Uutiset

Kauppakorkeakoululle kiitosta arvostetussa AACSB-akkreditoinnissa

Akkreditointi on voimassa jälleen viisi vuotta.
Aalto-yliopiston liput liehuvat salossa. Kuva: Aino Huovio

Akkreditoinnit edellyttävät vaativien kansainvälisten laatukriteerien täyttymistä ja määrätietoista sitoutumista jatkuvaan kehittymiseen. The Association to Advance Collegiate Schools of Business -yhdistyksen AACSB-akkreditointi myönnettiin Kauppakorkeakoululle vuonna 2007 ensimmäisenä Pohjoismaissa. Akkreditoinnin säilyminen arvioidaan aina viiden vuoden välein.

”Akkreditoinnit, kuten AACSB, osoittavat, että kuulumme kauppakorkeakoulujen kansainväliseen parhaimmistoon. Saimme kiitosta muun muassa tosi elämän haasteiden hyödyntämisestä opetuksessa ja tutkimuksemme laadusta”, sanoo Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki.

”Haluan kiittää kauppislaisia ja yhteistyökumppaneitamme siitä tinkimättömästä työstä, jota he tekevät korkeakoulumme eteen kehittämällä ja tekemällä vaikuttavaa opetusta ja tutkimusta. Tällä on myös merkittävä vaikutus yhteiskuntaamme.”

Vuonna 1916 perustettu The Association to Advance Collegiate Schools of Business -yhdistys on maailman johtava kauppatieteellisen alan koulutusta arvioiva organisaatio. Sen myöntämä AACSB-akkreditointi on myönnetty vain vajaalle viidelle prosentille kaikista maailman kauppakorkeakouluista.

Laatua arvioidessaan AACSB kiinnittää huomiota muun muassa akateemisen henkilöstön pätevyyteen, ohjelmien toteutukseen sekä tutkintojen ja ohjelmien oppimistavoitteiden täyttymiseen.

Virallisesti laatuleima myönnetään Kauppakorkeakoululle kesäkuussa AACSB:n vuosittaisen kokouksen yhteydessä BI Norwegian Business Schoolissa Oslossa.

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu sai ensimmäisenä pohjoismaisena kauppakorkeakouluna ns. triple crown -statuksen eli alansa tärkeimmät kansainväliset laatuakkreditoinnit AACSB, AMBA ja EQUIS jo vuonna 2007. 

Lisätietoa AACSB-akkreditoinnista: 
www.aacsb.edu/accreditation

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Punainen palvelukatkon ilmoitus IT-palveluista, jossa edistymispalkki
Yliopisto Julkaistu:
The PulseOn team posing for the camera. 7 men in suits, 5 standing and 2 sitting on the sides
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

PulseOn Oy syntyi Nokian Bridge-ohjelman ansiosta

Nokia Oyj käynnisti vuonna 2011 laajan Nokia Bridge -ohjelman, jolla tuettiin irtisanottujen osaajien polkua yrittäjyyteen ja työllistymiseen. Aalto Startup Center tarjosi Bridge-ohjelmaan osallistuville yrityskiihdyttämöpalveluja ja valmensi osallistujia innovointi- ja kaupallisprosesseihin.
Huppariin pukeutunut henkilö käyttää valaistua fotoboksia vilkkaassa messuhallissa
Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopisto 126. sijalla QS:n yliopistovertailussa

Aalto pärjäsi vertailussa parhaiten valmistuneiden työllistymisen ja kestävyyden osa-alueilla.
Henkilöitä pöydän ääressä kirkkaassa sisätilassa, kasvot blurattuina, jutellen ja taputtaen.
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Opiskelijoille lisää valinnanvaraa kieltenopiskeluun – neljä pääkaupunkiseudun yliopistoa avaavat tarjontansa

Aalto-yliopisto, Helsingin yliopisto, Taideyliopisto ja Hanken ovat käynnistäneet uuden kieltenopiskelua edistävän verkoston.