiset

Kesän 2024 avoimen yliopiston kurssit on nyt julkaistu

Löydät nyt kurssivalikostamme kesäkauden kurssit, joiden ilmoittautuminen alkaa maaliskuussa tai toukokuussa.
Flowers
Kuva: Aalto-yliopisto / Mikko Raskinen

Avoimen yliopiston kesän 2024 kurssitarjonta on nyt pääosin julkaistu. Alkukesän kurssien ilmoittautuminen alkaa 25.3. kun taas loppukesän kurssien ilmoittautuminen avautuu 22.5. 

Ilmoittautumisen alkaessa löydät tuttuun tapaan ilmoittautumislinkin kurssikuvauksesta. Kurssimaksun maksaminen ja ilmoittautuminen kurssille tapahtuu linkin kautta.

Aallon läsnäoleville tutkinto-opiskelijoille tarjotaan kesäkaudella (touko-elokuu) muutamille avoimen yliopiston kursseille maksuttomia paikkoja. Paikkamäärät näkyvät Sisussa, ja maksuttomille paikoille ilmoittaudutaan samoin kuin muillekin tutkintopuolen kursseille.

Mikäli kurssilla ei ole ilmaisia paikkoja tutkinto-opiskelijoille, voit ilmoittautua Avoimen yliopiston opiskelijana maksamalla kurssimaksun.

Tutustu kurssivalikoimaan ja lue tarkemmat ilmoittautumisohjeet:

Tutustu kurssivalikoimaan
Lue tarkemmat ilmoittautumisohjeet
Kesäopetus tutkinto-opiskelijoille

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!
Lähikuva sateenkaaren sävyisestä öljykalvosta samean likaisen veden pinnalla
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin kesäkoulussa Ranskan Alpeilla

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin asiantuntijaluentojen, käytännön työpajojen ja kansainvälisen yhteistyön kautta – valituille opiskelijoille tarjotaan rahoitus matkakuluihin ja majoitukseen.
3D_logo_around_campus
Opinnot Julkaistu:

Avoimen yliopiston kieli- ja viestintäopinnot koottu yhdelle sivulle

Aalto-yliopiston Avoimen yliopiston sivustolla on julkaistu uusi koontisivu kieli- ja viestintäopinnoista. Sivulta löydät tietoa tarjolla olevista kursseista, ilmoittautumisesta, aikatauluista ja opintojen käytännöistä.
Opinnot Julkaistu:

Alakohtaista sanastoa oppimassa – opiskelijoiden rakentamat sanastot kurssin oppimistehtävänä

Haastattelin kahta Aallon opettajaa, jotka ovat hyödyntäneet opiskelijoiden itse rakentamia sanastoja kurssityönä osana substanssiaineen ja alakohtaisen kielikurssin opetusta. Tehtävät pohjautuvat aktiivisen oppimisen menetelmiin: sanastoja ei rakennakaan opettaja, vaan oppija itse. Haastattelussa pureuduimme muun muassa siihen, millainen opetusfilosofia sanastotehtävien kehittämisen taustalla on, miten alakohtaisen sanaston oppimista voi kytkeä koko kurssin oppimistavoitteisiin ja millaisilla teknisillä ratkaisuilla mahdollistetaan opiskelijoiden aktiivista oppimista sanastotehtävässä.