Uutiset

Eurooppalaista EDI-osaamista edistämässä

Aalto-yliopiston Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskus (CKIR) on osallistunut eurooppalaiseen EDIFY-EDU-projektiin, joka tukee tasa-arvon, monimuotoisuuden ja osallisuuden (EDI) osaamisen kehittämistä Suomessa ja kautta Euroopan. Projekti loi uusia oppimateriaaleja, järjesti kursseja ja tuki opiskelijoiden harjoitteluja sekä Suomessa että ulkomailla.
Three happy students working together
EDI on lyhenne sanoista Equality, Diversity and Inclusion eli tasa-arvo, monimuotoisuus ja inklusiivisuus. Kuva: Aalto-yliopisto / Roope Kiviranta

EDI-teemat ovat tulleet yhä tärkeämmiksi korkeakoulutuksessa ja työelämässä. Aalto-yliopiston Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskus CKIR työskenteli tässä projektissa yhdessä eurooppalaisten kumppaneiden kanssa vahvistaakseen EDI-osaamista useilla tasoilla:

  • Oppisisällöt ja kurssit: Projekti kehitti EDI-aiheisia oppimismoduuleita, jotka integroitiin sekä kansainvälisiin että kansallisiin kursseihin. Osallistujat saivat käytännön työkaluja, tietoa ja lähestymistapoja, joita voidaan soveltaa omissa organisaatioissa ja arjen käytännöissä.
  • Opiskelijoiden harjoittelut: Projekti tarjosi opiskelijoille harjoittelumahdollisuuksia sekä kotimaassa että ulkomailla antaen heille mahdollisuuksia soveltaa EDI-osaamista käytännössä ja tuoda osallisuutta työelämään. Lue Juho Karkisen harjoittelutarina (englanniksi).
  • Tietoisuuden lisääminen ja osaamisen tukeminen: Koulutukset ja materiaalit auttoivat osallistujia rakentamaan itsevarmuutta EDI-aiheiden käsittelyssä ja integroimaan nämä näkökulmat strategiseen johtamiseen, opetukseen ja organisaation kehittämiseen.

Palaute toi esiin, että kurssit ja harjoittelut tarjosivat uusia näkemyksiä sekä konkreettisia työkaluja, jotka hyödyttivät osallistujia sekä henkilökohtaisesti että heidän organisaatiokonteksteissaan.

”On ollut inspiroivaa nähdä, kuinka EDI-näkökulmat voidaan muuntaa käytännön toimiksi opetuksen ja yhteistyön kautta. Projekti ei ole vain kehittänyt työkaluja ja osaamista, vaan myös vahvistanut sitoutumista rakentaa inklusiivisempaa korkeakoulutusta ja työelämää”, sanoo Heini Ikävalko, joka toimii tutkimuspäällikkönä CKIRissä.

Tässä projektissa toimiminen on vahvistanut CKIRin roolia EDI-osaamisen kehittäjänä. Olemme sitoutuneet jatkamaan tätä työtä tutkimuksessa, opetuksessa ja yhteistyössä työelämän kanssa.

Tutustu projektin verkkosivuihin: Equality, Diversity, Inclusion For improving the qualitY of Management EDUcation

Lue myös

students gathering

Tasa-arvo, monimuotoisuus ja inkluusio Kauppakorkeakoulussa

Tavoitteemme Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa on olla monipuolinen ja mukaan ottava yhteisö.

Kauppakorkeakoulu
Kuva Kauppakorkeakoulun sisätiloista. Tilassa on puulattiat, portaat, mukavat istuimet ja ihmisiä kävelemässä ja istumassa.

Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskus CKIR

CKIR:n tutkimus keskittyy innovaatioekosysteemeihin, IT-palveluympäristöihin ja uuteen liiketoiminnan dynamiikkaan.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Qutub Minor Delhi
Yhteistyö Julkaistu:

Hae joustavan liikkuvuuden rahoitusta Intia yhteistyöhön

Aallon sisäinen Joustavan liikkuvuuden rahoitushaku Intia yhteistyöhön on avoinna.
Hymyilevä pariskunta tummansinisissä juhla-asuissa vaaleansinistä studiotaustaa vasten
Mediatiedotteet Julkaistu:

Ruotsin kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Aalto-yliopistossa Espoossa 

Vierailullaan perjantaina 21.8.2026 kruununprinsessapari tutustuu kvanttiteknologiaan, avaruusteknologiaan ja jäätutkimukseen.
Muotoilun opiskelijat Taija Piikkilä, Kasi Jutila ja Leena Hurtig juttelevat puistossa ystäväkirjat käsissään.
Opinnot Julkaistu:

Kartuta verkostoa ystäväkirjaan opintojen aikana

Opiskelijatiimi suunnitteli Aalto University Shopille ystäväkirjan, joka voi auttaa kontaktien rakentamisessa.
Kolme iloista opiskelijaa istuu portailla ja yksi opiskelija näyttää läppäriltään jotain muille.
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Uusi rahoitus laajentaa FITech-verkostoyliopiston tarjontaa dataosaamisen opinnoilla

Aalto-yliopiston koordinoima FITech-verkostoyliopisto on saanut uuden rahoituksen, jonka turvin verkosto vastaa dataosaamiseen liittyviin osaamistarpeisiin.