Uutiset

Kauneimmissa kirjoissa 2022 aaltolaisten tekemiä teoksia

Kaikkiaan kolme aaltolaisten tekemää kirjaa nousi suomalaista kirjasuunnittelua edustavaan kokoelmaan.
Kuvassa vaaleanpuna-keltainen kirjan kansi on näkyvissä, kirja on taitettu auki keskeltä
Kuva: Anne Kinnunen

Suomen kirjataiteen komitea on jälleen valinnut Suomen kauneimmat kirjat vuodelta 2022. Kokoelmaan valittiin 27 teosta edustamaan suomalaista kirjasuunnittelua.

Tieto- ja oppikirjojen sarjassa palkittujen joukossa on elokuvaohjaaja Susanna Helken ja erityisasiantuntija Essi Viitasen toimittama ja Aalto ARTS Booksin kustantama Repeämän kuvat - Dokumentaarinen elokuva ja hyvinvointivaltion murtumia, jonka graafinen suunnittelija on Anna-Mari Tenhunen.

Samassa sarjassa palkittiin myös Aurora Ala-Hakulan, Maaria Ylikankaan ja professori Arja Karhumaan toimittama teosSäihkyvät utopiat – essee-mixtape. Karhumaa myös kuvitti ja suunnitteli teoksen. Lisäksi kaunokirjojen sarjassa palkittiin Kid Kokon teos Katoaminen – passio / Disappearing – Passion, jonka graafinen suunnittelija oli Arja Karhumaa.

Lue lisää Kauneimmat kirjat 2022 -kilpailusta: 

Tieto- ja oppikirjat  

Kaunokirjat

Repeämän kuvat kansi. Kansikuvassa kaksi ravihevosta. Kuva monistuu päällekkäin.

Repeämän kuvat on vuoden 2022 kauneimpia kirjoja

Suomen kirjataiteen komitea on valinnut Repeämän kuvat vuoden 2022 kauneimpien kirjojen joukkoon.

Uutiset
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Pro Quality -palkitut Joonas Jaaranen, Jan-Markus Rajala ja Yangmin Wang
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Pro Quality -palkinnot vuoden merkittävimmille rakentamisalan opinnäytetöille

Aallon palkitut ovat TkT Joonas Jaaranen , DI Jan-Markus Rajala ja DI Yangmin Wang .
Opening event Qual+_School of Business
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Uusi laadullisen johtamisen tutkimuksen keskus Qual+ on avattu

Yksi keskuksen päätavoitteista on tutkijoiden välisten metodologisten yhteyksien edistäminen.
award
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Paavo Penttilälle myönnetty vuoden 2022 Hayashi Jisuke -palkinto

The Cellulose Society of Japan on myöntänyt Paavo Penttilälle Hayashi Jisuke -palkinnon merkittävistä kansainvälisistä saavutuksista selluloosatutkimuksen alalla. Palkinto luovutettiin virallisesti erityisessä seremoniassa, joka järjestettiin kansainvälisen selluloosakonferenssin yhteydessä Hiroshimassa Japanissa viime viikolla.
Liikuteltavan magneettikuvauslaitteen prototyyppi.
Tutkimus ja taide Julkaistu: