Uutiset

Günther H. Filz rakenteiden ja arkkitehtuurin Associate Professor -tehtävään

Filzin tutkimus ja opetus on monitieteistä ja keskittyy arkkitehtuurin ja rakenteiden geometrian rajapintaan.

Günther H. Filz, FT (s. 1973) on nimitetty rakenteiden ja arkkitehtuurin Associate Professor -tehtävään Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakouluun ja Taiteiden ja suunnittelun korkeakouluun 1. syyskuuta 2017 alkaen. Kyseessä on uusi professuuri, joka jakautuu kahden laitoksen kesken: 60 % rakennustekniikan laitokselle ja 40 % arkkitehtuurin laitokselle.

”Yhteisen professuurin avulla haluamme vahvistaa monitieteistä yhteistyötä arkkitehtuurin ja rakennustekniikan alalla niin tutkimuksessa kuin opetuksessakin. Günther Filzillä on kokemusta rakennus- ja rakennesuunnittelusta, erityisesti kokeellisesta rakenteiden ja arkkitehtuurin tutkimuksesta. Hänen työnsä sijoittuu rakenteiden ja arkkitehtuurin rajapintaan”, kertoo dekaani Gary Marquis Insinööritieteiden korkeakoulusta.  

Günther H. Filz on koulutukseltaan arkkitehti (FT) ja insinööri (ylempi AMK), ja hän on aiemmin työskennellyt Innsbruckin yliopiston muotoiluinstituutissa, ensin tutkijana vuodesta 2002, apulaisprofessorina vuodesta 2010 ja sitten professorina (Associate) tammikuusta 2016 alkaen. Vuodesta 2013 hän on toiminut myös Innsbruckin yliopiston arkkitehtuurin tiedekunnan varadekaanina ja opetuksesta vastaavana dekaanina.

Professori Filz on kansainvälisesti tunnettu ja kokenut tutkija ja hänellä on kokemusta useista kansainvälisistä arkkitehtitoimistoista, kuten arkkitehtitoimisto Eiseman Architects New Yorkissa. Taiteellisessa työssään hän soveltaa Research-by-Design-tutkimustapaa.

Filzin tutkimusprojektit ovat korkealaatuisia niin visuaalisesti kuin arkkitehtonisestikin. Hänen työnsä muuntautuvat rakennustaiteeksi, jonka ansiosta hän pystyy luomaan siltaa taiteen ja arkkitehtuurin välille. Tätä kautta hän pystyy myös tuomaan leikittelevyyttä ja taiteellista näkökulmaa opetukseen. Filzillä on opetuskokemusta kandidaattitasolta tohtorinkoulutukseen sekä arkkitehtuurin että rakennustekniikan alalla.

Rakennustekniikan laitoksella professori Filz toimii osana rakennusteknisen suunnittelun ja rakentamisen tutkimusryhmää, joka etsii ratkaisuja kylmien kosteiden talvien ja lämpimien kesien aiheuttamien sisä- ja ulko-olosuhteiden luomin haasteisiin. Olosuhteiden vaihtelut vaikuttavat sekä rakenteiden suunnitteluun että rakennetun ympäristön ylläpitoon ja sen ikääntymiseen hallintaan.

Lisätietoja:
Professori Günther H. Filz
guenther.filz@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.
Ikääntyneitä asukkaita katsomassa kasvatuslaatikoita kirjaston edessä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kestävä kaupunki on myös ikäystävällinen

Kaupunkien tulee ottaa ikääntyneet mukaan kaupunkiympäristön suunnitteluun nykyistä vahvemmin.