Uutiset

IT-palveluilla opiskelijoille lainakannettavia lyhytlainaan

IT-palveluilla on uusi palvelu: lainaamme Aalto-yliopiston opiskelijoille kannettavia tietokoneita lyhyeksi ajaksi.

Kaikki Aallon opiskelijat voivat lainata Windows-kannettavaa tenttiä varten 1-3 päivän ajaksi. Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opiskelijat voivat lisäksi lainata Mac-kannettavia projekteihin tai kurssille 1-4 viikon ajaksi.

Opettaja tilaa lainakoneen, opiskelija ei tee tilausta itse. Lainakone kannattaa tilata vähintään viikko ennen kuin sitä tarvitaan. Näin IT-palvelut pystyy varmistamaan laitteen saatavuuden ja tekemään laitteelle tarvittavat valmistelut.

Lainakannettavalle asennetaan automaattisesti Safe Exam Browser -ohjelma (SEB) ja Microsoft Office -paketti.

Lisätietoja

Lue tarkemmin kannettavien lainauksesta sekä ohjeet niiden tilaamiseen opettajille ja opiskelijoille Lainakannettava opiskelijalle -sivulta.

Kysyttävää?

Lisätietoja IT Service Deskistä (servicedesk@aalto.fi).

Kaksi hahmoa kantaa kylttiä, jossa lukee 'IT Service Desk' ja suurennuslasin kuvake, sinisellä taustalla.

IT Service Desk yhteystiedot ja aukioloajat

IT-käyttäjätuki toimii alueellisena lähipalveluna palvellen asiakkaita yli koulurajojen. Käy palvelupisteessä tai pyydä apua apua sähköpostitse, puhelimitse tai chatissa.

Palvelut
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Erkki ja Kaija Rautiainen
Yliopisto Julkaistu:

”Työuramme ovat olleet antoisat, ja haluamme auttaa nuoria eteenpäin”

Erkki ja Kaija Rautiainen päättivät tukea tuotantotalouden ja tekstiilisuunnittelun opetusta ja tutkimusta nimikkorahastolla.
OpenLearning
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu:
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.